Oaxis Timepiece – klon Withings Steel HR

22 Lis 2018

Oaxis Timepiece

Podobieństwo jest uderzające, ale Withings Steel HR nie ma patentu na cyferblat z polem na smart powiadomienia. Model Oaxis Timepiece, który pojawił się właśnie na Kickstaterze, wykorzystuje podobny schemat działania, co można uznać za “plagiat”, ale hybrydowe koncepcje nie zostały wymyślone przez Withings. Kolejne startupy chętnie więc je wykorzystują. Timepiece nie jest aż tak efektown jak Steel HR (przynajmniej według mnie), ale wciąż można go uznać za elegancki, tradycyjny zegarek z inteligentnym rozwinięciem.

Konstrukcja jest prosta i bazuje na minimalizmie. Tarcza jest klasyczna, natomiast obszar dla symbolicznych powiadomień nie zasłania cyferblatu. Ma to być kompromis dla amatorów tradycyjnego wzornictwa, przy którym smart funkcje nie niszczą odbioru wyglądu zegarka, ale rozszerzają obszar o przydatne dodatki. Hybrydowe smartwatche będą kierować się w stronę takich właśnie modułów, z generacji na generację rozszerzając pole związane z przekazem docierającym ze sparowanego telefonu. Oczywiście na myśli mam subtelne rozwinięcie, czyli bez wpływu na odczyt wskazówek. Wszystko prowadzi do hybryd pełnych wyświetlaczy przykrytych wskazówkami, ale wcale nie chodzi mi tylko o projekty typu nowy LG Watch W7 z Wear OS, ale o możliwość “wygaszenia” smart warstwy spod tradycyjnej tarczy. Producenci starają się rozwiązać tego typu problemy na różne sposoby, łącznie z przezroczystymi panelami na szkiełkach.

tekst alternatywny

Timepiece wykorzystuje najprostszy obecnie mechanizm małego ekraniku OLED (0.42 cala), który zaprezentuje powiadomienia ze smartfona, ale też odczyty aktywności z wbudowanych czujników, m.in. czytnika pracy serca na tyle koperty. Pod tym względem wszystko przypomina Withings Steel HR, ale wyświetlacz został umieszczony na dole, a nie górze cyferblatu. Pośród informacji wyświetlanych na ekranie znajdą się m.in.: tętno, ikonki wiadomości, stan baterii, licznik kroków, spalonych kalorii, pokonanego dystansu, czy snu. Zegarek jest zatem również trackerem fitness, ale w ciekawszym wydaniu. Bateria wytrzyma tu ok. 30 dni pracy zależnie od częstotliwości użytkowania wbudowanej elektroniki.

Producent zaproponuje dwie wielkości smartwatcha: 38 i 41 mm. Obie oczywiście w tradycyjnym, okrągłym kształcie. Mniejszy w czerni lub złocie, większy w czerni lub srebrze. Paski naturalnie wymienne. Od strony estetycznej jest to klasyczny, dobrze wyglądający zegarek, ale uzupełniony o smart funkcje. Szwajcarski mechanizm Ronda zamknięto w wodoszczelnej obudowie. Zainteresowanie połączeniem opaski fitness z tradycyjnym zegarkiem jest zrozumiałe, ale autorzy chcą jeszcze potwierdzić swoje decyzje badaniem, który wykazało, że sporo osób nosi na rękach oba urządzenia, więc próba dostarczenia ich we wspólnym gadżecie ma sens. Oaxis chce przy okazji zaproponować rozsądną cenę. Z roku na rok takie konstrukcje muszą tanieć. W crowdfundingu za Timepiece zapłacimy najtaniej 89$ (38mm), natomiast finalnie będzie to 159$. Wciąż niedużo. Withings swoje Steel HR wycenia na 23o euro.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *