Plantbox – smart szklarnia z aplikacją

25 Cze 2018

Co kilka miesięcy Samsung chwali się prototypowymi rozwiązaniami ze swojego eksperymentalnego laboratorium. O tych najciekawszych piszę często na blogu. Z trójki najnowszych propozycji z C-Lab wybrałem projekt Plantbox od Agwart, które dzięki możliwościom koreańskiego giganta mogła zaprezentować go szerszej publiczności. Jak zwykle dodam na wstępie, że jest szansa, że dojdzie do realizacji, ponieważ najlepsze pomysłu Samsung w końcu wdraża. Mało któremu się udaje, ale wszystko zależy od potencjały. Inkubatory przedsiębiorczości rządzą się swoimi prawami.

C-Lab Plantbox

Plantbox to nic innego jak inteligentna szklarnia z aplikacją na smartfon. W sumie koncepcja nie jest nowa, bo widziałem już kilka podobnych pomysłów podczas przeglądania crowdfundingowych kampanii w znanych i popularnych serwisach. Nawet gabarytowo projekt przypomina tamtych konkurentów. Niewielka “szklarnia” jest wielkości małej lodówki i ma w sobie miejsce na sporo sadzonek. Te umieszczamy w kapsułkach w odpowiednie miejsca, gdzie tworzone są im idealne warunki do wzrostu. Rozwój jest śledzony przez czujniki, monitorując aktualną sytuację. Umożliwia to pilnowanie najlepszego możliwego (dla danego gatunku) stanu.

Mowa o najważniejszych parametrach: temperatury, wilgotności, oświetlenia, jakości powietrza, czy wartości odżywczych, czyli wszystkiego co ma wpływ na wzrosty. Aplikacja obrazuje aktualny stan “zdrowia” i progresy wzrostów. Smartfon jest panelem do kontroli wszystkich sadzonek, ułatwiając tym samym osiąganie najlepszych wyników. Oczywiście wszystko w domowych warunkach, czyli możliwość pielęgnacji przypraw do naszej ulubionej kuchni. Wzrasta zainteresowanie świeżymi przyprawami, a posiadanie własnej mini szklarni to też spora satysfakcja. Kapsułki z konkretnymi odmianami (także warzyw) się dokupuje i hoduje od podstaw w ultra sprzyjających warunkach. Mają przyspieszyć wzrosty i pozwalać na osiąganie idealnych efektów. Taki mini smart ogródek do mieszkania (fajna opcja jeśli nie mamy możliwości skorzystania z naturalnych warunków na zewnątrz).

Czy Plantbox pojawi się ostateczne na rynku? Koncepcja bardzo interesująca, mająca już pewnych konkurentów, ale jeszcze bez konkretnych planów. Być może niebawem, np. na większych targach, na których Samsung jest regularnie obecny, zobaczymy informacje na temat przyszłości rozwiązania. Jestem nawet pewien, że smart domach takie lodówki będą kiedyś powszechne.

źródło: Samsung

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *