Nuviz HUD – wyświetlacz do kasku

9 Cze 2017

W 2013 roku pisałem o udanej crowdfundingowej kampanii gadżetu Nuviz, czyli modułu head-up display (HUD) do kasków. Dopiero po czterech latach udało się zakończyć projekt i wprowadzić system na rynek. Strasznie długo, ale w końcu się udało. Producent miał przez ten czas rywala w postaci Skully, ale konkurentowi się nie udało. Lepiej wejść z dopracowanym wyrobem niż potem wymagać zwrotów (co przerabiało ostatnio kilku światowych gigantów).

Nuviz HUD

Wyświetlacz HUD to bardzo wygodna sprawa, więc koncepcja jest oferowana każdemu zmotoryzowanemu. Motocyklistom przyda się nawet bardziej niż kierowcom samochodów, ponieważ czas reakcji jest tu krótszy, a i poziom obserwowanego obszaru mniejszy. Nuviz w odróżnieniu od Skully (i innych produktów) można doczepić (i odczepić) do praktycznie każdego kasku, który jest pełnym modelem (nie otwartym). Uniwersalność na plus, bo i grupa klientów większa. Zwracam też uwagę na fakt, że motocykliści są często w posiadaniu więcej niż jednego kasku. To też tańsze rozwiązanie, gdyż nie wymaga zamawiania specjalnego kasku z wbudowanym HUD.

Tańsze nie znaczy tanie. Ekran do wyświetlania informacji ze sparowanego smartfona w wygodny sposób to koszt aż 699$. Producent przygotował ekranik tak, by nie zasłaniał i nie rozpraszał. Mamy go z boku, ale na linii wzroku. Szybki rzut oka i widzim ważne treści. O wiele szybciej niż opuszczanie głowy na panel kierownicy. Co zobaczymy na przezroczystym ekraniku? Potrzebna będzie aplikacja mobilna, którą przygotowano dla smartfonów z iOS lub Androidem. W zestawie jest też kontroler na kierownicę. Przełączymy nim treści: prędkość, info o ograniczeniach w prędkości, aktualną pozycję na mapie, widok 3D zapisanych tras, a także nawigację, czy odtwarzacz muzyczny.

Jest jeszcze inny bajer. Nuviz ma wbudowaną kamerkę HD, którą możemy nazwać kamerką akcji. Zarejestruje widok, a wraz z mikrofonikiem, całość możemy użyć jak zestaw słuchawkowy do prowadzenia rozmów, ale też nagrywania obrazu wraz z komentarzem. Przez słuchawkę można też puścić sobie muzykę ze sparowanego telefonu. Nuviz jest kompatybilny z systemami Bluetooth. Nagrania 1080p z 30 fps oraz fotki zapisują się odpowiednio na karcie pamięci microSD i na telefonie.

źródło: Nuviz

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *