Netatmo i Ksieniewicz – jak nie dać się okraść

16 Maj 2019

Firmę Netatmo z moich wpisów zapewne znacie. Francuski producent oferuje smart rozwiązania dla domu w segmencie monitoringu, energii oraz pogody i warunków wnętrza. Dzisiaj odbyła się prezentacja możliwości tej pierwszej grupy urządzeń – kamerki do wnętrz Netatmo Welcome oraz na zewnątrz Netatmo Presence. Obie dosyć dokładnie już kiedyś przedstawiłem. Wolę przekazać trochę informacji z samego wydarzenia, na którym pojawił się były włamywacz Marek Ksieniewicz. To on przedstawił temat z pierwszej ręki.

Jak nie dać się okraść?

O tym jak nie dać się okraść powinien najlepiej wiedzieć specjalista od włamań. Marek Ksieniewicz to były złodziej, który prowadził w jednej ze stacji telewizyjnych program “Łapać złodzieja”. Odmienił swoje podejście i dziś podpowiada w jaki sposób zabezpieczać dom, czego unikać, a co nie jest żadną przeszkodą dla zawodowca. Czy nowe technologie będą w stanie uchronić nasze mienie przed kradzieżami? Wielokrotnie pisałem o kamerkach, czujnikach i różnych systemach przeciwwłamaniowych. Czy mają w ogóle sens?

Pierwsze czego się dowiedziałem nie napawało optymizmem. Jeśli złodziej chce, to prędzej czy później dobierze się do mieszkania. Jest jednak kilka elementów, które mogą zniechęcić do podjęcia takich działań. Często sami zachęcamy do włamania się do naszego wnętrza, m.in. chwaląc się wyjazdami na portalach społecznościowych, czy obnosząc się drogimi rzeczami. Zbliża się termin wakacyjny, w którym podobno zwiększa się częstotliwość włamań. Najlepiej zastosować prostą, ale skuteczną metodę. Zadbać o mieszkanie na kilka sposobów. Jednym z nich są np. wspomniane kamerki do obserwacji mienia.

Netatmo – “ten sam dom, ale smart”

Na spotkaniu Netatmo przekonywano, że ok. 70% przypadków kradzieży można zapobiec, jeśli tylko zastosujemy kombinację odpowiednich działań. Smart monitoring to oczywiście tylko jedna ze składowych. Żeby był efektywny, najlepiej nie robić głupich błędów, jak np. pozostawianie otwartych lufcików. Najlepiej też stosować okna z klamkami na kluczyk i drzwi z bolcami na każdej krawędzi. Systemy do podglądu pomieszczeń to wartościowe uzupełnienie właściwych zabezpieczeń. Kamerki Netatmo potrafią reagować na konkretne twarze, pilnować konkretnych obszarów (stref), czy aktywować oświetlenie w smart sieci.

Netatmo Welcome

Monitoring sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy zdarzy się pozostawić uchylone drzwi, będąc całą rodziną w ogrodzie, czyli w momentach okazji, które czynią przypadkowych ludzi złodziejami. Należy pamiętać, że włamywacze bardzo często obserwują nasze nawyki, czy najlepsze momenty do działania. Bardzo wiele przypadków kradzieży odbywa się, gdy jesteśmy w domu! Netatmo ma pomóc w takich przypadkach, stosując koncepcję “ten sam dom, ale smart”. Kamerki obserwujące wnętrze wprowadzą do mieszkania kilka inteligentnych funkcji, m.in. dzięki współpracy z inteligentnymi platformami smart home, asystentami głosowymi oraz kanałami dla Internetu Rzeczy (IFTTT).

Najważniejszym wnioskiem, który łatwo wyciągnąć po takim miksie informacji od specjalistów od włamań, to pamiętanie, że monitoring nie zastąpi właściwych zabezpieczeń. Jest tylko jego częścią, dzięki której możemy nagrać sytuację lub zadziałać prewencyjnie. Warto też umiejętnie instalować kamerki, by obejmowały punkty podatne na włamania. Ukryty obiektyw utrudni jego lokalizację, a wcale prawidłowością nie jest to, że złodzieje włamują się zawsze w maskach. Należy też uczulać i uczyć młodzież, gdyż to ich roztargnienie ułatwia pracę złodziejaszkom. Paradoksalnie kraty w oknach tylko zachęcają do zainteresowania się wnętrzem, a ich sforsowanie też jest podobno dosyć proste (w każdym razie nie stanowi większej przeszkody). Obie kamerki wymienione na początku będę teraz testował, więc za kilka tygodni podzielę się wrażeniami.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *