I mam kolejny przykład na pomysłowe i praktyczne wykorzystanie formatu wearable. Oczywiście, jak zwykle, jest to projekt biorący udział w crowdfundigowej kampanii na Kickstarterze, gdzie o realizację nietypowych koncepcji o wiele łatwiej. MLI Elbow to smart rękaw z czujnikami, dzięki którym oszczędzimy ręce przed kontuzjami oraz bólami. Ma pomagać wykrywać sytuacje mogące prowadzić do urazów. Warto dodać, że wcale nie chodzi tylko o sport i aktywność, gdzie o tego typu sytuacje o wiele łatwiej.

mli elbow

MLI = muscle load index

MLI Elbow chce skupić się na dniu codziennym. Tu także możemy sobie zaszkodzić, czego w ogóle nie bierzemy pod uwagę. Na pewne kontuzje narażone są osoby, u których dochodzi do niepotrzebnego i długiego napięcia mięśni. Kontuzje okolic łokcia i przedramienia są częste u tenisistów, ale też użytkowników komputera (zwłaszcza nieprawidłowo ustawionego). Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie informatyków, ale nie tylko. Przesiadujemy przed monitorem i myszką w dłoni zbyt wiele czasu, na czym cierpi całe ciało. Różnego rodzaju „pajączki” z czujnikami do korekty postawy przy biurku już są, a co z ręką?

MLI (muscle load index) Elbow ma śledzić położenie ręki i podobnie jak trackery aktywności wykrywające zbyt długi brak aktywności, ostrzegą, że ręka jest ułożona w złej pozycji zbyt długo. Profilaktyka jest zawsze korzystniejsza, niż późniejsze leczenie i cierpienia. Moduł na elastycznym rękawie przekaże odczyty do aplikacji na smartfon z systemem iOS lub Androidem, czyli podobnie jak większość ubieralnej elektroniki do monitorowania sytuacji. Zmienia się tylko cel oraz kalibracja sensorów, czyli praca algorytmów opartych o możliwości Sztucznej Inteligencji. Niestety wymagających dostępu do chmurowych serwerów autora, czyli także Internetu.

System rozpozna ułożenie kończyny, ale też elektryczną aktywność mięśni, co razem w odniesieniu do zaprogramowanej bazy niekorzystnych wzorców umożliwi ich wykrywanie. Odpowiedni alarm umożliwi reakcję. Na ekranie telefonu sprawdzimy też aktualne pomiary i ewentualne sugestie dotyczące działań w kierunku odciążania mięśni. Nie zabraknie haptycznego feedbacku, czyli wibracyjnych sygnałów. MLI Elbow ma pojawić się w okolicach stycznia 2020 i na razie wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. Obcenie cena wynosi nawet 157$, co jest o 30% mniej niż finalnie. Warunkiem jest udana zbiórka funduszy.