Mój Smart DomOd praktycznie początku istnienia mojego bloga, testuję inteligentne rozwiązania dla domu (nie wszystko jednak trafia na moją stronę). Postanowiłem częściej dzielić się moimi wrażeniami i właśnie dlatego powstała seria „Mój Smart Dom”. Trafiające w moje ręce urządzenia, aplikacje oraz elementy Internetu Rzeczy, będą teraz regularnie oceniane i prezentowane w artykułach. Systemów, standardów i rozwiązań typu smart home przybywa, więc spodziewajcie się przeróżnych wpisów, w których przedstawię najciekawsze z nich. Będę badał ich przydatność, możliwości, potencjał, ale szukał też obszarów, w których mogą się rozwijać.

Mój Smart Dom: platforma mydlink Home

Jako pierwszy w serii „Mój Smart Dom” pojawia się w moim mieszkaniu system od D-Link. Platforma mydlink Home ma sporo elementów i bardzo trudno było zmieścić wszystkie moje spostrzeżenia w jednym wpisie, więc rozbiłem go na kilka konkretniejszych. W najbliższych tygodniach i miesiącach będę przedstawiał najważniejsze funkcje ekosystemu, ale na początek wprowadzenie oraz zapoznanie z rozwiązaniem, a także zainteresowanie samą koncepcją.

Jak zapewne wiecie, jestem amatorem budowania automatyki we wnętrzach. Zarówno jeśli chodzi o biura, jak tym bardziej mieszkania. Ostatnie lata pokazały, że platformami dla smart domów zainteresowało się sporo firm. D-Link oferuje swoje smart moduły już  kilka lat, rozszerzając ofertę o kolejne elementy oraz aktualizując software. Producenta kojarzymy z urządzeń sieciowych, więc nie dziwi posiadanie przez niego sekcji korzystającej z doświadczeń.

mydlink home

Rodzinka mydlink Home ma dziś sporo elementów, co oczywiście ma wpływ przy konkurowaniu. Producent promuje portfolio jako nie wymagający większych umiejętności ekosystem, a właściwie platformę. To słowo klucz, gdyż użytkownik otrzymuje wszystkie „puzzle” do samodzielnego montażu i to w formacie „plug-and-play”. Jest to segment kierowany bezpośrednio do klienta, czyli bez uwzględniania instalatorów. Wszystko przygotowane z myślą o prostym i szybkim montażu. Mamy tu sporo zalet, gdyż mamy pełen wpływ na budowanie systemu, jego instalację oraz funkcjonowanie. Przy okazji zapoznawania się z funkcjami, odkrywamy możliwości i w ten sposób wydobywamy z niego potencjał. W kolejnych wpisach zobaczycie jak ten projekt sprawdził się w moim domku.

Mój Smart Dom: dla kogo mydlink Home?

Jak sam producent zauważa i podkreśla, platforma mydlink Home to rozwiązanie do budowania inteligentnego domu, ale już nie będącego jedynie domeną zamożnych (z doświadczenia potwierdzam, że uwzględnianie inteligentnej automatyki to spore koszty i często konieczność zatrudniania firmy specjalizującej się w danych pracach). Nie będziemy zatem kojarzyć nowoczesnych akcji jedynie z bogatymi wnętrzami. To dostępna platforma dla praktycznie każdego. Dlaczego? Ponieważ sami możemy dobrać sobie elementy, konfigurować system i go rozbudowywać. Wciąż limitem będą koszty, ale zdecydowanie mniejsze od profesjonalnych rozwiązań, m.in. tych opartych na KNX.

mydlink home
Zestawy mydlink Home znajdziemy w elektromarketach.

 System można rozbudowywać w czasie, więc nie musimy inwestować w całość na starcie. Trzeba jednak wiedzieć jaki ma potencjał, by planować sobie rozbudowę. Mydlink Home obejmuje większość najważniejszych aspektów w segmencie smart home. Możemy również zapomnieć o przewodach, ponieważ wszystko jest bezprzewodowe (choć nie mobilne). To ułatwi też zakładanie całego systemu. Nie znajdziemy tu przewodów w ścianach, czy ukrytej centralki z setkami przełączników. Wszystko w wygodnym formacie do realizacji we własnym zakresie. System zamontujemy w każdym momencie, nie musimy planować go we wczesnej fazie remontu czy budowy. Inteligentną automatykę wdrażamy kiedy chcemy i jak chcemy.

Nie zrealizujemy wszystkiego co oferują smart domy, ale najczęściej stosowane rozwiązania są do dyspozycji. Są obszary, w których mamy nawet większą kontrolę nad projektem, niż w bardziej zaawansowanych systemach.

Mój Smart Dom: instalacja mydlink Home

Wskazałem już wyżej, że proces instalacji mydlink Home nie powinien być trudny, nie zmusi też do zatrudniania specjalisty. Inteligentne domy kojarzą się jeszcze z integratorami oraz niezbędnością skorzystania z usług animatorów, czy innych administratorów. W przypadku mydlink Home jest dużo łatwiej. Kupujemy moduły i sami decydujemy jak automatyka ma u nas funkcjonować. Trzeba tylko wiedzieć jakie możliwości oferuje platforma. W razie czego jest pomoc techniczna, filmiki oraz instrukcje. Przed zakupem warto jednak wiedzieć czego nam trzeba (zakładamy przecież, że nie angażujemy do tego nikogo więcej).

mydlink home
Instalacja szybka i przyjemna. Kilka prostych kroków.

Warto tutaj skorzystać z poradnika produktowego, gdzie poznamy zakres funkcji i główne możliwości systemu. Cały ekosystem jest czymś w rodzaju zestawów DIY (do-it-yourself) oraz plug-and-play. Wybrane elementy łączymy ze sobą w sieci, nadając im zadania do spełnienia. Automatyzacja we wnętrzach jest już znana od bardzo wielu lat, ale dopiero od kilku możemy wszystkim zająć się praktycznie sami. Nawet nie musimy kupować wszystkiego na raz, tylko sukcesywnie i w razie potrzeby dokupować z czasem (kolejna zaleta najnowszych rozwiązań).

Mój Smart Dom mydlink Home
Zobacz też: zestawy startowe mydlink Home

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dopiero w całości platforma pokaże co naprawdę potrafi. Początkującym polecam jednak zacząć od pakietu startowego, gdzie D-Link zaproponowało kilka modułów. W większych budynkach można zwiększać zasięg i rozbudowywać smart sieć przez dokupowanie większej liczby elementów. Proces zakładania sieci mydlink Home nie wiąże się z żadnymi większymi kosztami, ponieważ wszystko powinniśmy ogarną samodzielnie. W zasadzie wystarczy tylko aplikacja mobilna oraz trochę pojęcia o obecnych standardach łączności (w bardziej rozbudowanych odmianach skorzystamy z HUBa, który do Wifi dołączy protokół Z-Wave, czyli pomoże skomunikować ze sobą poszczególne urządzenia). Instalację ułatwią kody QR.

Mój Smart Dom: po co mydlink Home?

Koniec z myśleniem o inteligentnym domu jak o bogatej willi z zaprojektowanym przez specjalistyczną firmę systemem automatyki. Sporą część możliwości takich sieci można zbudować po swojemu i to samodzielnie. mydlink Home oferuje rodzinę urządzeń łączących swoje siły w pewnego rodzaju naczyniach połączonych. Konkretniejsze z tych możliwości przedstawię w kolejnych wpisach z serii „Mój Smart Dom”, ale we wprowadzeniu można przytoczyć najczęściej stosowane przez klientów rozwiązania.

Generalnie mamy otrzymać kontrolę nad inteligentnymi urządzeniami w naszym wnętrzu, dodając do niego nowoczesne rozwiązania. Centrum sterowania oraz powiadomień jest nasz smartfon lub tablet, na którym zarówno wszystko skonfigurujemy, jak i obsłużymy. Mobilny program ma pomóc nam podglądać zużycie prądu, budować sceny (czyli np. pomóc w programowaniu harmonogramów automatyki oświetlenia), chronić nasze mienie, obserwować mieszkanie (nie tylko w celu monitoringu, ale np. obserwacji dzieciaków), czy zdalnie zarządzać elektroniką. To oczywiście tylko kilka z możliwości. Akcje możemy budować pod własne potrzeby. Lista zastosowań jest spora. Ma swoje ograniczenia, ale pomysłowością można je w jakiś sposób omijać lub rozwijać. Ja wykorzystuje do tego serwis IFTTT (If This Then That), który otwiera rozbudowę o kolejne kanały. Świetnie, że mydlink Home umożliwia taką współpracę. W innym wpisie postaram się przedstawić kilka fajnych akcji, które stworzyłem dla swoich warunków.

mydlink home

Mój Smart Dom: moduły mydlink Home

Przejdźmy do konkretów. Platforma mydlinkHome składa się z kilku działów. Przynajmniej ja pogrupowałem poszczególne elementy w konkretne sekcje. Część z modułów wykorzystamy w kilku z nich, ponieważ są wielofunkcyjne. Żeby nie wymieniać każdego z osobna (co pewnie bardziej szczegółowo zrobię przy okazji kolejnych artykułów), najlepiej będzie przedstawić najważniejsze zastosowania. Ekosystem mydlink Home możemy wykorzystać, m.in. do:

  • monitorowania wnętrza (przy użyciu kilku różnych odmian kamerek IP) TUTAJ LINK DO KOLEJNEGO WPISU – pilnowania go, ochrony, jak i obserwacji
  • zdalnego zarządzania oraz kontroli podpiętych do smart gniazdek urządzeń (również akcji oraz zależności im przypisanych w smart automatyce)
  • zarządzania oświetleniem (np. harmonogramowanie automatyki, budowanie scen)
  • odstraszania/ochrony (poprzez integrowanie reakcji na czujniki lub ruch z kamerek z syrenami)
  • budowania własnych akcji (automatyka, sceny, harmonogramy wedle własnych potrzeb, m.in. przy współpracy serwisu IFTTT)

Wszystko oczywiście uwzględnia łączenie poszczególnych czujników, kamerek, smart gniazdek i innych modułów w niemal dowolnej konfiguracji (a przynajmniej tej dostępnej w aplikacji). Producent D-Link prezentuje najpopularniejsze opcje na swojej stronie, ale wiele z nich można modyfikować po swojemu, zmieniając poszczególne ustawienia pod indywidualne warunki (np. wielkości pomieszczeń, ilość modułów, jak i znajomości tematu odnośnie potencjału). Są sytuacje, w których ogranicza nas tylko wyobraźnia. Osobiście doradzę, że w grupie urządzenia mydlink Home działają efektywniej, dając większy wachlarz ustawień i konfiguracji.

mydlink home

Mój Smart Dom: aplikacja mydlink Home

Na koniec króciutko o aplikacji mobilnej do platformy mydlink Home. Krótko, ponieważ naprawdę szczegółowo przedstawię ten temat w oddzielnym wpisie. Jest za dużo do przekazania, by próbować przedstawić program w tym miejscu. Trzeba jednak zrozumieć jej ważność w całym ekosystemie. Najkrócej opisując, aplikacja przemienia nasz smartfon lub tablet w centrum (także zdalnego, co bardzo ważne) zarządzania zestawem mydlink Home. Dotykowy ekran jest panelem sterowania inteligentnym domem.

Zobacz też: aplikacja do platformy mydlink Home

D-Link przygotowało jedną główną apkę, ale poszczególnym modułom proponuje też inne. mydlink Home zainstalowane na smartfonie/tablecie wystarczy, by otrzymać cały interfejs w jednym miejscu. Nie będzie potrzebne nic więcej. Tylko mobilny sprzęt. Na telefonie ustalimy limity zużycia energii, otrzymamy powiadomienia, zdalnie zajrzymy do mieszkania, jak i skonfigurujemy sieć, automatykę oraz poszczególne interakcje. Jeśli korzystacie z asystentki Alexa z Amazon Echo to przez smartfon wydacie również polecenia głosowe. Te i inne sztuczki przedstawię za jakiś czas. Już teraz zapraszam na kolejny odcinek serii „Mój Smart Dom”.


Artykuł przygotowany przy merytorycznej współpracy z D-Link