Nest Secure – ekosystem smart monitoringu

25 Wrz 2017

Nest Guard

W zeszłym tygodniu przedstawiłem na blogu dwa nowe moduły platformy Nest, tj. smart dzwonek Hello i kamerkę Cam IQ Outdoor. To jednak nie jedyne nowości. Zdecydowanie więcej zainteresowania przykuwa system Nest Secure, czyli kompleksowe rozwiązania do ochrony mienia, w którym powyższe kamerki będą oczywiście ważnymi elementami ekosystemu. Alphabet chce rozwinąć swoje rozwiązania o całościowy projekt monitoringu całego obszaru budynku (wewnątrz i na zewnątrz). Protokół Works with Nest pozwalał na tworzenie własnych systemów z kompatybilnym modułów, ale teraz Nest ma być kompletny i samowystarczalny.

Nest Secure składa się z bardzo wielu składowych. Sądzę, że we wszystkim wciąż może (lub nawet musi) uczestniczyć inteligentny termostat, ale bardziej jako hub. Platforma kładzie nacisk na: kamerek Nest Cam IQ i Cam IQ Outdoor, video domofonu Nest Hello (obserwatora sytuacji przed drzwiami), ale też modułów Nest Detect, Nest Tag, Nest Connect i Nest Guard. Razem mają utworzyć wirtualnego strażnika, który będzie obserwował i chronił nasz dom lub biuro. System alarmowy można budować od starter packów, czyli bazy Guard, ale i bardziej rozbudowanych zestawów, które można rozszerzyć o tagi (lokalizatory) Nest Tag (tokeny autoryzujące) i czujki do okien i drzwi Detect.

Nest Secure

Nest Secure – ochrona z każdej strony: od smart zamków, smart dzwonków, przez smart kamerki, aż po czujniki oraz tagi.

Nest Detect

Wszystko ma funkcjonować ze sobą automatycznie, intuicyjnie i wygodnie, zwłaszcza tagi. Nest Tag można dać dziecku, przypiąć psu do obroży, dać znajomym – to takie “klucze” dla zaufanych członków rodziny. Mają umożliwić wchodzenie w strefę, czyli uwzględniać w monitoringu domowników, na których alarm nie będzie działał. Prawdopodobnie będzie można dzięki nim uzbrajać monitoring w sposób automatyczny (gdy wszystkie znikną z obszaru). Nie widziałem takiego rozwiązania u konkurentów. Ważne są w tym wszystkim też same kamerki. Wraz z detekcją ruchu i rozpoznawaniem twarzy Nest Secure będzie bardziej elastyczny. Wszystko opcjonalnie, ale w komplecie zdecydowanie efektywniejsze.

Aplikacja mobilna to panel sterowania i zdalny dostęp do monitoringu. Można podejrzeć sytuację, sprawdzić alarmy, powiadomienia z odczytów, czy uzbroić lub rozbroić system. Jest też możliwość komunikacji (głośniczki i mikrofoniki w kamerkach) Niebawem dojdzie do tego Google Asystent, czyli opcja obsługi i kontroli przez komendy głosowe. Pamiętajmy jeszcze, że można tu skorzystać również z inteligentnego termostatu Nest Thermostat (jako automat dla dodatkowych systemów połączonych z Nest Secure) oraz Nest Protect (czujniki tlenku węgla i dymu). Całkiem szeroki zakres ochrony, prawda? Szkoda tylko, że na razie oferowany tylko na wybranych rynkach. Na tych europejskich będą dostępne dopiero w przyszłym roku.

źródło: Nest

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *