Lief – elektroniczna łatka do kontroli stresu

30 Lis 2016

Lief

Ubieralne wynalazki do monitorowania i kontroli stresu to dziś głównie bransoletki, które analizują sytuację ciała przez optyczne czujniki oraz zestaw sensorów. Projekt Lief jest konkurentem w tym jeszcze dosyć niszowym segmencie, ale w nieco innej postaci – smart “łatki”, którą przyklejamy pod sercem i zbieramy dane bezpośrednio z najlepszego możliwego rejonu. Zadaniem tego systemu ma być analiza serca oraz towarzyszących mu zachowań ciała, by lepiej zrozumieć reakcję na stresowe sytuacje.

Lief ma pomóc w kontroli reakcji organizmu na niepokoje i napięcie. Nerwowość ukazuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz nas. Badanie rytmu serca oraz oddechu można wykonać przez technologię ukrytą w mierniku. Ten ma stale analizować sytuację i w razie wykrycia stresu delikatnie wibrować, przekazując sygnały o konieczności zastosowania ćwiczeń uspokajających. Szybko wykryte pozwalają na natychmiastową reakcję i niwelowanie skutków (zmianę oddechu i pracy serca).

Lief

Ćwiczenia uspokajające znamy. Tutaj gadżet niczym się nie wyróżni. Jego zaletą ma być jednak to, że analizuje cały czas, starając się nie dopuszczać do skrajniejszych przypadków. W środku modułu jest jeszcze 3-osiowy tracker aktywności, więc samopoczucie jest korelowane z poziomem ruchu i kilkoma innymi danymi. Format ma być komfortowy i dyskretny, a noszony przez cały dzień zbierać bardzo konkretne odczyty (włącznie z rozpoznawaniem najbardziej stresowych momentów dnia). Podobno taki sposób jest zarówno mnie inwazyjny i precyzyjniejszy. Producent zaoferuje odpowiednie nalepki oraz umiejscowienie na ciele.

Pracę nad ciałem i umysłem ma ułatwić aplikacja mobilna na iOS lub Androida. Wizualizacja ma ułatwiać zrozumienie danych, a algorytmy podpowiadać w ocenie stanów. Kombinacja surowych danych, ratingu stresu, klasyfikacji pomiarów, podglądu progresu w walce ze stresem oraz audio wskazówkami do ćwiczeń oddechu. Za wszystkim stoi nauka oraz lata badań, ale te oceńcie sami na stronie kickstarterowej kampanii, gdzie autorzy dokładniej opisują rozwiązanie. Kolejny klon z nowym formatem czy jednak coś nowego? Jeśli tylko sam odczyt jest precyzyjniejszy od rywali to będzie to główna przewaga nad konkurencyjnymi wyrobami.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *