Mój Smart Dom: ogrzewanie z Danfoss Link

12 Kwi 2016

Mój Smart DomOd praktycznie początku istnienia mojego bloga, testuję inteligentne rozwiązania dla domu (nie wszystko jednak trafia na moją stronę). Postanowiłem częściej dzielić się moimi wrażeniami i właśnie dlatego powstała seria „Mój Smart Dom”. Trafiające w moje ręce urządzenia, aplikacje oraz elementy Internetu Rzeczy, będą teraz regularnie oceniane i prezentowane w artykułach. Systemów, standardów i rozwiązań typu smart home przybywa, więc spodziewajcie się przeróżnych wpisów, w których przedstawię najciekawsze z nich. Będę badał ich przydatność, możliwości, potencjał, ale szukał też obszarów, w których mogą się rozwijać.


Mój Smart Dom: System Danfoss Link

Zarządzanie ciepłem to moim zdaniem jeden z ważniejszych elementów inteligentnego domu zaraz obok oświetlenia i systemu monitoringu wnętrza. W moim domu po ponad dekadzie wymieniłem starsze głowice Danfossa na te nowsze, o wiele nowsze. W mieszkaniu stosuję teraz smart zestaw kilkunastu termostatów, który działa automatycznie lub mogę nim sterować manualnie wprost ze smartfona. Ostatnie tygodnie poświęciłem na testy systemu Danfoss Link, od którego spodziewam się dwóch najważniejszych korzyści: oszczędności i zwiększonego komfortu użytkowania mojego pieca.

Danfoss Link

Według różnych źródeł inteligentna kontrola temperatury może dać 23-30% oszczędności, więc warto oddać ją procesowi automatyki i czujnikom, a także dostosować do naszego rytmu funkcjonowania. Zdalny dostęp z aplikacji lub ustawianie ciepła z kolorowego panelu ściennego ma dać domownikom większą wygodę i nowe możliwości regulacji temperatury. O tych najistotniejszych postaram się napisać w moim teście, gdzie już od kilku tygodni korzystam z pełnej automatyki. Od pewnego czasu kompletuję swój smart dom i Danfoss będzie jednym z elementów, któremu dam pod opiekę zarządzaniem ciepłem.

Mój Smart Dom: instalacja Danfoss Link

Napisałem wyżej o wygodzie, która kojarzy się przede wszystkim z funkcjonowaniem i działaniem. Instalacja systemu ma taki sam wpływ na komfort, mimo że wykonujemy ją jednorazowo – tylko na początku lub przy poszerzaniu sieci. Na szczęście w przypadku propozycji Danfoss wcale nie trzeba zamawiać instalatora lub speca, przynajmniej do montażu głowic, panelu i kalibracji aplikacji. Ekosystem ten posiada opcję poszerzania o inne moduły, m.in. wzmacniacze sygnału, czujniki temperatury, ale i elementu podpinanego do samego pieca. Podejrzewam, że i tu nie powinno być większego problemu. Mój system składa się z termostatów, centralnego panelu ściennego oraz aplikacji na smartfon.

Danfoss Link

Budynek z przykładowym rozmieszczeniem elementów systemu Danfoss Link.

W dokumentacji Danfoss oraz filmikach instruktażowych (za nie ogromny plus, gdyż wszystko jest również w naszym języku) pojawiają się informacje, że cały proces instalacji to około 2 godziny. W moim przypadku było znacznie szybciej, co tylko potwierdza, że w zasadzie nie powinno być większych problemów z montażem i ustawieniami. Głowice instaluje się bez potrzeby spuszczania wody z kaloryferów/grzejników i wystarczy zastosować się do prostej instrukcji. Wszystko ogranicza się do użycia dołączonego do pudełka kluczyka i umieszczenia dwóch baterii typu AAA (BTW: sterują silniczkiem przez ok. 2 lata). W komplecie są różne adaptery i złączki, więc proces montażu zależy od posiadanej przez nas instalacji. Ja miałem Danfossa, więc poszło bardzo szybko.

Mój Smart Dom: głowice Danfoss Living Connect

Mój piętrowy budynek zaangażował do pracy kilkanaście termostatów Danfoss Living Connect. Producent obiecuje jednak, że maksymalnie można połączyć do 30 głowic. Spokojnie wystarczy do większego, wielopiętrowego domu, a już na pewno do jednorodzinnego mieszkania. U mnie ogarnęło 4 sypialnie, salon, jadalnię i kilka łazienek. W zależności od rozłożenia głowic po domu, warto usprawnić wszystko wzmacniaczami sygnału (sprawdzą się w większych apartamentach). Pomiędzy poszczególnymi elementami musi być minimum 30 metrów, więc sygnał powinien wystarczyć do komfortowego kontaktu ze stacją Danfoss Link Central Controller (CC).

Danfoss Link

Każdy termostacik ma swój oddzielny ekranik i penelik sterowania. W przypadku głowic Danfoss Living Connect konieczne jest zastosowanie panelu Danfoss Link lub aplikacji, a te przy okazji bardzo podnoszą komfort użytkowania. Można też zastosować wariant z głowicami sterowanymi bezpośrednio z termostatów (bez potrzeby stosowania dodatkowego panelu). Wtedy z poziomu głowicy można dostosować temperaturę manualnie, nastawić programy i harmonogram automatyki, a wszystko będzie działać tak jak sobie zaplanujemy. Wyświetlacz prezentuje najważniejsze dane, w tym regulowaną temperaturę. Żeby nie tracić czasu na ręczne ustawianie wszystkich głowic pojedynczo, lepiej jednak wykorzystać panel Link CC. Głowice Living Connect pozwalają na późniejszą regulację wprost z grzejnika, ale wtedy wysyłają sygnały do panelu. Termostaty Danfoss Living Eco z kolei nie wymagają łączności ze stacją.

Mój Smart Dom: panel ścienny Danfoss Link CC

Panel Danfoss Link CC ma pełnić rolę centralnego modułu sterowania. W moim domu poprzedni system oferował swój moduł, ale już wiekowy. Wymiana na wariant z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem jest efektowniejsza i bardziej intuicyjna w kontroli. Zastanawiałem się też nad wykorzystaniem w tej roli smartfona (w ramce na ścianie w innej części budynku). Danfoss daje sporo elastyczności w stosowaniu Link CC. Można go na stałe zamocować na ścianie (najlepiej w centralnie położonym miejscu) lub dokupić akumulatorek, dzięki czemu staje się bardziej mobilny w obszarze mieszkania.

Danfoss Link

Wspomniałem wcześniej, że Danfoss Link CC służy do synchronizowania termostatów. Ta część instalacji też jest banalna. Trzeba tylko przejść się po domu i wprowadzić każdą głowicę w odpowiednie parowanie. Po takiej procedurze można już łączyć poszczególne jednostki w strefy (najczęściej pokoje). To pozwala na niezależne grzanie poszczególnych obszarów budynku. Każdy domownik może dostosować preferowaną temperaturę i stosować własny system automatyki.

Mój Smart Dom: aplikacja mobilna Danfoss Link

Jeszcze wygodniejsza w całym systemie jest aplikacja mobilna na smartfony. Dostępna jest na dwie najpopularniejsze platformy, tj. iOS oraz Androida. Świetnie zastępuje panel lub go uzupełnia. To drugie określenie jest chyba właściwsze, gdyż aby mieć dostęp do kontroli z telefonu, trzeba najpierw sparować wszystko przez Danfoss Link CC. To również bardzo proste zadanie. Generalnie wiąże się przede wszystkim z połączeniem wszystkich składowych ekosystemu Danfoss we wspólnej sieci domowego Wi-Fi.

Aplikacja Danfoss Link została nominowana w 2015 roku do UX DESIGN AWARD 2015 Berlin, gdzie ocenia się interfejsy przyjazne użytkownikom.

Aplikacja Danfoss Link została nominowana w 2015 roku do UX DESIGN AWARD 2015 Berlin, gdzie ocenia się interfejsy przyjazne użytkownikom.

Smartfon można przekształcić w przenośny panel sterowania i mieć dostęp do jeszcze wygodniejszego interfejsu. Apka jest zgrabna i minimalistyczna. Less is more, więc połapanie się w obsłudze będzie intuicyjne. Możemy wykonać te same zadania co w panelu Link CC, ale z poziomu telefonu: zbudować strefy, nazwać pokoje, pogrupować pomieszczenia, stworzyć dla nich indywidualne harmonogramy działania. Każdy dzień można regulować osobno lub przygotować plany weekendowe i dla dni powszednich lub też całego tygodnia. Dostępny jest też tryb wakacyjny, czyli dostosowanie warunków pod wyjazd. Opcja wakacyjna to szansa na zdalny dostęp z niemal dowolnego miejsca. Można ograniczyć użycie ogrzewania w pustym mieszkaniu, a przed samym przyjazdem wydać polecenie przygotowania idealnych warunków (wchodzimy do nagrzanego domu).

Tryb inteligentny: uczenie się i reakcja na otwarte okno

Inteligencja systemu nie polega wyłącznie na automatyce i dostępie do funkcji z poziomu smartfona. Opcje typu smart są ukryte jeszcze w innych zadaniach. Danfoss Living Connect ma dwa przydatne algorytmy działania. Pierwszym z nich jest uczenie się naszego stylu/rytmu życia. Oprogramowanie analizuje ostatnie zapisy stosowania regulacji ciepła i dostosowuje je do następnych okresów. W ten sposób lepiej poznaje nasze potrzeby i lepiej dostosowuje kolejne działania. Jeśli wykryje pewne zależności, spróbuje je zaoferować w następnych tygodniach.

Jest ciepełko, są i kotki (zainteresowane nowym systemem).

Jest ciepełko, są i kotki (zainteresowane nowym systemem). Po lewej wymiana starszej głowicy Danfoss na nową Danfoss Living Connect.

Podoba mi się też kolejna z niespodzianek. Wykrywanie otwartego okna. Aby nie dochodziło do marnowania energii i ciepła w trakcie wietrzenia pomieszczeń, system potrafi wykryć nagłe spadki temperatury i zakwalifikować je jako wpuszczanie świeżenie powietrza. System dosyć szybko wstrzymuje grzanie i wznawia je po 30 minutach (nawet jeśli okno dalej jest otwarte). Trzeba jednak pamiętać, by czujniki termostatu mogły prawidłowo zareagować na wykryte zmiany warunków, głowica nie może być przysłonięta (chodzi o swobodny owiew powietrza). To cenna uwaga przy instalacji.

W tym akapicie chciałbym jeszcze zatrzymać się na chwilę przy innych korzyściach ze stosowania inteligentnych systemów grzewczych i automatyki ich działania. Automat to nie tylko harmonogram związany z naszymi wyjściami do pracy. To też zalety dla nocnego wypoczynku. O urządzeniach do poprawy snu piszę na blogu dosyć często i zawsze wspominam o aspektach dotyczących idealnych warunków temperaturowych. Najlepszą temperaturą do spania są okolice 17 stopni. Właśnie dostosowanie nocnej automatyki może wpłynąć na jakość wypoczynku. Śpimy w chłodniejszych warunkach, natomiast budzimy się w odpowiednim ciepełku. Temperatury można regulować z dokładnością do pół stopnia, więc system jest bardzo precyzyjny.

Danfoss Link (6)

Budowanie harmonogramu

System oferuje też gotowe plany zaprogramowane przez specjalistów Danfoss. To indywidualne dostosowanie pozwala jednak dopasować domowe warunki do naszych osobistych potrzeb (zarówno w kwestiach temperatury, jak i oszczędności).

Danfoss pozwala na całkiem elastyczne dostosowanie całej sieci do posiadanych warunków oraz instalacji grzewczych. W moim przypadku jest to piec, któremu można dokupić sterowanie i przejąć nad nim pełną kontrolę. Danfoss Link można zintegrować również z podłogowym ogrzewaniem wodnym (przez rozdzielacze). Im lepiej dostosujemy instalację, tym większy wpływ będziemy mieć na oszczędności. Właśnie rozważam dokupienie sterownika do mojego pieca.

U siebie harmonogram dostosowałem manualnie. Tydzień pracy mam bardzo nieregularny, więc dobrze, że w bardzo szybki sposób mogę go dostosować wprost ze smartfona. Połączyłem pokoje w strefy oraz piętrami. Jednemu pomieszczeniu dałem większą swobodę, by inni domownicy mogli regulować parametry pod siebie.

Co można jeszcze poprawić?

Na koniec chciałbym podzielić się z wami moimi pomysłami na zwiększenie atrakcyjności działania Danfoss Living Connect. Wiecie pewnie, że na blogu zajmuję się smart domem zwłaszcza pod użytkownika końcowego, więc bardzo cenię szersze możliwości działania ekosystemu. Bardzo chciałbym połączyć termostat z innymi moimi elementami smart home. Widziałbym tutaj zwłaszcza kanał w serwisie IFTTT, gdzie możliwe jest łączenie sił z innymi standardami i częściami Internetu Rzeczy. Jest spory potencjał, by wdrożyć działania z innymi platformami. W dzisiejszym inteligentnym domu zaczynają pomagać aplikacje na smartwatche, czy dostęp do regulacji ciepła przez asystentów głosowych (np. integracja z Siri). W jednych sprawach wystarczyłaby aktualizacja oprogramowania.

Protokół systemu jest zamknięty, ale Danfoss współpracuje z takimi markami jak np. Fibaro, gdzie można całość poszerzyć o komponenty w oparciu o Z-Wave.

Koszt instalacji Danfoss Link

Donfoss Link Room Sensor

Aby lepiej dostosować automatykę warto uwzględnić czujniki temperatury.

Jak już wcześniej zauważyłem, instalację można przeprowadzić samodzielnie, więc odchodzą dodatkowe koszty. Koszt zestawu zależy oczywiście od ilości pomieszczeń i grzejników (oraz naszych potrzeb). Możemy swobodnie dobrać liczbę termostatów i nie wszystkie kaloryfery muszę je posiadać (u mnie zrezygnowałem z tego garażowego). Głowice Danfoss Living Connect są wyceniane na 215 zł netto, natomiast panel Danfoss Link CC na 1801 zł w cenie katalogowej. Cennik zależy jednak od punktów sprzedaży, więc można nabyć poszczególne elementy nieco taniej. Dopiszę jeszcze koszty opcjonalnych części. Warto wszystko usprawnić dodatkowymi czujnikami pokojowymi Danfoss Link RS (ok. 275-300 zł), która lepiej odczytują panującą w danym pomieszczeniu temperaturę. Siłę sygnału sieci wzmocnimy dzięki gniazdkowym Danfoss Link CR-FU (koszt ok. 300 zł). Również wykorzystanie pełnego potencjału kotła ma znaczenie. W tym przypadku warto zainteresować się przekaźnikiem Danfoss Link BR (ok. 300 zł). System Danfoss Link jest więc elastyczny i pozwala na dostosowanie poszczególnych elementów pod nasz budynek.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (87)

 1. Możesz też zdalnie włączać/wyłączać ogrzewanie nie będąc w domu?
  Czy panel sterowania jest konieczny, czy wystarczyłby tablet z aplikacją?
  Czy można to umieścić na zwykłych grzejnikach centralnego ogrzewania w bloku?

  1. Widzę same superlatywy . No i sie na nie nabralem. Mam ten system i jestem rozczarowany. Pomieszczenia sa przegrzane od 1 do 1,2 st, i to na godzinę przed harmonogramem. No i najgorsze jest to że przekaźnik kotła cottage jest załączony, grzejniki pozamykane przez głowicę bo temp osiągnięta a pięć działa. Nie tak to było w reklamie, ja tutaj nie widzę oszczędności. System zdenerwowałem jest na sprzedaż dałem za niego 2700 sprzedam za 2000 jest chętny?

 2. Witam serdecznie.
  System naprawdę ciekawy, już wcześniej o nim czytałem i chyba zdecyduję się na niego w swoim nowo budowanym domu, który też będzie smart i możliwie mocno inteligentny.
  Mam jednak kilka pytań. Będę wdzięczny za wyjaśnienia.
  1. Rozumiem, że termostaty Danfoss Living Connect posiadają własny pomiar temperatury i działają autonomicznie z zintegrowanym zaworem. Cz dokupienie dodatkowych czujników Danfoss Link RS poprawia jakość pomiaru. Czy te dodatkowe czujniki również korzystają z wifi ? i czy paruje się je z w/w termostatami ?
  2. Czy wzmacniacz Danfoss Link CR-FU wzmacnia siłę istniejącego sygnału wifi generowanego przez router, zwieszając tym samym pokrycie domu w wifi, stając się po prostu repeaterem ? Czy wzmacnia on sygnał samych urządzeń danfos link ? Pytam o to dlatego, gdyż planuję w domu wykonać taką sieć wifi, która w pełni pokryje dom i ogród. Stawiam, więc pytanie czy w przypadku pełnego pokrycia, konieczny jest w/w wzmacniacz ?
  3. Co dokładnie realizuje sterownik (przekaźnik) Danfoss Link BR, czy działa (współpracuje) z każdym kotłem i gdzie się go instaluje ?
  4. Będę wdzięczny za rozwinięcie sprawy zarządzania ciepłem ogrzewania podłogowego.

  W moim przekonaniu.
  Jedyną wadą, która mi się nasuwa, jest to, że system jest zamknięty, o czym wyżej napisano. W związku z tym, nie będę mógł go wpiąć w swój istniejący system automatyki (otwarty), który sam projektuje, gdyż akurat się na tym znam… Brakuje mi możliwości uruchomienia aplikacji danfos poprzez www, czyli przez przeglądarkę. Nie musiałbym wtedy kupować dodatkowego panelu danfosa, tylko skorzystał bym z tego który poprzez centralny sterownik PLC, zarządzał będzie elektryką, klimatyzacją, wentylacją, podlewaniem ogrodu, CCTV, itd.
  Tak czy inaczej przedstawiony system Danfossa jest warty uwagi.

  1. Na część pytań powinien odpowiedzieć przedstawiciel marki Danfoss (nie mam dostępu do pozostałych modułów ekosystemu, więc na ten moment nie jestem w stanie na wszystko odpowiedzieć). Wiem, że producent myśli o otworzeniu się na inne standardy, co moim zdaniem jest dzisiaj konieczne i bardzo pożądane.

 3. Pozdrawiam Grzegorz Gładys

  Witam
  Postanawiam włączyć się do dyskusji i rozwiać Pana wątpliwości.

  Ad. 1 W systemie przypisujemy urządzenia do pomieszczeń. Jeśli w takim pomieszczeniu znajdują się głowice Living Connect (lub tylko jedna, max. 10) to jak najbardziej możemy do takiego pomieszczenia dodać termostat Danfoss Link RS. Głowica posiada dwa wbudowane czujniki temperatury i według algorytmu przelicza temperaturę w odległości około 20 cm od grzejnika. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy odczyt temperatury jest zakłócony np. szeroki parapet zakrywający głowice, głowica zasłonięta meblami itp. Wtedy termostat Danfoss Link RS pomoże uzyskać nam prawidłowy odczyt temperatury. Tak jak wcześniej wspomniałem w pomieszczeniu może znaleźć się max. 10 głowic Living Connect i możemy do nich przypisać jeden termostat Danfoss Link RS.

  AD. 2 System Danfoss Link komunikuje się za pomocą protokołu z-wave, nie korzysta więc z sieci wi-fi. Wzmacniacz sygnału Danfoss Link CF-RU działa tylko w obrębie systemu. Tak jak Pan wcześniej zauważył protokół systemu jest zamknięty i nie wpływa on na inne urządzenia. W systemie każde z urządzeń zasilanych 230V jest wzmacniaczem sygnału, będą to więc zawsze: panel Danfoss Link, listwa Danfoss Link HC, wzmacniacz sygnału Danfoss Link CF-RU, przekaźnik kotła Danfoss Link BR, przekaźnik Danfoss Link FT.
  Panele centralne dostępne od września 2015r. Danfoss Link IV generacji mają możliwość komunikacji z wi-fi. Po ściągnięciu darmowej aplikacji na urządzenie mobilne pracujące na systemie android lub IOS mamy możliwość komunikacji naszego systemu z telefonem lub tabletem. Zamysł był taki, aby użytkownik mobilnie mógł sterować ogrzewaniem w swoim domu stąd aplikacja na niezwykle popularne obecnie urządzenia mobilne.

  Ad. 3 Przekaźnik kotła Danfoss Link BR ma możliwość uruchamiania lub wyłączania kotła/pompy obiegowej w zależności od tego czy poszczególne urządzenia zgłaszają zapotrzebowanie na ciepło. Zazwyczaj w kotłach gazowych mamy zworką na ww. przekaźnik, należy jednak upewnić się w instrukcji kotła czy takowa zworka występuje. Przekaźnik umożliwia nam sterowaniem kotłem, ale również możemy go stosować do sterowania pompą obiegową. W systemie Danfoss Link mamy możliwość wybrania pomieszczeń, które będą miały wpływ na działanie przekaźnika. Tzn. Jeśli mamy dom i w pomieszczeniach typu garaż, poddasze utrzymujemy niższą temperaturę i nie chcemy aby kocioł się uruchamiał jeśli tylko te pomieszczenia zgłaszają zapotrzebowanie na ciepło to odhaczamy je w systemie i takie zapotrzebowanie ze strony urządzeń zamontowanych w tym pomieszczeniu nie spowoduje uruchomienia kotła.

  AD. 4 System Danfoss Link umożliwia zarządzenie ogrzewaniem mieszanym w domu. Tzn. może to być zarówno ogrzewanie podłogowe, tradycyjne grzejniki, ale też ogrzewanie elektryczne. Jeśli w swoim domu mamy rozdzielacz, lub rozdzielacze ogrzewania podłogowego usytuowane w szafce rozdzielaczowej powinniśmy mieć w niej zasilanie 230V. Wtedy w szafce takiej montujemy listwę Danfoss Link HC na 10 lub 5 wyjść, w zależności od ilości pętli na rozdzielaczu. Na rozdzielaczu montujemy napędy TWA zasilane 24V i wpinamy je w listwę Danfoss Link HC. W pomieszczeniach gdzie mamy ogrzewanie podłogowe montujemy termostat Danfoss Link RS. Na panelu centralnym Danfoss Link CC konfigurujemy nasze pomieszczenia tak aby odpowiednie pętle ogrzewania podłogowego przypisać do termostatu przypisanego do danego pomieszczenia. Mamy możliwość przypisanie do jednego pomieszczenia termostatu RS i do max do 10 wyjść na listwie Danfoss Link HC. Należy pamiętać aby listwę Danfoss Link HC wyposażyć w antenę zewnętrzną w przypadku umieszczenia tejże listwy w szafce rozdzielaczowej. Poprawi to propagację sygnału o którym pisałem wcześniej. W systemie mogą się znaleźć max. 3 listwy Danfoss Link HC
  Proponuję również rozważyć zastosowanie przekaźnika/czujnika temperatury podłogi Danfoss Link FT. Urządzenia umożliwi nam pomiar temperatury podłogi. Podstawowymi zaletami jest możliwość ustawienia max. lub min. temperatury podłogi co wpłynie na komfort, ale może również mieć znaczenia przy wykończeniu podłogi deską. Mając czujnik temperatury umieszczony w podłodze możemy ustalić max temperaturę podłogi tak aby temperatura na desce nie była wyższa niż podaje producent deski. Należy pamiętać że tak czujnik musimy umieścić w podłodze na etapie wylewki.

  1. Witam
   Panie Grzegorzu. Mam pytanie odnośnie przekaźnika kotła Danfoss Link BR oraz programowania pieca kondensacyjnego.
   1. Czy dobrze rozumiem, że w przypadku instalacji systemu Danfoss Link (panel+głowice+BR) mogę wyłączyć programowanie temperatury ogrzewania w piecu (inna temperatura w dzień, w nocy, w weekendy) i pozostawić ją na stałej temperaturze, gdyż za całościową kontrolę ogrzewania odpowiada Danfoss Link?
   2. Co w przypadku braku instalacji Link BR? O ile mnie wydajnie działa system jeśli chodzi o regulację temperatury i oszczędność gazu?
   3. Jeśli w pomieszczeniu są dwa grzejniki (duży i mały), czy jest sens instalować głowice Living Connect na dwóch grzejnikach. Zakładam, że jeden powinien wystarczyć skoro sprawdza temperaturę w tym samym pomieszczeniu. Na drugim może wystarczy zainstalować zwykły termostat?

   1. Pozdrawiam Grzegorz Gładys

    Witam Panie Krzysztofie

    Programowanie temperatur na kotle w przypadku regulacji ogrzewaniem systemem Danfoss Link jest zbędne. System zapewni nam właściwą temperaturę w każdym pomieszczeniu, a termostat z kotła ma czujnik tylko w jednym reprezentatywnym pomieszczeniu. Jeśli posiada Pan jednak regulację pogodową (temperatura czynnika grzewczego jest zależna od temperatury zewnętrznej) to obydwa systemy mogą działać równocześnie. Głowice Living Connect będą regulowały ilością czynnika przepływającego przez grzejnik, a temperatura czynnika grzewczego zależna będzie od temperatury zewnętrznej. Zapewne kocioł posiada czujnik temperatury powrotu czynnika grzewczego, więc jeśli głowice Living Connect w chwili osiągnięcia temperatury w pomieszczeniach zamkną zawory termostatyczne, czynnik nie wychłodzi się do danej temperatury. Wtedy kocioł dostosuje swoją pracę do warunków. O szczegóły musiałby Pan zapytać producenta danego typu kotła.
    W przypadku dwóch grzejników w jednym pomieszczeniu warto zastosować głowicę Living Connect na obydwu grzejnikach. Wynika to między innymi z faktu iż system Danfoss Link ma tryb adaptacyjny (uczenia się). Jeśli zaprogramujemy w tym pomieszczeniu np. temperaturę 21 C na godzinę 7.00 po obniżeniu nocnym to system “nauczy się”, że dogrzewać pomieszczenie musi np. 90 minut wcześniej (warunki będą się zmieniały i czas ten może być różny dla innych okresów sezonu grzewczego). W przypadku gdy pojawi się dodatkowe źródło ciepła (grzejnik nie ujęty w systemie) będziemy mieli zakłócenia. Wtedy w danym pomieszczeniu temperatury mogą odbiegać od zadanych. Tryb adaptacyjny można oczywiście wyłączyć, ale jest on istotną zaletą systemu, ponieważ Pan programuje temperatury w godzinach, w których chce Pan uzyskać temperaturę komfortu w pomieszczeniu. Nie musi Pan przewidywać czasu nagrzania pomieszczenia i ustawiać temperatury komfortu wcześniej niż to jest potrzebne. Tym bardziej że nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki to miałby być przedział czasowy.

 4. Witam,
  Czy Danfoss Link współpracuje z Fibaro.
  Jestem na etapie wyboru sterowania ogrzewaniem podłogowym, z podziałem na indywidualnie sterowane strefy i mam problem z wyborem odpowiedniego sterowania napędami poprzez indywidualne regulatory temperatury współpracujące z Fibaro.
  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam
  S.

  1. Pozdrawiam Grzegorz Gładys

   Witam Pana
   System Danfoss Link jest systemem do sterowania ogrzewaniem w domu. Wszystkie elementy systemu Danfoss Link współpracują ze sobą w zamkniętym protokole z-vave. Nie ma więc możliwości zastosowania większości produktów z innym systemem. Wyjątkiem jest głowica Danfoss Link connect z otwartym protokołem oraz termostat Danfoss Link RS z otwartym protokołem. Te produkty współpracują z systemem Fibaro. Są pewne ograniczenia co do ilości zastosowanych urządzeń w systemie Fibaro, ale musiałby Pan zapytać w Fibaro ile urządzeń zasilanych bateryjnie można zastosować w jednym systemie.
   Fibaro posiada swój czujnik temperatury, ale jest to dokładnie tak jak napisałem czujnik temperatury, a nie termostat jakim jest Danfoss Link RS. Termostat RS zasilany jest bateryjnie, ma wyświetlacz z możliwością odczytu oraz zmiany temperatury na samym termostacie.

    1. Pozdrawiam Grzegorz Gładys

     Witam, dalsza integracja systemu Danfoss Link z systemami mobilnymi jest integralną częścią rozwoju tego projektu. Implementację współpracy Danfoss Link z HomeKit mamy zaplanowaną na rok 2017. Zachęcam do obserwowania ewolucji systemu Danfoss Link.

 5. Witam Pana ,

  Jest to jedyna obszerna recenzja w jezyku polskim na temat Danfoss link . Oraz same odpowiedzi Pana Grzegorza rozwiewaja duzo moich pytan . Dzieki za to , chodz mam jeszcze cos od siebie . Posiadam juz ten system ale jeszcze brakuje mi czujnika BR oraz termostatow pokojowych do rzeczy :

  1. Czy do kotlow Termet , dokladnie teraz najnowszy model kotla gold plus raczej nie mam sie co martwic o dzialanie przekaznika BR ? To dziala tak samo jak kazdy znany nam regulator ?
  2. Czy panel link cc bez wi fi rowniez ma opcje ustawienia glowic jako decydujace o wlaczeniu kotla I tych ktore nie maja miec takiego zezwolenia ?
  3. Panel dokupilem teraz niedawno , wczesniej chcialem podlaczyc glowice do smart domu ale niestety okazalo sie ,ze posiadam wersje bez ogolno dostepnego z wave . Tutaj mam problem bo glowica a dokladnie 2 jakims cudem udalo mi sie dodac do system smart ale nie dzialaly z nim . Teraz niestety maja one w pamieci zapisany tamten system . Usunelem je z tamtego system ale glowice nadal go pamietaja . Robilem wszystko zgodnie z instrukcja zeby zrestartowac glowice tj wyciagniecie bateri potem trzymanie przycisku ale nic nie zdzialalem. O ile wszystkie inne glowice dodalem bez problemu I to na odleglosc pietra bez latania z panelem to tych nie moge .
  4. Posiadam problem I tutaj nie wiem czy winna jest glowica . Grzejnik ciagle grzeje na pelnych obrotach , zmienialem mu opcje na grzejnik o za duzej mocy nic nie pomoglo . Zakrecenie reczne nakretka , po sciagnieciu danfossa zamyka doplyw wiec zawor jest dobry . Czy glowica jest zepsuta , czy do wyslania do regulacji ?

  Pozdrawiam serdecznie wszystkich

  1. Pozdrawiam Grzegorz Gładys

   Witam Pana
   Przekaźnik kotła Danfoss Link BR wpinamy w miejsce styków na termostat pokojowy. W ww. kotle takie styki są. Proszę się tylko upewnić czy w konkretnym modelu który Pan posiada jest opcja montażu regulatora temperatury pomieszczenia (ww. styki, w instrukcji kotła schemat elektryczny). W systemie Danfoss Link wybieramy pomieszczenia które mają mieć wpływ na załączenie/wyłączenie kotła. Przykładowo mamy dom i zaznaczone wszystkie pomieszczenia. W każdym z nich mamy uzyskaną temperaturę nastawioną, poza garażem. Zapotrzebowanie na ciepło w garażu wymusi załączenie kotła. Ale możemy pomieszczenia mało istotne dla nas odhaczyć, wtedy np. taki garaż nie spowoduje uruchomienia kotła. Dokładnie w ten sam sposób możemy zmienić ustawienia dla każdego pomieszczenia.
   Problem z komunikacją głowicy z panelem najłatwiej będzie rozwiązać zaczynając od ustalenia jaki typ głowicy Pan posiada. Po zdjęciu osłony na baterię od wewnątrz powinna być naklejka z informacją jaką głowice Pan posiada. Jeżeli jej nie ma proszę odnaleźć nie na stronie firmy Danfoss i o kontakt, ustalimy jaki typ głowic Pan posiada.
   Moduł wifi nie ma wpływu na przekaźnik kotła. Różnica pomiędzy panelami z modułem wifi oraz bez tego modułu dotyczy głównie możliwości podłączenia systemu do aplikacji na urządzeniu mobilnym i zdalnym zarządzaniem systemem.

 6. Witam,
  czy jest jakaś możliwość podłączenia czujnika temperatury zewnętrznej?
  W aplikacji na Androida (DEMO) jest pokazany odczyt takiej temperatury.
  Czy jest możliwość podłączenia urządzeń innych producentów zgodnych z z-wave?

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  1. Grzegorz Gladys

   Witam
   System Danfoss link jest zamknięty. Odczyt temperatury zewnętrznej ma miejsce w przypadku komunikacji systemu Danfoss Link z pompa ciepła produkcji Danfoss, lub komunikacji systemu ze sterownikiem kotła ECL wyposazony w termostat temperatury zewnętrznej.

 7. Witam, Dziekuje wszystkim włczonym w dyskusje, bardzo te informacje pomagaja w podjeciu decyzji. Aczkolwiek mam jeszcze kilka pytan.
  Jak system sobie radzi gdy w jednym z pomieszczen jest jeszcze kominek?
  Czy oprocz sterowania przez urzadzenia mobilne mozna sterowac system przez zwykle komputery stacjonarne? Czy do konfiguracji polaczen konieczny jest dodatkowy modol na baterie zeby przenosic sterownik miedzy pomieszczeniami? Czy nie wystarczy za kazdym razem podłaczyc do zasilania tego sterownika w kazdym pomieszczeniu I tam odpowiednio skonfigurowac połaczenie? Co sie dzieje gdy sterownik utraci zasilanie?

  1. Pozdrawiam Grzegorz Gładys

   Witam
   System Danfoss Link nie posiada czujnika temperatury który mógłby być zastosowany w kominku. Jeśli jednak jest to kominek z płaszczem wodnym polecam zastosowanie napędów NO (normalnie otwartych/beznapięciowo otwartych). W przypadku kominka z płaszczem wodnym jest to o tyle istotne, iż w przypadku braku zasilania napędy otworzą się, eliminując ryzyko wzrostu ciśnienia w instalacji. Należy jednak pamiętać, aby przypisując w systemie wyjścia na listwie Danfoss Link HC zmienić ustawienia siłownika na NO – w przeciwnym razie system nie będzie działał prawidłowo.
   Zasilacz sieciowy jest przydatnym narzędziem, raczej przeznaczonym dla instalatora. Wcześniej opisywany był sposób komunikacji urządzeń podczas konfiguracji – należy jej dokonać gdy urządzenia będą w odległości nie większej niż 1,5m. Podczas pracy systemu panel Danfoss Link musi być podłączony do zasilania sieciowego, zasilacz bateryjny w tym momencie staje się zbędny. Do Pana więc należy decyzja czy to urządzenie będzie dla Pana użyteczne.
   Aplikacja Danfoss Link jest do pobrania ze sklepu app store, lub google play za darmo i są to jedyne dostępne wersje aplikacji, czyli system Android, lub IOS. Pobierając aplikację można uruchomić tryb demo aby sprawdzić jej zakres działania. Gwarantuję że aplikacja mobilna w pełni Pana usatysfakcjonuje.
   W momencie braku zasilania urządzenia bateryjne (głowice Danfoss Link connect) zapamiętają ostatnie ustawienia, tzn. ostatnią zadaną temperaturę. Można ją zmienić ręcznie na głowicy. Podobnie będzie w przypadku termostatu Danfoss Link RS. Wykluczam sytuację gdy listwa HC straci zasilanie, gdyż brak zasilania w całym systemie (czyli całym domu) spowoduje wyłączenie kotła, czy też innego źródła ciepła. Jeśli mamy kominek z płaszczem wodnym to sposób działania opisałem powyżej.
   Mam nadzieję że rozwiązałem wszystkie Pana wątpliwości.

 8. Witam. Dziekuje ze ktos sie pofatygowal zebrac szczatkowe info w jednym. Ale zeby nie kupic tego czego nie chce wiec pytam
  1. Danfoss link cc wystepuje w 2 wersjach?(z wi-fi i bez)
  2. W ogrzewaniu podlogowym np. W kuchni gdzie jest sama podlogowka rozumiem ze montuje rozdzielacz nadrzedny hc i termostat pokojowy rs zeby sterowalo obiegiem petli podlogowki w kuchni (steruje temperatura powietrza w kuchni a nie temperatura samej podlogi)
  3. No i najwazniejsze bo tu nie mam jasnosci. Lazienka ogrzewanie podlogowe i drabinka. Daje w lazience tez termostat rs ktorym steruje temperaturw w lazience. Na drabinke nie chce dawac glowicy termostatycznej aby reczniki suszyly sie caly czas ale czy nie bede mial niekiedy sytuacji ze drabinka nagrzeje pomieszczenie i podloge bede mial zimna?
  Czy w takiej sytuacji dodanie termostatu FL bedzie dobrym rozwiazaniem aby sterowac temperatura podlogi? I co by sie dzialo w przypadku osiagniecia zadanej temperarury?
  4. Malo jest informacji o zastosowaniu przekaznika BR jako sterowanie pompa do podlogowki bo mam piec z podajnikiem i chcialbym go zastosowac jako wlasnie takie sterowanie. Pozna by bylo szezej o rym opisac ?(i czy sie wogole da)

  1. Witam Pana
   Panel Danfoss Link występuje w dwóch wersjach z zasilaczem podtynkowym (do puszki) oraz z zasilaczem sieciowym. Wszystkie panele produkowane po 1 września 2015 są wyposażone w moduł wifi. Przy zastosowaniu termostatu Danfoss Link RS zarządzamy temperaturą powietrza. Jeśli dodatkowo zastosujemy termostat Danfoss Link FT, możemy również zarządzać temperaturą podłogi ( możemy ustawić minimalną, lub maksymalną temperaturę podłogi). Należy jednak pamiętać iż termostat FT zasilany jest z sieci 230V i czujkę temperatury podłogi należy zatopić w wylewce. System umożliwia również pracę ogrzewania podłogowego bez termostatu Danfoss Link RS korzystając tylko z termostatu Danfoss Link FT, ale wtedy ustawiamy tylko minimalną, lub maksymalną temperaturę podłogi. Odpowiadając więc na pytanie dotyczące łazienki, jeżeli ma Pan możliwość zastosowania termostatu Danfoss Link FT, to takie rozwiązanie zapewni minimalną temperaturę podłogi, nawet przy osiągniętej temperaturze w pomieszczeniu. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, że używając grzejnika jako suszarki (ciągła praca) ogrzewanie podłogowe będzie działać rzadko. Wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło, mocy grzejnika, ustawionych temperatur.
   Przekaźnik BR może być używany jako przekaźnik pompy, lub kotła. Możemy w systemie zastosować jeden taki przekaźnik. Na panelu Danfoss Link CC w ustawieniach mamy możliwość wyboru pomieszczeń, które będą miały wpływ na uruchomienia kotła/pompy. Jeżeli podłączamy przekaźnik pod pompę obiegową, przepinamy przewód fazowy pompy przez przekaźnik, który musimy zasilić 230V. W sytuacji gdy któreś z pomieszczeń zgłasza zapotrzebowanie na ciepło przekaźnik uruchamia pompę/kocioł. W ustawieniach mamy możliwość wyboru trybu pracy przekaźnika. Dostępne opcje to: ciągła praca, włącz/wyłącz, 3 cykle na godzinę, 6 cykli na godzinę. Możemy więc ograniczyć ilość cykli włączenia/wyłączenia kotła/pompy. Nie wiem jak rozwiązane jest sterowanie kotła u Pana, ale proponuje kontakt z instalatorem, który będzie mógł zaproponować optymalne rozwiązanie.

 9. Bardzo duzo wyjasnil Pan tą odpowiedzią. Za co serdecznie dziekuje. Jeszcze tylko zapytam czy panel Danfoss link cc w wersji z zasilaczem mozna zamontowac tak jak w wersji podtynkowej i podciagnac do niego odpowiednie zasilanie czy obudowy sa rozne i wowczas taka wersja z sasilaczem sieciowym moze byc przykrecona do sciany lub stac na szafce?

  1. Zasilacz jest wymienny. Panel pasuje do wersji podtynkowej oraz natynkowej. Wersja podtynkowa przystosowana jest do montażu do puszki 60mm, wersja natynkowa posiada wtyczkę do zasilania sieciowego. Panel powinien być zamontowany w jednym stałym miejscu (kwestia propagacji sygnału o której pisałem wcześniej). Na naszej stronie, czy też w internecie znajdzie Pan zdjęcia obydwóch wersji zasilacza.

    1. Witam
     Wątek był poruszany wcześniej. Zasilacz bateryjny jest jedynie narzędziem pomocnym w konfiguracji systemu. Panel Danfoss Link CC nie może pracować na stałe na zasilaczu bateryjnym.

 10. Witam,
  Bardzo pomocne komentarze przed inwestycją w Danfoss Link. Ja również przymierzam się do zakupu tego systemu (CC+Głowice+BR) i podłączenie do pieca WOLF – kondensacyjny z palnikiem modulowanym gazowym. Piec ma czujnik pogodowy i jeden wewnętrzny (salon).

  Mam pytania:
  – Jaki tryb trzeba wybrać przy konfiguracji BR – automatyczne on/off czy TPI. Oba opisy w instrukcji Danfoss nie do końca pasują:
  http://www.tanie-ogrzewanie.pl/download/014G0272.pdf

  – Czy fakt, że krzywa temperatury w pomieszczeniach po zastosowaniu Głowic i BRa jest płaska (w przedziale zadanej temperatury pomieszczenia) nie powoduje prawie ciągłej pracy pieca i jego częstego załączania?
  W przypadku zastosowania czujnika wewnętrznego temperatury będącego elementem istniejącego pieca jest zalecenie, aby “otworzyć wszystkie głowice w pomieszczeniu, gdzie ten czujnik się znajduje. Automatyka pozwala na przekroczenie nastawionej temperatury, wyłącza piec i czeka na ponowny sygnał, gdy temperatura opadnie (taki sinus).
  W przypadku systemu Danfoss Link wydaje się, że takich sygnałów włączenia pieca (utrzymanie temperatury – głowice mają zadaną temperaturę) będzie znacznie więcej …

  Pozdrawiam,
  Jarek

  1. Grzegorz Gładys

   Witam Pana
   Słusznie Pan zauważył iż realizując główne założenia idei systemu Danfoss Link tzn. komfortu użytkownika oraz oszczędności energii w pomieszczeniach sterowanych przez system będzie panowała temperatura bardzo mocno zbliżona do zadanej. To może powodować ciągłe uruchamianie kotła w przypadku ustawienia stałej temperatury. Dlatego stosując przekaźnik kotła Danfoss Link BR z ustawieniami TPI ograniczamy maksymalną ilość cykli włączeń kotła na godzinę. Stosując harmonogram ogrzewania z okresami obniżenia temperatur ograniczymy zużycie ciepła w czasie kiedy nie ma konieczności ogrzewania danych pomieszczeń. System Danfoss Link zarządza ilością medium przepływającego przez obiegi grzewcze. Regulacja pogodowa jest więc wskazana, jako regulacja jakościowa (temperatura czynnika grzewczego). Dodatkowy termostat od kotła zamontowany w nieodpowiednim pomieszczeniu, może spowodować złą regulację. Często termostat z kotła zamontowany jest w salonie (bo tam spędzamy najwięcej czasu) co często powoduje niedogrzanie innych pomieszczeń. Sugeruję więc zastosowanie systemu Danfoss Link oraz pozostawienia regulacji pogodowej.

 11. Szanowny Panie Grzegorzu.
  Nie sądziłem, że praktycznie rozpoczynając tą dyskusję w kwietniu 2016 r. nabierze ona takiego zainteresowania 🙂 Jest w trakcie kończenia projektu swojego smart domu. Lada chwila będę zamawiał system danfoss link. Mam jeszcze kilka drobnych pytań:
  1. Panel CC w wersji podtynkowej – czy dobrze zrozumiałem, że montuje się go do standardowej podtynkowej puszki fi60 (taka jak do gniazd wtykowych lub łączników światła) ? Czy wystarczy wtedy, że w puszce znajdzie się przewód z napięciem 230VAC ? Jeśli tak będę wdzięczny za podanie numeru zamówieniowego dla takiego panela.
  2. Stosując ogrzewanie podłogowe i czujnik FT, konieczne jest lub czy dobrze jest zainstalować jeszcze czujnik RS ? jesli tak to jak to się przypisuje do systemu link ?
  3. Jakie dokładnie siłowniki i na jakie napięcie najlepiej zainstalować do listwy HC ?

  Z góry dziękuję za poświęcony czas.

  pozdrawiam

  1. Grzegorz Gładys

   Witam serdecznie
   Panel Danfoss Link jest uniwersalny i pasuje zarówno do zasilacza w wersji podtynkowej, jak i z zasilaczem sieciowym. Jeśli ma Pan przygotowaną puszkę z napięciem tak jak Pan to opisał, powinien Pan zamówić panel Danfoss Link CC z numerem katalogowym 014G0288. Sterowanie ogrzewaniem podłogowym możemy rozwiązać na kilka sposobów. Wskazane jest zastosowanie listwy Danfoss Link HC oraz napędów 24V, np. TWA-K NC- dlaczego, wyjaśnię za chwilę. Przy zastosowaniu czujnika podłogowego Danfoss Link FT, który oprócz czujnika temperatury podłogi który należy zatopić w wylewce, jest również przekaźnikiem elektrycznym, listwę HC możemy pominąć. Wtedy stosujemy napęd zasilany 230V, również sugeruję napęd NC przy kotle gazowym. W takiej konfiguracji zarządzamy temperaturą podłogi. Mamy również możliwość zarządzania temperaturą powietrza, wtedy w danym pomieszczeniu przypisujemy termostat Danfoss Link RS. W tymże pomieszczeniu zarządzamy temperaturą powietrza, a czujnik temperatury podłogi pilnuje maksymalnej, bądź też minimalnej temperatury podłogi. Zalecanym rozwiązaniem jest wykorzystanie przekaźnika FT jako czujnika temperatury podłogi, termostatu Danfoss Link RS jako czujnik temperatury powietrza, a napęd wpięty jest do listwy HC – w takiej konfiguracji nie ma konieczności łączenia kablowo napędu zamontowanego na zaworze na rozdzielaczu z czujnikiem temperatury podłogi Danfoss Link FT.
   W systemie Danfoss Link mamy dwa rodzaje urządzeń, te zasilane sieciowo oraz zasilane bateryjnie.
   Do urządzeń zasilanych bateryjnie należą:
   – głowica Danfoss connect
   – termostat Danfoss Link RS
   Urządzeniami zasilanymi sieciowo są:
   – panel centralny Danfoss Link z zasilaczem sieciowym
   – wzmacniacz sygnału CF-RU – zasilanie sieciowy (gniazdko)
   – listwa Danfoss Link HC – zasilanie sieciowy (gniazdko)
   -panel centralny Danfoss Link CC – zasilacz podtynkowy (montaż w puszce)
   – termostat Danfoss Link FT – montaż w puszce
   przekaźnik kotła Danfoss Link BR – montaż w kotle.
   Do listwy Danfoss Link HC stosujemy więc napędy zasilane 24V, w przypadku gdy napęd wpinamy do Danfoss Link FT stosujemy napędy 230V.
   Sugerowane jest zastosowanie napędów NC, napędy NO stosujemy tylko wtedy gdy źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe (głównie instalacje grawitacyjne), lub też mamy w naszej instalacji kominek z płaszczem wodnym. Takie rozwiązanie w przypadku braku zasilania zabezpieczy instalację przed zbyt dużym wzrostem ciśnienia.

 12. Kontynuując powyższe.
  4. Jeżeli np. w salonie mamy kila obiegów podłogowych, sterowanych za pomocą siłowników TW zabudowanych w rozdzielaczu, to czy możemy przypisać tych kilka obiegów właśnie pod jeden salon ustawiając jedną temperaturę dla ich wszystkich ? A konkretnie czy regulator będzie sterował np kilkoma siłownikami na raz dla tego samego pomieszczenia ?
  W moim przypadku jest tak, że na parterze jest salon, jadalnia i kuchnia (pow. ok. 100m2), w sumie jest tam 10 obiegów z czego 4 w salonie, 3 w jadalni i 2 w kuchni i 1 w WC. Chciałbym sterować każdym pomieszczeniem osobno ale mając na uwadze, że każde z tych pomieszczeń ma kilka obiegów (po za WC).
  Jeśli tak można to w jaki sposób rozwiązać badanie temeratury w tych pomieszczeniach. Czy z pomocą FT (czy tyle sztuk ile obiegów) i może jeszcze dodatkowo RS ? (patrz punkt nr 2).

  pozdrawiam
  Mx2

 13. Grzegorz Gładys

  Tworząc dane pomieszczenie w systemie Danfoss Link przypisujemy urządzenia do pomieszczenia, nie ma więc problemu, aby wspólnie zarządzać kilkoma urządzeniami z poziomu jednego pomieszczenia w systemie. Możemy do jednego termostatu Danfoss Link RS przypisać max. 10 wyjść na listwie HC. Sugerowałbym podzielić 100m2 ogrzewania podłogowego, osobno przypisać np. jadalnię i salon, osobno kuchnię i osobno łazienkę. Ideą systemu Danfoss Link jest oszczędność energii oraz komfort użytkownika, który łatwiej będzie uzyskać dzieląc tak dużą powierzchnię (dużą moc cieplną), na przynajmniej dwie mniejsze. Oczywiście w każdym momencie można dokupić dodatkowy termostat i inaczej przypisać wcześniej skonfigurowane wyjścia na rozdzielaczu, bez konieczności resetowania całego systemu.
  Aby jeszcze wyjaśnij zasadę działania termostatu Danfoss Link RS i Danfoss Link FT, może powtarzając się opiszę ich sposób działania.
  Termostat Danfoss Link RS, mierzy temperaturę pomieszczenia. Termostat Danfoss Link FT mierzy temperaturę podłogi, ale czujnik temperatury podłogi musimy zatopić w wylewce na etapie układania ogrzewania podłogowego. Dla u użytkownika ważne jest aby komfortowa była temperatura pomieszczenia. Dodatkowo możemy zarządzać temperaturą podłogi przez Danfoss Link FT. Urządzenie to stosuję się, jeśli chcemy utrzymać maksymalną, lub minimalną temperaturę podłogi, ale sugeruję każdorazowo przy ogrzewaniu podłogowym stosować termostat Danfoss Link RS, a termostat Danfoss Link FT traktować jako dodatkowy element, który może zapewnić nam np. efekt ciepłej podłogi, lub ograniczyć maksymalną temperaturę na podłodze, np. w przypadku zastosowania jako wykończenie podłogi deski, lub paneli.

 14. Panie Grzegorzu, dziękuję za obszerne wyjaśnienia.
  Ad.4 Chyba do końca się nie zrozumieliśmy :).
  Oczywiście te 100m2 będzie podzielone na 3 pomieszczenia / strefy (3 x termostat RS w każdej strefie), pomimo, że będzie to jedno pomieszczenie. Mnie chodzi o to, że np. w takim salonie (strefie), który będzie miał 4 obiegi, jadalnia 4 obiegi, kuchnia 2 obiegi. Czy mogę przypisać np te 4 obiegi z salonu, czyli 4 siłowniki do jednego RS’a ? oraz jeśli mam te 4 obiegi to gdzie mam zatopić czujkę temperatury od termostatu FT, bo rozumiem, że dla każdego FT przypada jedna czujka ?!
  Nie bardzo dalej rozumiem, do czego przypisuje się termostat FT, czy tak jak RS, po prostu do pomieszczenia w którym FT będzie czuwał nad temp. podłogi ?

  1. Witam
   W systemie Danfoss Link tworzymy pomieszczenia, do których dodajemy urządzenia. W jednym pomieszczeniu możemy mieć maksymalnie jeden termostat RS, możemy do niego dodać 10 wyjść na listwie Danfoss Link HC – inaczej mówiąc tyle napędów na rozdzielaczu może być zarządzana z poziomu jednego RSa. Jeżeli termostat Danfoss Link FT przypiszemy do pomieszczenia np. salon, to dla pozostałych pomieszczeń musimy zastosować kolejne termostaty Danfoss Link FT. W drugą stronę jeżeli stworzymy pomieszczenie z dużą liczbą pętli ogrzewania podłogowego możemy do takiego pomieszczenia przypisać jeden termostat RS oraz maksymalnie 4 termostaty Danfoss Link FT (dla tak dużych powierzchni polecam jednak pozostać przy rozwiązaniu, które Pan opisał). Czujka temperatury podłogi musi więc znajdować się w miejscu gdzie chcemy dokonać pomiaru. Jeżeli więc zdecyduje się Pan na podział tej kondygnacji na 3 strefy (kuchnia, jadalnia, salon) będziemy mieli 3 termostaty Danfoss Link RS (umieszczone w strefie gdzie mamy dane pętle) oraz opcjonalnie 3 termostaty Danfoss Link FT, które odczytają temperaturę podłogi.

   1. Witam ponownie Panie Grzegorzu.
    “…Jeżeli więc zdecyduje się Pan na podział tej kondygnacji na 3 strefy (kuchnia, jadalnia, salon) będziemy mieli 3 termostaty Danfoss Link RS (umieszczone w strefie gdzie mamy dane pętle) oraz opcjonalnie 3 termostaty Danfoss Link FT, które odczytają temperaturę podłogi.”

    Tak właśnie chce to zrobić. Co zatem znaczy, że opcjonalnie można dodać jeszcze termostaty FT ? Jak to będzie współgrać z termostatami RS w danej strefie, tzn jak to będzie odczytywał system LINK ?

    Czy dobrze rozumiem, że termostat RS z danej strefy będzie działać na konkretną ilość pętli / zaworków zabudowanych w rozdzielaczy listwy FT ? Uszczegóławiając. RS ze strefy SALON (4 obiegi), działa na 4 zaworki, RS ze strefy JADALNIA (4 obiegi), działa na kolejne 4 zaworki i analogicznie RS z KUCHNI na dwa obiegi / zaworki.

    Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

 15. Witam serdecznie.
  Jest dokładnie tak jak Pan to opisał. Odczyt temperatury z termostatu (RS) umieszczonego np. w salonie będzie miał wpływ na działanie przypisanych do niego wyjść na listwie HC (np. wyjście 1,2,3,4). Jeśli w tym pomieszczeniu zastosujemy termostat Danfoss Link FT odczytamy temperaturę podłogi, co pozwoli na ustawienie jej maksymalnej, lub minimalnej wartości. Zapraszam na naszą stronę smartheating.danfoss.pl, lub nasz kanał na youtube, gdzie dokładnie pokazany jest proces konfiguracji systemu. Poniżej link do konfiguracji ogrzewania podłogowego – film instruktażowy powinien rozwiać Pańskie wątpliwości.
  https://www.youtube.com/watch?v=kYf-q1_rEi8&t=1s

 16. Witam wszystkich na tym forum,

  Od kilku dni jestem posiadaczem systemu Danfos link i chciałbym podzielić się swoimi uwagami jak i zapytać Pana Grzegorza o kwestię współpracy termostatu RS z termostatem grzejnikowym living connect jak i termostatem ogrzewania podłogowego Danfoss link FT. Póki co termostaty jeszcze uczą się obiektu, więc momentami wydaje się, że ich reakcja jest bardzo wolna, ale mam wrażenie, że każdego dnia jest coraz lepiej (pracują dopiero kilka dni). Jedna rzecz bardzo by się przydała, mianowicie przesunięcie temperatury, ponieważ może wystąpić różnica pomiędzy temperaturą wskazywaną przez living connect a termometr ustawiony gdzieś w pokoju (szczególnie w przypadku grzejników konwekcyjnych). Myślę, że korzystna byłaby również funkcja wskazywania aktualnej temperatury w panelu centralnym Danfoss link CC. Przed zakupem analizowałem również rozwiązanie konkurencyjne firmy Honeywell evohome, które takie funkcje posiada.
  Co do pytania, chodzi o sposób podłączenia termostatów living connect, RS i FT. W łazience mam tradycyjne ogrzewanie oraz elektryczne podłogowe, by osiągnąć komfort cieplej podłogi, natomiast właściwą temperaturę ma zapewnić grzejnik konwekcyjny. W pierwszej kolejności zamontowałem termostat grzejnikowy living connect, następnie termostat Danfos link RS ze względu na ogrzewanie podłogowe. Po wymianie dotychczasowego regulatora ogrzewania podłogowego (w posadzce zatopiony jest również czujnik temperatury) na termostat Danfoss link FT okazało się, że system nie dopuszcza takiej możliwości konfiguracji. Te trzy termostaty nie mogą jednocześnie funkcjonować w jednym pomieszczeniu. Oszukałem system tworząc wirtualne pomieszczenie z samym termostatem Danfos link FT. Być może byłoby lepiej, gdyby funkcjonował razem z termostatem Danfos Link RS, ale pomyślalem, że skoro ogrzewanie podłogowe ma jedynie zapewnić komfort ciepłej podłogi, to lepiej połączyć termostat Danfos link RS z termostatem living connect. Pytanie, czy nie ma innej moźliwości połączenia tych wszystkich termostatów.

  Pozdrawiam

  Zygfryd

  1. Witam serdecznie
   Konfiguracja ogrzewania podłogowego i grzejnika w jednym pomieszczeniu rzeczywiście nie jest możliwa. Słusznie Pan postąpił tworząc dwa pomieszczenia. Mając tak skonfigurowane urządzenia ma Pan możliwość ustawienia temperatury podłogi w danym przedziale czasowy. Inaczej mówiąc grzejnik ma zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza w łazience, a mata grzewcza ma zapewnić ciepłą podłogę np. wieczorem, czy rano gdy najczęściej korzystam z łazienki. Ma Pan możliwość przypisania termostatu Danfoss Link RS do ogrzewania podłogowego (razem z Danfoss Link FT), wtedy głowica na grzejniku sama zmierzy temperaturę w pomieszczeniu, a dla ogrzewania podłogowego będziemy mogli zaprogramować program czasowy związany z temperatura powietrza. Czujnik temperatury podłogi Danfoss Link FT umożliwi ustawienie minimalnej, lub maksymalnej temperatury podłogi.
   Wracając do pierwszej kwestii odczytu temperatury w pomieszczeniu zapewne zdarzą się sytuacje gdy będą rozbieżności w odczycie temperatury w pomieszczeniu w różnych jego częściach. Będą tym większe im większe wychłodzenie pomieszczenia, czy też jego powierzchnia. Zaletą głowicy Danfoss Link connect są dwa czujniki temperatury, na podstawie odczytu z tych czujników głowica według algorytmu określa temperaturę w odległości około 20 cm od grzejnika. Sposób który Pan opisuje przesunięcia temperatury, przypuszczam iż dotyczy oszukania systemu (pokazuje temperaturę np. o 1 st C niższą niż odczytana). Mam na myśli fakt iż jeśli stwierdzi Pan iż temperatura przy grzejniku jest np. o 1 st C niższa niż w innej części pomieszczenia wystarczy zaprogramować to pomieszczenie z temperaturą o 1 st C większą. To że system pokazałby 21 st C zamiast 22 st C nie zmienia sposobu regulacji. Przede wszystkim ważny jest Pana komfort.
   W skrajnych przypadkach gdy odczyt temperatury na grzejniku jest mocno zaburzony, np. głowica zasłonięta jest meblami, czy też grubą kotarą mamy możliwość wyniesienia odczytu temperatury poprzez dołożenie do pomieszczenia termostatu Danfoss Link RS.
   I ostatnia kwestia dotycząca odczytu temperatury na panelu centralnym Danfoss Link. System został stworzony, aby precyzyjnie regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu, każdorazowo więc mam odczyt temperatury dla danego pomieszczenia stworzonego w systemie. Nie ma więc konieczności dodatkowego odczytu na panelu. Ale oczywiście dziękuję serdecznie za uwagi i sugestię, zapewne użytkownicy systemu mają okazję obserwować ciągły rozwój systemu i myślę że jeszcze będzie wiele okazji pozytywnie zaskoczyć użytkowników w kolejnych aktualizacjach systemu.

   1. Witam serdecznie,

    Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Mam jednak kilka kolejnych kwestii.
    Po pierwsze chciałem zapytać o sposób regulacji zaimplementowany w termostatach grzejnikowych living connect. Z danych technicznych wynika, że jest to regulator PID a mimo to czasami mam wrażenie, że system nie funkcjonuje optymalnie. Nie wiem jak duże mogą być rozbieżności pomiędzy temperaturą zadaną a rzeczywistą, ale zdarzają się momenty, że wynosi ona 1,4°C. Podam przykład. W pokoju z termostatem grzejnikowym współpracuje termostat RS i zdarzają się dwie sytuacje. Jedna, gdy temperatura jest niższa niż zadana o np. 0,7°C, mogło by się wydawać, że grzejnik powinien dogrzewać a jest ledwie ciepły (w aplikacji widoczne czerwone strzałki przesuwające się ku górze). W pomieszczeniu temperatura zadana jest osiągana po ponad godzinie. Druga sytuacja, gdy temperatura rzeczywista jest wyższa niż zadana o 1,4°C a mimo to grzejnik jest gorący, choć w mojej ocenie nie powinien już grzać. Czasami mam wrażenie, że parametry regulatora PID zostały nie do końca prawidłowo wyznaczone w procesie autotuningu (bardzo długi czas całkowania). Co do warunków panujących w pokoju, to ani nie ma żadnych dodatkowych źródeł ciepła ani otwartych drzwi czy okien. Z drugiej strony i z takimi czynnikami regulator PID powinien sobie poradzić.
    Może oczekuję zbyt wiele, ale wydaje mi się, że uchyb regulacji mimo wszystko powinien być nieco mniejszy, tym bardziej że wcześniej pracowała głowica elektroniczna autonomiczna Honeywell Homexpert i temperatura była stabilna. W związku z takim faktem mam pytanie, czy przewidziano ewentualną aktualizację firmware’u samych głowic i czy odbywa się to za pośrednictwem panelu centralnego czy też nie przewidziano takiej możliwości.
    W internecie dotarłem do instrukcji termostatów living connect bodajże z 2012 roku, w której podano możliwość konfiguracji samej głowicy ze względu na dopasowanie wielkości grzejnika do pomieszczenia (parametr Pb). W aktualnej instrukcji nie znalazłem takiego parametru i sama głowica nie posiada takiej możliwości zmiany parametrów. Wg instrukcji ten parametr miał zmieniać parametry pracy regulatora i wydawało mi się, że być może taka zmiana mogłaby pomóc.
    Kolejne pytanie dotyczy termostatu podłogowego, ponieważ w moim przypadku ogrzewanie podłogowe ma kontakt z drewnem i chciałem nieco ograniczyć max temperaturę (ustawienie fabryczne to 35°C). Niestety napotkałem na barierę w postaci hasła (kodu), a w instrukcji na ten temat nie ma słowa. Czy jest możliwość uzyskania takiej informacji?
    Wreszcie ostatnie pytanie, ponieważ doszukałem się informacji, że termostaty grzejnikowe living connect oraz termostaty RS pracują wykorzystując otwarty protokół Z-wave. Czy to oznacza, że z systemem Danfoss Link (w szczegolności z panelem kontrolnym Link CC) mogą współpracować termostaty innych producentów w pełnym zakresie funkcjonalności lub też ograniczonym?

    Pozdrawiam

    Zygfryd

 17. Witam
  Ciekawy system.Czy mógłby Pan odpowiedzieć na pytanie jak z stabilnością połączenia internetowego?Wiele osób w zagranicznych recenzjach narzeka na brak stabilnego połączenia WLAN .Kilkukrotnych zerwaniom w ciągu dnia. Interesuje mnie to gdyż zależy mi na zdalnym dostępie do systemu.

  1. Witam,

   System funkcjonuje nieco ponad 3 tygodnie, codziennie łączę się zdalnie by sprawdzić stabilność temperatur w poszczególnych pokojach, czasami kilka razy i nigdy mi się nie zdarzyło, by były jakiekolwiek problemy.

   Pozdrawiam
   Zygfryd

   1. Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy na domek ok 170 m2, 2 kondygnacje ściany silka, stropy żelbetowe.Dół w większości otwarty,góra pomieszczenia zamknięte.Odległość poszczególnych grzejników od centralki ok7-8m.Czy sama centralka będzie dostatecznie silna do komunikacji z termostatami? Czy wzmacniacz sygnału jest konieczny?

    1. Witam,

     Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, zależy to od konkretnych warunków. Być może nieco więcej będę mógł powiedzieć w przyszłym tygodniu, ponieważ mam zamiar dokupić kolejne termostaty do pomieszczeń, które jezcze ich nie mają. W chwili obecnej najdalej oddalony termostat znajduje się w odległości około 7-8m (sygnał przenika przez 2 ściany) i nie ma najmniejszych problemów z sygnałem.
     Pozdrawiam
     Zygfryd

 18. Nie ma możliwości aby panel CC objął zasięgiem cały dom w takim układzie gdzie jest zainstalowany przy wejściu a nie centralnie w piętrowym budynku. U mnie, przy lepszym układzie instalacji nie obeszło się bez dwóch wzmacniaczy sygnału. Obecnie, pewnie po update systemu w CC, instalacja działa świetnie. Wcześniej były pewne niedociągnięcia. No i w końcu na aplikacji w telefonie widzimy który termostat włącza ogrzewanie i jaką mierzy temmperaturę – ale czemu nie widać tego na panelu CC ??

 19. Jeśli chodzi o zasięg i elementy systemu, które go automatycznie wzmacniają to wszystkie informacje na ten temat znajdują się w niniejszej korespondencji, którą prowadziłem z Panem, Grzegorzem.

 20. Witam
  Jestem użytkownikiem systemu od 2 miesięcy. W moich głowicach (kupione w grudniu 2016) jest możliwość regulowania parametru Pb, jest to opisane w drukowanej instrukcji obsługi (trzeba przytrzymać 3 sek dolny przycisk i strzałkę w lewo aż wyświetli się Pb). Przy ustawieniu na P3 (czyli, że grzejnik jest za mały do pomieszczenia) grzanie rozpoczynało się dużo szybciej (w stosunku do zadanej godziny).

  Co do wzmacniaczy to jest chyba tak, że poszczególne węzły wymieniają sygnał między sobą i w efekcie nawet gdy jedna z głowic jest oddalona od panelu centralnego o 3 ściany i strop – jakieś 15 m to działa bez wzmacniacza, bo moim zdaniem przesyła sygnał z pomocą innych głowic umieszczonych bliżej. Generalnie panel CC umieszczony centralnie w domu i u mnie nie ma potrzeby stosowania wzmacniaczy.

  Co do działania samego systemu to dalej jest to dla mnie trochę zgadka. Nie raz zdarzało mi się, że wszystkie pomieszczenia osiągnęły zadaną temperaturę a przekaźnik BR który steruje piecem dalej pokazywał zapotrzebowanie na ciepło i usiłował włączać piec (czasem pomaga wyłączenie zasilania BR na chwilę, podobnie też zawieszał sie HR). Zdarza się taże że np, mam ustawione aby ogrzewanie podłogowe utrzymywało podwyższoną temperaturę do godz. 8 rano, tymczasem mimo, iż temperatura zadana została osiągnięta to system potrafił nawet po godzinie 8 włączać ogrzewanie podłogowe. Prawdopodobnie system zakładał, że ponowny okres podwyższonej temperatury będzie o godz. 12.00 i próbował już dogrzewać na tamten czas. Pomogło wyłączenie funkcji przewidywania temperatury dla ogrzewania podłogowego, czyli załączanie tego ogrzewania tylko w wybranych godzinach.

  Tego czego najbardziej mi brakuje to czujnika pogodowego. Ostatnio były u mnie spore mrozy, po czym w ciągu dwóch dni temepratura na zewnątrz podskoczyła do +7C. Przez dwa-trzy dni wszystkie pomieszczenia było mocno przegrzewane, dopiero po jakimś czasie system zorientował się, że mrozy się skończyły i pomieszczenia już nie wychładzają się tak szybko jak kilka dni wcześniej. Gdyby teraz znowu pojawiły się mrozy to spodziewam się, że system zauważy to znowu za 2-3 dni, podczas których będzie chłodniej w domu.
  Aż dziw bierze, że nie ma w ofercie bezprzewodowego czujnika pogodowego, super gdyby jeszcze miał czujnik nasłonecznnia, bo nawet w mroźne dni w lutym słońce już potrafi sporo dogrzać.

  Mogliby dorzucić też jeszcze więcej użytecznych funkcji do systemu ale na to raczej już wpływu nie mamy.

  1. Witam serdecznie
   Jeśli mówimy o sygnale i węzłach w protokole z-wave to oczywiście takie połączenie występuje pomiędzy urządzeniami zasilanymi z sieci. Nie ma możliwości budowania węzłów na urządzeniach bateryjnych ze względu na fakt iż pobór energii byłby zbyt duży.
   Tryb uczenia się, czy też adaptacyjny ma wiele zalet, ale również pewne niedogodności, mianowicie jest wrażliwy na duże wahania temperatur, czy też dodatkowe źródła ciepła np. kominek. Dlatego w systemie jest opcja dla każdego z pomieszczeń wyłączenia trybu adaptacji. Proszę pamiętać, że system staruje ilością przepływającego medium, a o temperaturze wody w instalacji decyduje sterownik kotła i zabudowana w nim regulacja pogodowa. Stworzenie uniwersalnego sterownika do kotła dla wielu producentów jest praktycznie niemożliwe. Dlatego najlepszym sposobem regulacji, aby uzyskać odpowiedni komfort jest zarządzanie przepływem w urządzeniach grzewczych oraz regulacja pogodowa na kotle. Proszę jeszcze pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Pomiędzy temperaturą komfortu, a temperaturą obniżenia powinno być max 2-3 st C różnicy dla ogrzewania podłogowego i max 3-4 st C dla grzejników. Jeśli chcemy szybko dogrzać pomieszczenie nagłe zwiększenie temperatury np. z 18 do 25 st C przez system zostanie odebrane jako niestandardowe dane co będzie miało wpływ na regulację. Zalecane jest ustawienie rzeczywistej oczekiwanej temperatury komfortu. W trybie adaptacji taka zmiana temperatury nie spowoduje szybkiego dogrzewania, a wprowadzi zakłócenia w trybie uczenia się. Im wyższa różnica tym niedogodności mogą być większe. Obniżenie temperatury o wskazane powyżej wartości przynosi wymierne oszczędności, obniżenie temperatur o większe wartości w rzeczywistości może spowodować większe zużycie energii. A ideą systemu jest oszczędzanie energii poprzez wyłączenie ogrzewania w momencie gdy nie potrzebujemy wyższej temperatury oraz utrzymanie temperatury komfortu, gdy jesteśmy w domu.

 21. Dzień dobry!
  Zamierzam kupić danffos link i mam pytanie, czy można regulować temperaturę na danym urządzeniu za pomocą aplikacji, czy tylko reguluję temperaturę pomieszczenia? Chodzi o to, że chciałbym zainstalować w łazience regulator temperatury ogrzewania elektrycznego podłogi i głowice sterującą dla grzejnika naściennego. Czy będę mógł niezależnie kontrolować temperaturę podłogi i temperaturę grzejnika, czy tylko temperaturę całego pomieszczenia z tymi źródłami ciepła.

  1. Witam
   Jeżeli stworzy Pan dwa pomieszczenia np. łazienka ogrzewanie podłogowe oraz łazienka grzejnik, będzie Pan mógł sterować osobno ogrzewaniem podłogowym oraz osobno grzejnikiem. Zresztą tak jak pisałem wcześniej system nie pozwala na przypisanie do jednego pomieszczenia grzejnika i ogrzewania podłogowego, więc i tak należy stworzyć dwa pomieszczenia dla tych źródeł ogrzewania. Kilka postów wyżej znajdzie Pan informację jak można zarządzać elektrycznym ogrzewaniem podłogowym.

 22. Dzień dobry Panie Grzegorzu.
  Mieszkanie ogrzewam systemem grzejnikowym. Planuję remont i utworzenie jednej pętli ogrzewania podłogowego w kuchni bez rozdzielacza. Czy w takim przypadku do sterowania systemu Danfos Link konieczny jest również regulator główny ogrzewania podłogowego HC ?

  1. Witam
   Takie rozwiązania jest sugerowane i najbardziej bezpieczne – stosujemy wtedy napęd na 24V
   Możemy użyć również dla jednej pętli Danfoss Link FT jako przekaźnika elektrycznego, ale wtedy musimy zakupić napęd na 230V. Proszę pamiętać, aby dla tej pętli przewidzieć zawór na który możemy założyć napęd. Sam ogranicznik temperatury powrotu RTL nie ma możliwości założenia napędu, a ten jest niezbędny do sterowania ogrzewaniem podłogowym. W pomieszczeniu tym odczyt temperatury realizowany będzie poprzez termostat Danfoss Link RS. Jeśli dla Danfoss Link FT przewidzi Pan miejsce w tejże kuchni i umieści Pan czujnik temperatury w podłodze dodatkowo zyska Pan możliwość ograniczenia dolnej, lub górnej temperatury podłogi – proszę tylko pamiętać o przewodowym połączeniu Danfoss link FT z napędem na zaworze przy pętli ogrzewania podłogowego.

 23. Szanowni Panowie,
  czy ktoś “ćwiczył” Danfoss Link z piecem na pellet ? Ma to rację bytu czy nie? Przekaźnik BR do wyłączania kotła (wstrzymania) lub pompy..

 24. Kolejne pytanie o podłogówkę. Omawiany już układ podłogówki w łazience z grzejnikiem. Grzejnik pracuje jako strefa z głowica living connect w funkcji temperatury powietrza i zadanego czasu przełączeń a podłogówka utrzymuje zadaną temperaturę posadzki kontrolowana przez Danfoss Link FT z czujnikiem podłogowym.. Czy dla zastosowania programu czasowego załączeń – czyli podgrzanie podłogi tylko rano i wieczorem muszę w pomieszczeniu zainstalować również termostat pomieszczeniowy RC sprzężony z FT? Czy panel centralny systemu może zarządzać czasami załączeń układu kontrolowanego przez FC i bez termostatu RC da strefy? Chodzi o to że termostat w takiej aplikacji ma dość ograniczoną funkcje w zasadzie do wyłącznika zegarowego.

  1. Witam
   Oczywiście można w ten sposób skonfigurować układ, wtedy zarządzamy tylko temperatura podłogi. W harmonogramie ustawiamy dwa przedziały wyższej temperatury rano i wieczorem, a w pozostałych porach ustawiamy niską temperaturę podłogi.

 25. Zainteresowany jestem instalacja systemu Danfoss Link to kontroli temperatury w kawalerce (3 strefy ogrzewania podlogowego wodnego (salon z aneksem, lazienka i sypialnia), 2 grzejniki, jeden w salonie drugi w sypialni). Z tego co rozumiem regulator temperatury (Danfoss Link FT) zasilany jest napieciem 220V. Nie znalazlem natomiast informacji jak ma on byc zainstalowany, tzn. czy wpina sie go do istniejacego gniazdka, czy instaluje sie podtynkowo (tak jak modul glowny CC) gdzie doprowadzany jest prad? Jestem na etapie projektowania mieszkania, wiec mam mozliwosc doprowadzenia dodatkowej linii. Dziekuje.

 26. Witam,
  Mam takie pytanie jaka jest optymalna temperatura czynnika w instalacji centralnego ogrzewania przy zainstalowanym piecu gazowym kondensacyjnym i zastosowanym Systemem Danfoss Link (z przekaźnikiem kotła Danfoss Link BR). Jaką należy ustawić temperaturę na piecu gazowym, żeby było jak najbardziej ekonomicznie.

  1. Witam Pana
   Temperatura czynnika grzewczego nie jest sterowana systemem Danfoss Link. System Danfoss Link steruje ilością przepływającego medium przez odbiorniki (grzejniki, ogrzewanie podłogowe). Temperatura zasilania w instalacji centralnego ogrzewania zależy przede wszystkim od temperatury projektowej. W przypadku instalacji z ogrzewaniem podłogowym będzie to zapewne stała temperatura zasilania. Jeśli w instalacji mamy grzejniki, najlepszym rozwiązaniem jest sterowanie pogodowe tzw. krzywą grzewczą, która uzależnia temperaturę wody w obiegu grzewczym od temperatury zewnętrznej. W systemie Danfoss Link przy dodawaniu urządzeń dla pomieszczeń mamy możliwość wyboru rodzaju ogrzewania. I tak dla instalacji ogrzewania podłogowego możemy wybrać czy jest to tradycyjny systemie ogrzewania podłogowego (rury osadzone w betonie), czy też lekkie (bezwylewkowe) ogrzewanie podłogowe. Dla grzejników mamy możliwość wyboru szybkiej reakcji grzejnika, lub bardziej precyzyjnej, dla układów z niższą temperatura zasilania.

 27. Witam
  Mam pytanie, czy tryb uczenia trwa tylko przez parę dni od uruchomienia systemu, czy system przez cały czas uczy się jak sterować ogrzewaniem. Moje wątpliwości są spowodowane różnicą w pracy kotła gazowego. Wcześniej na jednym sterowniku centralnym kocioł załączał się się tylko okresowo w zależności od sygnału ze sterownika. Teraz gdy każde pomieszczenie ma swoją regulację, przekaźnik kotła BR podtrzymuje kocioł włączony nawet gdy temperatura w pomieszczeniach jest osiągnięta. Wyłączenie następuje dopiero gdy temperatura w pomieszczeniu będzie większa o ponad 0,5 stopnia, ale tak nigdy się nie zdarza ponieważ regulatory Living connect nie pozwalają na takie podniesienie temperatury. Mam wątpliwości czy tak ma być , tym bardziej, że podczas pierwszego uruchamiania piec gazowy (dwufunkcyjny) nie był przełączony w tryb grzania, ponieważ nie było potrzeby grzania, ale system Danfoss Link mógł próbować dogrzewać dom, ale bez efektu. Czy taka nieprawidłowość w trybie uczenia może wpływać na aktualną pracę systemu? Czy może system zresetować, wyzerować wszystkie głowice i ponownie go uruchomić z włączonym piecem aby jeszcze raz przeszedł tryb uczenia. Teraz jest na dworze na tyle chłodno, że piec jest cały czas przełączony w tryb C.O. i C.W.U.

  1. Witam
   Opcję trybu adaptacyjnego dla każdego pomieszczenia możemy włączyć, lu wyłączyć w trybie serwisowym. W ustawieniach fabrycznych tryb uczenia się jest włączony dla każdego pomieszczenia. Uczenie się trwa oczywiście cały czas. Opisany przez Pana efekt dotyczy raczej zapotrzebowania na grzanie w jednym (lu więcej) z pomieszczeń, a na pewno nie dotyczy jakiegoś błędu podczas uczenia się. Im niższe temperatury na zewnątrz tym ilość cykli wyłączania się kotła jest mniejsza. Zapewne kocioł posiada czujnik temperatury powrotu i zmniejsza zapotrzebowanie na grzanie jeśli temperatura powrotu jest wyższa niż zakładana. Wydaje mi się więc, że fakt iż kocił rzadko się wyłącza wynika z faktu większego zapotrzebowania na ciepło. Nie można tez jednoznacznie stwierdzić iż jeśli w pomieszczeniu mamy np. temperaturę np. 21,3 st C a ustawione mamy 21 to system nie zgłasza zapotrzebowania na ciepło. Bo być może system stwierdził że czas nagrzania takiego pomieszczenia trwa na tyle długo iż w tym momencie musi już uruchomić grzanie. Tak działa właśnie tryb adaptacyjny.

 28. Witam,
  a ja mam pytanie, na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi: czy do aplikacji Danfoss Link App można podłączyć dwa osobne panele CC (dwa osobne domy) i przełączać się między lokalizacjami?

  1. Witam Panie Adamie
   Do jednej aplikacji możemy podłączyć do 20 paneli i przełączać się między nimi. Do jednego panelu możemy dodać 20 urządzeń, jednocześnie aktywne mogą być 3 urządzenia.

 29. Witam system jest do demontażu Glowice osiagaja temperaturę docelową a przekaznik BR nie wyl piec grzeje non-stop A o infolinia to pomyłka od tygodnia nie .można się do dzwonic

  1. Witam
   Przepraszam za brak wcześniejszej odpowiedzi spowodowaną moją nieobecnością.
   Panie Darku graficzne przedstawienie dogrzewania pomieszczenia w aplikacji nie jest odzwierciedleniem tego co robi system. Tryb uczenia utrzymuje temperaturę bardzo blisko zadanej i to wpływa na rzadsze wyłączanie się kotła w pełni sezonu. Musi Pan mieć świadomość że nowe kotły mają modulację i to często w szerokim zakresie np. 5-25 KW i to że kocioł się nie wyłącza wcale nie oznacza że nie oszczędzamy bo jeśli odbiorniki są zamknięte to nie ma odbioru ciepła i do kotła wraca wyższa temperatura powrotu co w konsekwencji powoduje mniejsze zużycie ciepła. A nadrzędnym celem systemu jest utrzymanie temperatury w naszym domu na racjonalnym poziomie, co w konsekwencji obniża koszty ogrzewania. Jeżeli ma Pan wątpliwości zapraszam do bezpośredniego kontaktu ze mną. Znajdzie mnie Pan na naszej stronie, lup poprzez administratora strony.

   1. Mam dokładnie to samo. Kocioł pracuje praktycznie non stop.
    Zobaczymy jakie będzie miało to przełożenie na rachunki, ale powątpiewam, że będę miał oszczędności.

 30. Witam wszystkich ponownie.
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
  Jestem od 2 tygodni posiadaczem systemu Danfoss link.Konfiguracja następująca: Dół otwarty salon wraz z hollem jadalnią i kuchnią 5 grzejników sprzężonych jako salon Living zone + termostat pokojowy ,Przedpokój ,Garaż ,Pralnia bez termostatu grzejnik zakręcony ,2 pokoje na półpiętrze ,sypialnia i łazięka na piętrze.Łazięka posiada ogrzewanie podłogowe nie sprzężone z systemem .Grzejnik drabinka posiada głowicę 15 cm nad podłogą ustawiony na 20 st praktycznie się nie załącza .Podłogowa w łazięce na zaworze rtl działa kiedy piec grzeje.Centrala w centum budynku grzejniki max 8 m sygnał stabilny mimo to jest wzmacniacz sygnału pod schodami ok 1m za ścianą przy centalce +1 m za następną ścianą pralnia z przekaźnikiem Br .Wzmacniacz dałem bo przy teście systemu zdarzyło się że centrala zgubiła połączenie z Br .Wolałem nie ryzykować Termostaty działają poprawnie .Internet nie gubi zasięgu.Router resetuje się co dnia o 6 rano.Aplikacja super sprawa działa wszystko bez zarzutu.Ogólnie jestem zadowolony.System działa poprawnie. Przekaźnik BR załącza piec jeśli głowice z living zone zgłoszą taką potrzebę.Lub inne które nie są w strefie living zone. Jedyny problem jaki posiadam to Kominek z płaszczem wodnym.Przykład:Strefa living zone dogrzewa ale grzejniki grzeją różnie Głowice zamknięte lub przydławione .Co zrobić, żeby paląc w kominku głowice się otwierały a piec się nie załączał. Kominek układ otwarty z wymiennikiem. Czynnik grzewczy musi oddawać ciepło do obiegu bo w przeciwnym razie zagotuje wodę lub narobi większej bidy. ..a tego bym nie chciał.Może ma ktoś jakiś pomysł?Pozdrawiam i czekam na jakieś podpowiedzi….

  1. Witam
   Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie pozostawienie któregoś obiegu bez regulacji, np. wspomnianej wyżej pralni, lub łazienki – w tych pomieszczeniach wyższa temperatura jest zazwyczaj pożądana. Zmiana temperatury w pomieszczeniu o kilka stopni przy włączonym trybie uczenia się nie spowoduje nagłego otwarcia się głowicy. Dlatego może Pan dla takiego pomieszczenia wyłączyć tryb uczenia się, co spowoduje że zmiana stopnia otwarcia głowicy będzie szybsza, ale w takim pomieszczeniu dla wprowadzonego harmonogramu mogą występować większe odchyłki temperatur.

   1. Dziękuję za Pańską odpowiedź.Co do łazienki .Tak jak pisałem wyżej, podłogówka to ok 13m2 i tylko zawór RTL. Drabinka posiada głowicę ale praktycznie się nie załącza. Czy zmieniając na panelu tryb uczenia i wyrzucając łazienkę z strefy living zone oraz podniesienie temperatury na drabince np. do 27st (obecnie głowica wskazuje ok 25 st bo podłogówka grzejąc cały czas fałszuje właściwy wynik) ,spowoduje otwarcie głowicy która teoretycznie będzie zgłaszała zapotrzebowanie na ciepło ale nie jest referencyjna ?Jeżeli pomieszczenie nie jest referencyjne i ustawię temp wyższą niż “zadana”tak np 26 to głowice będą otwarte i grzejniki będą grzały? Jeszcze sprawa działającegokominka i pieca. Jeżeli ustawię na piecu przykładowo 49 stopni-(Temperatura grzania),Kominek grzejąc wodę przez wymiennik “przeskoczy” temperaturę i na obiegu pieca będzie np 55st ,to piec się wyłączy?Piec kondensacyjny Beretta Conica Green 25.Z góry dziękuję za odpowiedż

 31. Witam,
  Nie wdając się szczególnie w zakres problemu działania Danfoss Link na instalacji z PEC przy 4 grzejnikach i rozlicznych rozmowach z fachowcem na tel z Danfoss (bardzo kompetentny Pan Marcin ale jednak nie wszystko da się zdalnie zrobić) czy jest ktoś może na forum kto zna kogoś komu byłoby blisko do Jeleniej Góry aby wesprzeć mnie techniczne w dojściu “do prawdy” dlaczego sterowanie jest jakie jest ? Oczywiście zapłacę za usługę. Kontakty do “techników w mojej okolicy to fikcja literacka Danfoss-a.

 32. Witam, mam pytanie jeszcze odnośnie grzejnika kanałowego z wentylatorem – w jaki sposób można rozwiązać sterowanie nim za pomocą aplikacji ??

  1. Witam
   Grzejnikiem kanałowym możemy zarządzać np. za pomocą przekaźnika Danfoss Link FT z napędem założonym na zawór oraz termostatem Danfoss Link RS w danym pomieszczeniu. Nie ma jednak możliwości sterowania biegami wentylatora. Pozostaje jedynie ustawić bieg wentylatora i sterować przepływem wody przez grzejnik.

    1. Wtam
     Jeżeli wentylator podłączymy poprzez przekaźnik Danfoss Link FT razem z napędem to jednocześnie otworzymy napęd i włączymy wentylator.

 33. Chcialem kupic Danfosa ale ma jedna wade aplikacja pozwala na zdefiniowanie tylko 2 temperatur na termostat Away i At Home. I to mi sie nie spodobalo bo nie pozwala na ustawienie oddzielnie temp na noc. Dlatego zdecydowalem sie na Evohome ktory pozwala na pelna dowolnosc ustawiania temperatur. I wszystko dziala super i daje spore oszczednosci .

 34. Mam ten system i jest to system porażka. Po ok. 3 tygodniach użytkowania zorientowałem się, że kocioł pracuje non stop. Przekaźnik kotła BR po prostu nie wyłącza się mimo iż żadne z urządzeń nie zgłasza zapotrzebowania na ciepło. Zmieniałem już kilka razy konfiguracje. Ograniczyłem się nawet do sterowania przekaźnikiem tylko za pomocą jednego pomieszczenia. Ale bez skutku. Po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu przekaźnik dalej wysterowuje piec. Wsparcie ze strony Danfoss zerowe. W innym domu mam Nest i od początku sprawuje się nienagannie.

  1. Witam Pana
   Proszę zauważyć że system Danfoss Link jest regulatorem PID. Trzymając się bardzo blisko zadanej temperatury nie sposób wymagać aby w pełni sezonu grzewczego kocioł wyłączał się non stop. Nadrzędnym celem systemu jest utrzymanie temperatur na zadanym poziomie, a oszczędności wynikają z faktu iż przy zamkniętym odbiorniku nie odbiera on ciepła. Tak jak pisałem wcześniej, wszystkie nowe kotły i większość kotłów starszej generacji ma modulację. Tzn. że kocioł o mocy 25kW może pracować w zakresie 5-25kW. To że kocioł pracuje nie oznacza że zużywamy cały czas maksymalną ilość energii. To czy mamy zapotrzebowanie na ogrzewanie nie wynika z ikony na aplikacji symulującej dogrzewanie. Tryb uczenia nie działa w ten sposób że przy ustawionej temperaturze np. 21 st C włączamy grzejnik/ogrzewanie podłogowe dopiero gdy wartość odczytanej temperatury spadnie poniżej poziomu zadanego. Ogrzewanie zostanie włączone w momencie gdy system ustali że musi zacząć dogrzewać to pomieszczenie, aby temperatury była cały czas na zadanym poziomie. Tak działa regulator PID. Ma Pan system inteligentnego sterowania ogrzewaniem i proszę nie wymagać aby działał zero jedynkowo. Zapraszam do kontaktu ze mną, abym mógł Panu pokazać że to co piszę jest prawdziwe.

 35. Witam
  Jestem użytkownikiem systemu Link CC od dwóch zim. Na system składa się : centarla CC, przekaźnik BR, który obsługuje 4 pomieszczenia z grzejnikami i głowicami Living Connect oraz przekaźniki HC sterujący ogrzewaniem podłogowym na parterze (wraz z regulatorem RS). Piec gazowy jednofunkcyjny.
  Mam więc już wystarczajace doświadczenie aby podzielić się uwagami na temat jego pracy.
  Potwierdzam to co pisali niektórzy wcześniej: otóż często mam problem z przekaźnikami BR i z HC.
  Bardzo często zdarza się, że temperatury we wszystkich pokojach są wyższe od zadanych, a BR cały czas jest włączony (dioda świeci na czerwono). Piec gazowy co jakiś czas włącza się na krótki czas po czym wyłącza się, gdyż brak jest zapotrzebowania na ciepło (czyli głowice są zamknięte bo temperatury są osiągnięte).
  Podobne problemy z HC ale rzadziej. Wygląda na to jakby po prostu moduły z przekaźnikami zawieszały się. Rozwiązaniem jest tylko wyłącznie zasilania na 30 sekund z przekaźników (czasem z centrali). Wtedy wszystko działa jak trzeba (do jakiegoś czasu). Zastosowanie gniazdka resetującego system raz dziennie trochę poprawia sprawę.
  Podobnie często załącznie funkcji „W domu” lub „Wstrzymanie” powoduje reakcję stosownego przekaźnika po kilkunastu minutach lub czasem wcale (pomaga reset).
  Już od dawna mam wyłączoną funkcję prognozowania włączenia ogrzewania, gdyż z tą funkcją system działa zupełnie nieprzewidywalnie. Mam dosyć przeszklony dom który w mroźne ale słoneczne dni dosyć szybko nagrzewa się od słońca, co powoduje że gdy następnego dnia dnia jest pochmurno to system pamięta wczorajsze szybkie nagrzewanie i już dziś nie ma zamiaru grzać.
  Niesteyty system nie oferuje czujnika pogodowego który rozwiązałby ten problem więc dałem sobie spokój z tą funkcją.
  Przykładów można by mnożyć, zresztą o niedoskonałości systemu może świadczyć chociażby fakt wydawania kilku aktualizacji oprogramowania rocznie które nic nie wnoszą funkcjonalnie a tylko naprawiają jakieś błędy.
  Nie mogę się zgodzić, że brakuje wsparcia Danfossa. Na moje zgłaszane problemy zareagowali, otrzymałem oprogramowanie za pomocą którego można rejestrować na pendriva zachowanie się systemu np. przez 2 tygodnie a potem przesłać to do analizy do producenta.
  Ale co z tego, skoro potem producent odpowiada, że tylko nam się wydaje, że system działa źle lub zawiesza się, bo tak naprawdę to jest wszystko w porządku. System jest po prostu tak inteligentny i tak wyrafinowany, że jak włącza ogrzewanie gdy wszędzie gorąco to na pewno jest w tym jakiś przemyślany cel którego nie jesteśmy w stanie pojąć.

  Kolejna sprawa, to bardzo irytuje mnie to, że na panelu CC nie można w prosty sposób sprawdzić jaka jest zadana i rzeczywista temperatura we wszystkich pomieszczeniach. Wchodzenie każdorazowo w Regulację Ogrzewania i poszczególne pomieszczenia po kolei jest bardzo irytujące. Widać twórcy założyli że nie ma po co sprawdzać ani regulować temperatur bo na pewno są takie jakie powinny być.
  Czego jeszcze brakuje:
  – można ustawić tylko 3 okresy podwyższonej temperatury w ciągu doby i do tego nie można ustawiać innej temepratury dla każdego z tych okresów (system zna tylko 2 temperatury – podwyższona i obniżona – całe szczęście, że mogą być różne dla różnych pomieszczeń)
  – brak połączenia bluetooth do smartfona (ja akurat nie mam WiFi w domu) nawet w opcji
  – szkoda, że głowice nie pokazują aktualnej temperatury a tylko zadaną
  – bardzo duży minus za brak czujnika pogodowego (skoro system jest radiowy, to aż się prosi o niego)

  A teraz zalety:
  System mimo wszystko rozwiązał mi kilka problemów jakie miałem z ogrzewaniem. Najważaniejsze, że da się ustawiać temepratury i harmonogramy dla każdego z pomieszczeń oddzielnie i tu system dosyć sobie radzi. Może nawet udało sie trochę zaoszczędzić na ogrzewaniu ale to truchno jednoznacznie określić bo zbyt wiel czynników ma na to wpływ.
  Mam dwupoziomowy dom z grubym żelbetowym stropem i absolutnie żadnych problemów z zasięgiem radiowym. Nie ma potrzeby używania wzmacniaczy, centrala CC jest mniej więcej w środkowym punkcie domu na parterze.
  Baterie pracują już 2 lata i na razie nie sygnalizują koniecznosci wymiany.
  Zaletą jest też to, że jak ma się WiFi to można zdalnie nadzorować system i np. wiedząc, że wcześniej wrócimy do domu włączyć ogrzewanie przed przyjazdem (lub wyłączyć).
  System co by tu nie mówić jest znacznie bardziej funkcjonalny i nowocześniejszy od sterowników oferowanych przez producentów kotłów, na pewno warty zastosowania, ale nie ukrywajmy: system ma już kilka lat i na rynku są obecnie dostępne lepsze rozwiązania.
  Zaletą jest pewnie też to, że praktycznie każdy mający jako takie pojęcie o elektryce jest w stanie samodzielnie zainstalować sobie ten system, a kupić go już można przez internet albo w marketach budowlanych.
  Szkoda, że producent nie wpadł na pomysł uruchomienia forum internetowego gdzie użytkownicy mogliby sie wymianiać doświadczeniami i poradami (chociaż po tym co wyżej napisałem to może i wiem dlaczego).

 36. Panie Grzegorzu,
  jest możliwość skontaktowania się z Panem np telefonicznie? Mam kilka pytań odnośnie mojej instalacji a trudno niektóre rzeczy opisać, aby było wiadomo o co chodzi.

 37. Mam danfoss Link i od kilku dni mecze się z problemami działania Br.
  Danfoss, jako firma specjalizująca się w cieplownictwie, powinien rozumieć, że takie sterowanie kotlem, jakie wymyślili jest złe.
  Wg mnie wystarczyłoby dodać opcje, że sterownik Br nie jest inteligentny, tylko ślepo wykonuje polecenia głowic. A głowice powinny mieć możliwość ustawienia histerezy od 0 do 2 st. Celsjusza.
  Ogólnie system bardzo mnie rozczarował.
  I teraz sam nie wiem co robić, w katalogu jest napisane, że system włącza kocioł tylko gdy która kolwiek głowica zgłasza potrzebę grzania. W praktyce Br działa inaczej. Przez jego ‘inteligencję’ kocioł nagrzewa pomieszczenia, których nie chce tak ogrzewać, ale nie mam wyjścia.
  Chciałbym zwrócić zakupiony zestaw jako niezgodny z opisem. Co na to Danfoss?

  1. Absolutnie się zgadzam. Używam systemu od kilku tygodni…

   z jednej strony… jestem bardzo zadowolony z możliwość sterowania temperaturami w poszczególnych pomieszczeniach, ustawienia harmonogramu (mogłaby być dostępna większa ilość planów temp. np. dom, oddzielnie poza domem i oddzielnie tryb nocny), sterowanie z poziomu aplikacji (zdarza się czasem czekam dłużej na łączność z serwerami, ale do zaakceptowania), w moim przypadku oceniam nawet prognozowanie jako całkiem skuteczne.

   z drugiej strony… tak samo jak pozostali użytkownicy korzystający z przekaźnika BR walczę z nieustannym zapotrzebowaniem na ciepło według przekaźnika i ciągłą pracą.

   Jak celnie zauważył “Dominik g.”, wydaje mi się, że problem stoi wyłącznie po stronie ustawień histerezy. Sprawę mogłoby rozwiązać oprogramowanie centrali Danfoss Link CC, która powinna zgłaszać zapotrzebowanie na ciepło do BR w momencie gdy temp spadłaby w pomieszczeniu referencyjnym np. o 0,5 st. C (taka opcja powinna byc włączona także do samodzielnego nastawu, np. od 0,2 st do 2 st) oraz wyłączać kocioł po osiągnięciu żądanej temp według głowic, a nie jak się zdaje, po osiągnieciu temp o 0,5 st. większej, ponieważ taka sytuacja po prostu nie ma miejsca w moim jak i przypadku większości osób, gdyż głowica zamyka zawór i nie przegrzewa pomieszczenia o te 0,5 st.

   Nie jestem programistą, ale wydaje mi się, że można by wszystko poprawić po prostu aktualizacją oprogramowania. Czy ktoś z Was kiedykolwiek rozmawiał o takim rozwiązaniu z ludźmi z danfossa?

   Zaraz poszukam kontaktu i zgłoszę do nich propozycję rozwiązania. Ciekawe czy ktoś w ogóle zajmuje się nadal wsparciem technicznym tego systemu, bo ostatnia aktualizacja jest z początku 2018

   1. U mnie BR bardzo często trzyma włączony piec mimo że żadna czujka nie zgłasza zapotrzebowania na ciepło. Zdaża się chyba też tak, że piec chodzi, czujki chcą ciepła ale się nie otwierają…

    Generalnie mam wrażenie że system chce być zbyt mądry a efekt jest taki że tylko wk***

    1. U mnie jest tak samo.
     Problem musi być chyba głębszy bo producent przestał w ogóle oferować przekźnik BR.
     Czyli, że chyba nie ma dla nas ratunku skoro producent wolał zrezygnować z niego niż naprawić problem.

 38. Hmmm, to bardzo dziwnie. Przekaźnik BR nie ma w sobie żadnej inteligencji. Załącza kocioł i tyle. Potem to głowice decydują czy otworzyć zawór w konkretnym pomieszczeniu. A głowice otwieraja zawór zgodnie z ustawionym harmonogramem tygodniowym.
  Czy ustawił Pan tygodniowy harmonogram grzania dla poszczególnych pomieszczeń ?
  Jest jeszcze taka funkcja przewidywania zadanej temperatury, która powoduje, że głowica otwiera sie wcześniej tak aby o zadanej godzinie temperatura była już taka jak wymagana – można to wyłączyć.
  I ostatnia sprawa – przy pierwszym uruchmieniu, system uczy się i przez pierwsze kilka-kilkanaście dni temperatury są z reguły wyższe niż byśmy oczekiwali. Potem powinno się to unormować.

 39. Dzień dobry,
  Chciałbym poprosić o poradę jakie elementy potrzebne są mi do zamontowania systemu u siebie w domu.
  Posiadam w piwnicy kocioł gazowy Immergas z termostatem w salonie. Jako drugie źródło ogrzewania mam kominek z płaszczem wodnym.
  Posiadam na parterze system ogrzewania podłogowego (kolektor 5 obiegów z tego 2 obiegi na salon)
  Na piętrze ogrzewanie z grzejników w sumie 5 sztuk.
  Z tego co doczytałem to potrzebuję.
  Danfoss Link HC, – mam szafkę rozdzielacza na piętrze ale nie zmieszczę tam listwy.
  Danfoss Link CC,
  5x Napędy NO ale 24 czy 230?
  5x głowice living connect
  4x Danfoss Link RS
  Opcjonalnie wzmacniacz sygnału.
  Przekaźnik do kotła –
  Co jeszcze jest mi potrzebne żeby mieć podstawowy system. Na razie nie chcę kupować czujników Link RS na piętrze.
  Mam jeszcze 3 grzejniki w piwnicy i jaki będzie miało wpływ to, że nie kupię do nich głowic? Czy zdecydowanie lepiej je będzie włączyć do systemu?

  Czy jesteś w stanie mi napisać jakie urządzenia i elementy ze sobą podłączyć przewodowo a które bezprzewodowo.

  Dziękuję z góry z odpowiedź,
  Pozdrawiam,

 40. Ludzie tez mam to Gu..no od 2 lat. Wszystkie problemy opisane z przekaznikiem BR sa prawdą, piec zalacza sie a glowica odpalajaca otwiera sie po kilkunastu minutach, później zamyka sie a piec chodzi dalej. Odpowiedzialny jest za to sterownik i jego durny algorytm, którego inteligencja jest niepojeta. Zostaliśmy oszukani przez producenta gdyż algorytm nie pracuje tak jak to jest opisane w instrukcji. Do firmy kupiłem sterowanie Tech , polska firma i działa jak powinno dodam, że jest tańszy a aplikacja o niebo lepsza, widać z niej co sie dzieje w systemie w jakich położenia jest zawór i co robi piec, i są statystyki grzania na wykresach.
  Wracając do sprawy ja dałem za ten system prawie 2700 pln i zostałem oszukany, Ludzie nie kupujcie tego, bo wszystkie problemy wyżej opisane to są problemy u wszystkich użytkowników i nikt mnie nie przekona, że włączony piec przy zamkniętych zaworach nie pobiera gazu. To po co Danfoss link skoro piec ma logika go wspomagac.

 41. Dzień dobry. Od 10 dni jestem “szczęśliwym?” posiadaczem zestawu danfoss link tzn. panel CC + 12 głowic, wi-fi.
  Dodatkowo od 2 dni przekaźnik BR który dokupiłem parę dni później w celu automatycznego odłączania pieca po uzyskaniu żądanej temperatury.
  Ale od początku. Zamontowałem panel (podtynkowo), pozakładałem głowice na kaloryfery i sparowałem całość (cztery głowice w łazienkach i toaletach pozostały stare ze względu na brak przejściówki).
  Zdefiniowałem strefy grzania i oczekiwane temperatury i uruchomiłem system.
  Czynność przebiegła bezproblemowo.
  Problemy zaczęły się kiedy wszystkie pomieszczenia uzyskały ustawioną temperaturę i głowice pozamykały przepływ – a piec i pompa nadal grzał wydając z siebie dźwięki.
  Ponadto pojedyńcze głowice danfoss wpadały w rezonans również wydając odgłosy – po dotknięciu głowicy ustawały.
  Uznałem, że rozwiązaniem problemu będzie dokupienie przekaźnika pieca dunfoss BR.
  Po zamontowaniu i sparowaniu przekaźnika BR z panelem CC (roboczo pracują od siebie w odległości 4m), zauważyłem podobny objaw jak u innych użytkowników.
  Po osiągnięciu ustawionej temperatury, panel (bo to panel wysyła sygnał) dalej daje sygnał przekaźnikowi BR do grzania – włączenia kotła.
  Komunikacja pomiędzy panelem CC a przekaźnikiem BR nie jest zakłócona, więc przekaźnik nie może z automatu przejść na tryb awaryjny – czyli zawsze włączone.
  Niestety znacznie wpływa to na prawidłową pracę całego systemu poddając w wątpliwość sens jego montażu. Piec pracuje, gaz się spala a pompa zużywa prąd. Dodatkowo z niechcianymi efektami specjalnymi w postaci odgłosów wydawanych z pieca i całego układu.
  Jaki jest sens instalacji automatycznego systemu który ma dać min. 30% oszczędności, jeżeli jedynym sposobem zatrzymania spalania paliwa jest ręczne wstrzymanie ogrzewania na panelu CC lub z aplikacji? Wtedy przekaźnik świeci się na zielono – czyli obwód nie jest otwarty – kocioł/piec nie spala. Decydując się na zakup oczekiwałem, że:
  1. System będzie utrzymywał ustawione temp. pomieszczeń wg. harmonogramu lub nastawionych “z ręki” temp.
  2. Jeżeli w którymś pomieszczeniu – nawet w jednym – temp. spadnie, spowoduje to uruchomienie pieca w celu dogrzania tego pomieszczenia.
  3. System miał działać prawidłowo w pełni automatycznie.
  Z powyższych tylko głowice działają prawidłowo – odcinają przepływ po uzyskaniu ustawionej temperatury. Jednakże kocioł pracuje dalej.
  Gdzie sens, gdzie logika?
  Wydaje się, że to jest jakiś mega prosty błąd w oprogramowaniu. Martwi, że brak jest jakiejkolwiek reakcji ze strony Danfoss, jeżeli problem został już zgłoszony. Świadczą o tym wpisy na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3408482.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *