Na dzisiejszym Galaxy Unpacked zaprezentowano aż pięć nowych urządzeń. Jednym z nich jest nowy smartwatch Galaxy Watch 3 z systemem Tizen. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy, a dokładnie od wprowadzenia Galaxy Watcha pierwszej generacji, Samsung skupił się na dopracowywaniu modelu Galaxy Watch Active – smuklejszego wariantu bez obrotowego pierścienia (zaimplementowano wirtualny). Czas na flagowca. W tej serii koreańska marka o dziwo pominęła „dwójkę” i wprowadza na rynek od razu wariant Galaxy Watch 3. Dlaczego? Być może tego się nie dowiemy.

Samsung Galaxy Watch 3

Galaxy Watch 3 – dwa rozmiary

Nowy smartwatch Galaxy przeszedł raczej ewolucję niż drastyczne zmiany. Design zegarka wygląda bardzo podobnie do poprzednika. Stylistycznie pozostawiono mniej więcej ten sam look. Są oczywiście dwa rozmiary koperty, by dać szansę dopasowania gadżetu do różnej wielkości nadgarstka. Galaxy Watch Watch 3 będzie oferowany w średnicy 41 mm i 45 mm. Mniejsza z odmian nie będzie miała tak wyraźnie podkreślonego pierścienia obrotowego (mam tu na myśli gładki kształt). Oczywiście tego charakterystycznego modułu w alternatywie dla dotykowego ekranu nie mogło zabraknąć. Odbiór całości jest dość tradycyjny, wręcz minimalistyczny. Nie ma żadnych udziwnień, ani wyraźnych różnic wobec wcześniejszej propozycji.

Przyciski po prawej stronie są rozmieszczone identycznie. Trochę inna będzie baza kolorystyczna. Mniejszy z Watchów ma dostępny w odmianach Mystic Bronze i Mystic Silver, czyli dokładnie takimi, jak większość nowych urządzeń Galaxy (w tym także niedawno zaprezentowanym Z Flip 5G). Z kolei większy to opcje Mystic Black i Mystic Silver. Będzie też trochę personalizacji w wykończeniu. Odmiany obejmie stal nierdzewna, a nawet tytan. Jeśli chodzi o udoskonalenia względem Galaxy Watcha z 2018 roku to Samsung podaje, że udało mu się odchudzić kopertę o 14%, cały zegarek o 8%, natomiast jego wagę o 15%. W większej kopercie nieznacznie urósł ekranik (z 1.3 do 1.4 cala). W Galaxy Store jest już ok. 80 tysięcy wirtualnych tarczek, więc dobierzemy też motyw.

Samsung Galaxy Watch 3 pulsoksymetr

Wciąż Samsung korzysta z atrakcyjnych, okrągłych ekranów w technologii Super AMOLED. Ich rozdzielczości utrzymują rynkowe standardy. Oba wyświetlacze (1.2- oraz 1.4-cala) mają tą samą rozdzielczość 360 x 360 pikseli, więc ten mniejszy z duetu będzie nieco ostrzejszy. Ochroni je specjalna warstwa Corning Gorilla Glass DX, natomiast wnętrze zabezpieczono w certyfikacji IP68 (czyli do 50 metrów zanurzenia) oraz wzmocnieniami MIL-STD-810G. Wciąż pewnie będą tu do dyspozycji tryby pływackie. Urządzenie przetrwa też treningi w trudniejszych warunkach pogodowych. W środku tylko Exynos 9110, czyli ten sam chip, co w pierwszym Galaxy Watch. Do tego 1 GB RAM i 8 GB na dane.

Galaxy Watch 3 z LTE, NFC, BT 5.0

Rozwiązania eSIM w smartwatchach Samsunga to już żadna nowość. U nas w kraju też można nabyć taki wariant Galaxy Watchów, co wymaga współpracy z sieciami konkretnych operatorów. W trzeciej generacji urządzenia moduł dla LTE również będzie opcjonalny. Jeśli potrzebujemy w pełni niezależnego gadżetu to powinien on być dostępny w obu wariantach kopertowych (co jeszcze sprawdzam, bo piszę w trakcie prezentacji). Oczywiście łączność obejmuje też WiFi b/g/n, Bluetooth 5.0, także chip NFC. Niestety nadal nie działają u nas płatności zbliżeniowe Samsung Pay, więc to tylko ciekawostka w specyfikacjach.

Baterie mają odpowiednio 247 i 340 mAh, ale czas pracy najlepiej będzie zbadać w bezpośrednim teście. Jak tylko Samsung uruchomi podstronę dla Galaxy to sprawdzę jakie podaje przybliżone okresy działania na jednym ładowaniu.

Samsung Galaxy Watch 3
Podałbym ceny, ale na razie na stronie Samsunga pojawiają się kwoty z kosmosu 😛 foto: samsung.com

Galaxy Watch 3 z EKG i pulsoksymetrem

Aplikacja Samsung Health Monitor i funkcje sportowe są wartościową częścią smart zegarka Galaxy Watch 3. Widać, że Samsung stara się tu oferować konkurencyjne do Apple Watcha (i innych sportowych zegarków) czujniki i pomiary. Sportowo-fitnessowe możliwości prezentują się ciekawie. Oczywiście kompletowi klasycznych sensorów, które służą analizom aktywności już w wielu poprzednich zegarkach Galaxy (krokomierz, GPS, optyczny czujnik tętna, barometru) towarzyszą też nowsze rozwiązania. Galaxy Watch 3 ma trzy konkretniejsze mierniki: EKG (co posiadał już na wybranych rynkach Galaxy Watch Active 2, u nas nadal nie działa), rodzaj ciśnieniomierza oraz pulsoksymetr do pomiarów SpO2. Czyli zbadamy stan pracy serca, ciśnienie oraz poziom tlenu we krwi. Ma to służyć zarówno do monitorowania aktywności, jak i ogólnego stanu zdrowia. Czujniki wykryją też upadki, które wymuszą wysyłkę powiadomień SOS do wybranych kontaktów. Można powiedzieć, że nowy Galaxy to zarówno tracker dla sportu, ale i zdrowia. Oby udawało się wyciągnąć potencjał z zaproponowanych sensorów (i dać do nich szerszy dostęp niż obecnie).

zegarek Galaxy Watch 3 z EKG w Polsce
Tryb ciśnieniomierz i EKG na zegarkach Galaxy Watch już działa w Polsce.

Jeśli chodzi o typowo sportowe możliwości to też jest nieźle. Biegacze znajdą specjalny feedback w postaci wskazówek na temat poprawnego kroku biegowego (unikanie kontuzji), możliwość bazowania na pułapach tlenowych VO2 Max (tu przyda się wsparcie pulsoksymetru), a w bazie jest też sporo innych dyscyplin, m.in. ze wsparciem 120 różnych filmików ułatwiających ćwiczenia (połączenie fitness ze Samsung Smart TV lub na smartfonie). Nie zabraknie też śledzenia jakości snu oraz stresu.

źródło: samsung.com