OK Glass, obudź mnie – okulary przypilnują nas w trakcie jazdy pojazdem

9 Lut 2014

Pamiętacie dosyć głośną sprawę zatrzymania kobiety prowadzącej samochód z aktywnym Google Glass na nosie? Działo się to w Stanach Zjednoczonych, a wystawienie mandatu stworzyło dyskusję na temat sensu ich użycia, skoro jest kwestionowane w najlepszym do tego momencie użycia. Ostatecznie cofnięto nieszczęsną karę, ale akcja będzie długo pamiętana przez media. Nawet ja przy dzisiejszym wpisie się do niej odwołałem (i to po wielu miesiącach), gdyż świetnie pasuje do dzisiejszej aplikacji na okulary giganta z Mountain View.

Legalność korzystania z Glass w trakcie jazdy będzie niebawem wsparta wieloma zaletami ubieralnego ekranu HUD. Aplikacja mobilna DriveSafe przekona nieprzekonanych i poprawi bezpieczeństwo na drodze. Sytuacje związane z zaśnięciem “za kółkiem” mają miejsce bardzo często. Kończy się to przeważnie źle, nie tylko dla osoby prowadzącej pojazd, ale i jego pasażerów i innych uczestników drogi. Apka na okulary z wyświetlaczem może temu zapobiec. Będzie to dobra alternatywa dla urządzenia Vigo, który też może posłużyć w tym celu. Przeważnie możliwości Glass będą wykorzystywane do powiadomień, odczytu treści itp., ale funkcje sensorów można też wykorzystać do analizy ruchu głowy.

Jakie możliwości pod kątem czujników mają te okulary można prześledzić na przykład na podstawie pierwszych mini gier jakie Google zaprezentowało na Glass. Prosta aplikacja może to przenieść do pomiaru naszego skupienia na drodze. Na razie szczęśliwi posiadacze gadżetu mogą wgrać program bezpośrednio na urządzenie (jeszcze nie znajduje się w MyGlass). Gdy rozpoczniemy dłuższą podróż, zwłaszcza na nużącej autostradzie, wystarczy wypowiedzieć komendę “OK Glass, keep me awake”, a nasze Google Glass zaczną śledzić i monitorować naszą senność w trakcie jazdy. Będzie to oczywiście oparte o system czujników analizujących położenie głowy w przestrzeni oraz czas jej opuszczenia w dół.

W razie przyśnięcia uruchomią się wibracje i  głośne alerty przez głośniczek (o ile przypadkiem nie rozładuje nam się sprzęt). Developer połączył swój pomysł z integracją nawigacji, która pokaże nam także przed nosem trasę do najbliższego miejsca, w którym możemy chwilę wypocząć. Rynek już od lat próbuje walczyć z tym problemem przeróżnymi wynalazkami, tymczasem Glass będzie chyba najlepszym rozwiązaniem – przy założeniu, że społeczeństwo będzie zainteresowane zakupem samych okularów. Właśnie takie propozycje programów będą nas przekonywać do ich posiadania.

źródło: DriveSafe

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *