Zastanawia mnie szybkie tempo aktualizacji gamingowych smartfonów. Androidy do grania otrzymują upgrade praktycznie co pół roku i choć jasnym jest, że akurat te jednostki potrzebują stałych poprawek, to czy producenci troszkę nie presadzają? To dobrze, że starają się ulepszać urządzenia, ale co jest tego powodem? Walka w tym świeżutki dziale jest dziwna, Jakby każdy był pewien sukcesu tego typu telefonów. Nubia Red Magic 3S to już w sumie czwarta propozycja od kwietnia 2018 roku. Cztery modele w półtora roku. Co dodaje „S”?

Nubia Red Magic 3S Snapdragon 855+

 Nubia Red Magic 3S i Snapdragon 855+

Red Magic 3S to niemalże ten sam smartfon, ale z aktualniejszym procesorem. Twórcy Nubii uważają (i chyba słusznie), że warto skorzystać z najnowszego chipa od Qualcomm, by ich przenośna hybryda konsoli ze smartfonem była bardziej konkurencyjna wobec ROG Phone’a od Asusa, Black Sharków od Xiaomi, czy Razer Phone’ów. ZTE zyskuje dzięki temu wydajniejsze wnętrze. Nie jakoś wyraźnie, ale cięższym grom przyda się każde zastrzyk mocy. Trzecia generacja Red Magic korzystała z chipsetu 855. „Plus” nadal ma osiem rdzeni, ale z wyższym zegarek (taktowanie 2,96GHz + Adreno 640 z 672 MHz vs wcześniejsze 2,84 GHz z 585 MHz).

Producent chce wydłużyć maksymalną pracę układu przez wsparcie aktywnego chłodzenia – rzadko spotykanego w telefonach, a stosowanego w komputerach. Połączenie wiatraczka i płynnego chłodzenia ma sprawdzić się podczas dłuższych sesji. To zastosowano już w poprzedniku. Efektywność dostosowano do mocniejszego procesora. Producent przekonuje, że temperature CPU daje się obniżyć o nawet 18 stopni.

Nubia Red Magic 3S z UFS 3.0

Nie tylko procesor jest szybszy. Poprawiono też właściwości pamięci masowej, której szybkość pracy też ma znaczenie. UFS 2.1 zastąpiono UFS 3.0. Na taki typ pamięci Universal Flash Storage stawiają bezpośredni rywale, więc i Nubia nadrabia pod tym względem zaległości. Daje to w smartfonie szybkość odczytu zbliżoną do SSD. Wgrywanie powinno być szybsze i chyba zużywać tyle samo energii.

Nubia Red Magic 3S HDR 90Hz

Nie będę podawać zbyt szczegółowych parametrów, ale wystarczy zerknąć w porównanie UFS 3.0 z UFS 2.1 pod względem zapisu i odczytu. Odpowiednio 2100MB/s i 410MB/s kontra 850 i 210 to wyraźny wzrost. Nie tylko gry na tym skorzystają, ale też filmy w wyższej rozdzielczości. Chciałbym, by miało to znaczenie zwłaszcza w trybie desktopowym w Android 10. To tu moim zdaniem jest największa korzyść, jak tylko sprzęt otrzyma update do najnowszego systemu Google. W tej chwili jest RedMagic OS 2.1 na Androidzir 9 Pie.

Nubia Red Magic 3S z 90Hz, HDR

Zdecydowana większość specyfikacji pozostała bez zmian. To w końcu nadal trzecia generacja z poprawkami „S”, a że wcześniej te parametry były wystarczająco dobre, to nie było potrzeby ich dopieszczania. Mówię o 90Hz ekranie AMOLED z Full HD+ w przekątnej 6.65 cala i HDR. Wspomnianym wcześniej aktywnym chłodzeniu, możliwości skorzystania z konfiguracji 12 GB RAM, pamięci na pliki do 256 GB, szybkim ładowaniem 27W akumulatora z pojemnym 5000mAh, frontowym głośnikiem stereo, czy dodatkowymi panelami dotykowymi na rogach. Imersję przekazu mają zwiększyć motorki wibracyjne z efektem 4D. Dotykając wirtualnych przycisków mamy mieć poczucie kontaktu z nimi. Wciąż tylko jedna kamerk, ale z 48 megapikseli i 16 mpx na froncie.

Nubia Red Magic 3S pojawiła się w Chinach, ale globalnie będzie dostępna już 16 października. Ma kosztować (w przeliczeniu na dolary) ok. 420$ (8GB RAM/128GB) i ok. 530$ za wariant  12GB/256GB.

źródło: Nubia