Nokia 8.3 – pierwszy globalny smartfon 5G

19 Mar 2020

Nokia dysponuje już całkiem fajną ofertą różnorodnych smartfonów z lekkim Androidem (bez ciężkich nakładek systemowych). HMD Global (właściciel) chwali się też jedną z szybszych, jak nie najszybszych w ogóle, aktualizacji do najnowszych firmware’ów od Google. Sprawę ułatwia wspomniany czysty wariant softu. Jest jeszcze inna fajna sprawa z marką. Dba o bezpieczeństwo platformy łatając ją przez 3 lata (większość producentów obiecuje dwa lata wsparcia). Na dziś zaplanowano prezentację produktową nowych smartfonów Nokii. Model Nokia 8.3 ma być pierwszym na świecie powszechnym telefonem z 5G. Urządzenia z modemem najnowszej generacji zarezerwowane były dotąd dla flagowców.

Nokia 8.3 z globalnym 5G

Nokia 8.3 z globalnym 5G

Nokia chce być jednym z pierwszych producentów, którzy dostęp do sieci 5G da w nieco tańszych modelach smartfonów. Nokia 8.3 5G będzie przedstawicielem segmentu mid-range, ale z super szybkim netem mobilnym piątej generacji. “First truly global 5G smartphone” jest kierowany do tych klientów, którzy potrzebują odpowiedniej łączności, ale bez większych wydatków. Na ten moment jest to szczególny wyróżnik urządzenia, ale przypominam, że i tak infrastruktura masztów nie nadąża jeszcze za telefonami. Możemy posiadać smartfon 5G, ale mało gdzie wykorzystamy potencjał modemu. Żeby jednak coś się upowszechniło, musi dotrzeć do użytkowników. Nokia 8.3 spróbuje dotrzeć szerzej dzięki przystępniejszej cenie.

Trwa oczywiście wyścig 5G i trzeba liczyć, że 2020 rok będzie pod tym względem owocny. Mam na myśli rozwój sieci, jak i wybór smartfonów łączących się z nią. Przykładowo, Samsung obiecuje, że w tym roku będzie oferował swoje telefony 5G w ponad 40 krajach na świecie. W tej chwili oferta dotyczy chyba 22. Trzeba pamiętać, że sprzęt musi spełniać wymogi różnych częstotliwości, co utrudnia rozprzestrzenianie. Nokia spróbuje w modelu 8.3 5G zastosować bardzo szerokie pasmo – od 600 MHz do 3.8 GHz ( n71, n28, n5, n8, n66, n3, n2, n1, n7, n41/38, n40 and n78). Obejmie TDD i FDD, Low, Mid i High. Ma to dać prawdziwie globalne działanie. Niezależnie od miejsca. Tych jednak, jak już wcześniej napisałem, nie ma jeszcze wielu. Nokia ogłosiła też globalną sieć 5G zwaną HMD Connect. Za 10€ miesięcznie chce oferować roaming w ponad 120 krajach (z opcją dopłaty jeśli potrzebujemy większe pakiety danych).

Nokia 8.3 5G

Nokia 8.3 z czterema aparatami

Nowy smartfon Nokii będzie kolejnym na rynku, który wyposażono w poczwórny aparat fotograficzny. Producenci zaczęli upakowywać obiektywy w bardziej oryginalnych modułach, by odróżnić stylistycznie swoje modele. Nokia zaokrągliła ten obszar. Widać na nim dwa większe i dwa mniejsze oczka. Główna kamerka ma 64 megapiksele z sensorem “ultra detailed”. Chodzi po prostu o wysoką rozdzielczość oraz quad pixel, czyli większą czułość na światło. 2.8μm super pixele będą miały tu znaczenie. Pozwala to na lepsze wyniki w fotografii nocnej, ale też ciekawe zbliżenia cyfrowe. Towarzyszyć temu ma aparat ultra wide 12 mpx oraz 2x 2 mpx do makro i analizy głębi. Taki rynkowy standard, ale z certyfikacją Zeiss dla optyki. Aparat objęto określeniem PureView, które towarzyszy marce w lepszych fotograficznie jednostkach już od dosyć dawna.

Nie zabraknie tu efektów bokeh (pomoże wspomniany sensor głębi). Doświetlenie kadru ma ułatwić flash z dual-LED, a z pewnością w zasobach będą też algorytmy AI do automatyki dobierania ustawień względem rozpoznanych scen. To dziś w telefonach już norma. Video ma być nagrywane w formacie 21:9, czyli kinowym. Do tego przyda się tryb “Zeiss Cinematic Capture” z różnymi dodatkowymi efektami. Przyglądam się parametrom wyświetlacza, ale nie znajduję informacji o proporcjach. Panel jest podłużny, ale czy tak zarejestrowane filmiki zobaczymy bez czarnych pasków bezpośrednio na smartfonie? Nagrywanie kinowych ujęć w 5G? Pod streaming akurat.

Nokia 8.3 5G z 6.81 PureDisplay

To jak już jestem przy wyświetlaczu to podam jego najważniejsze parametry. Nokia 8.3 ma spory ekran. Do tego jest to “płaski” panel, więc nie liczymy zagięć. Przy “naciąganych” ekranach “przekątna” jest większa, ale urządzenie zachowuje mniejsze gabaryty. Tutaj mamy wszystko w normalnym przeliczeniu. Oczywiście uwzględniając zaoblenia. Wyświetlacz PureDisplay ma 6.81 cala jest bezramkowy. To duży telefon, ale bardzo podłużny, więc powinien wygodnie trzymać się w dłoni. Aparat selfie umieszczono w otworku po lewej stronie. Ma 24 megapiksele.

Pod ekranem pracować będzie Snapdragon 765G. To nowy chip z przystępniejszą łącznością 5G. Qualcomm po to zresztą stworzył ten moduł. Teoretycznie miał dać gamingowe opcje w tańszych telefonach (nie tylko flagowcach). Warto dodać, że smartfon ten nie będzie posiadał wersji tylko z 4G. Do wyboru będą dwie konfiguracje pamięci: 6GB RAM/64GB na dane lub 8GB RAM/128GB na pliki. Tą pierwszą wyceniono na 599€, a drugą na 649€. To najtańszy obecnie smartfon z 5G! Sprzęt będzie miał wsparcie OZO audio, czyli nagrywanie 360°. Przycisk power na boku zintegrowano z czytnikiem palca. Wygląd? Ogólnie standardowy, ale stylu doda “Nordic Premium design” z wykończeniem Polar Night (a’la zorza polarna). Android 10 oczywiście w wersji One (czystej). Telefon będzie promowany w najnowszym Bondzie (przesuniętym na jesień z powodu koronawirusa). Gdzie Nokia 8.2? Producent postanowił przeskoczyć numerację. Być może to dal tego wariantu planowane jest 4G? Premiera Nokii 8.3 5G planowana jest latem.

źródło: Nokia.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *