LG Watch Sport vs Gear S3 – porównanie zegarków

17 Lut 2017

Który smartwatch lepszy? LG Watch Sport vs Gear S3. Bezpośrednie starcie nowoczesnych zegarków.

Najnowszy smartwatch LG Watch Sport to topowy konkurent dla wielu innych flagowych zegarków, które są już na rynku od kilku miesięcy. W2017 roku rywalizacja będzie dużo ciekawsza niż w poprzednim, ponieważ ta generacja sprzętu ma do zaoferowania naprawdę ciekawe rozwiązania na nadgarstek. Inteligentne zegarki są odpowiednio dopracowane i kuszą coraz lepszymi parametrami. Nie są już tylko przedłużeniem smartfona do wyświetlania powiadomień, a wielofunkcyjnymi, niezależnymi urządzeniami. Jako pierwszego do starcia z LG Watch Sport wytypowałem Samsunga Gear S3.

LG Watch Sport vs Gear S3

Spróbuję porównać LG Watch Sport oraz Samsunga Gear S3 w bezpośrednim starciu i sprawdzić, który z nich wygląda na danym pole lepiej. Mowa o topowym sprzęcie, więc pojedynek jest w miarę równy.

LG Watch Sport vs Gear S3 – design

Oba smartwatche są okrągłe, co ułatwia (lub paradoksalnie utrudnia) wybór. Producenci zdecydowali się na sprawdzony format, który świetnie pasuje do smart zegarków. Porównując stylistykę urządzeń trzeba wziąć pod uwagę, że obaj producenci mają po dwa warianty – LG zaproponowało większy zestaw funkcji z wariancie Watch Sport, a Samsung w odmianie Gear S3 Frontier. Bardziej eleganckie modele to odpowiednio LG Watch Style i Samsung Gear S3 Classic. Koreańskie wyroby z topu mają bardziej sportowy charakter, a więc i dostosowany design.

LG Watch Sport vs Gear S3

LG Watch Sport i Gear S3 posiadają wzmocnione koperty, sportowy charakter i tylko kilka opcji wykończenia. Jeśli wolimy ładniejsze wersje zegarków to lepiej przyjrzeć się Style’owi i Classicowi. Zresztą same ich nazwy to sugerują. LG oferuje swój sprzęcik w stali nierdzewnej w matowych kolorach titanium i dark blue, natomiast Gear S3 Froniter jest dostępny w ciemnoszarej opcji. Stylistycznie nie ma tu więc za dużo personalizacji, ale w obu przypadkach nacisk kładziony jest na wygodę i dostosowanie do sportowych potrzeb.

LG Watch Sport vs Gear S3 – rozmiary

LG Watch Sport i Samsung Gear S3 mają bardzo zbliżone gabaryty. Oba zegarki są spore! LG i Samsung zdają sobie z tego sprawę, ale nie dało się zrobić inaczej. Na szczęście dla aktywnego klienta nie będzie to miało większego znaczenia. Liczy się wnętrze. Średnica koperty obu różni się jednym milimetrem 45 vs 46 mm. Bardzo podobnie jest w przeliczeniu długości obudowy, gdzie na końcach mamy złącza do pasków. 45 kontra 49 mm. LG zastosowało niewymienny pasek, ponieważ wewnątrz niego zmieścił anteny. Samsung z kolei umożliwi wymianę pasków, ale w poprzedniej generacji zastosował bardzo podobną do LG strategię w sportowej wersji Gear S2.

Większa różnica jest w grubości obu smartwatchów. Oba mają spory profil, ale grubszy jest LG. LG Watch Sport ma aż 14.2 mm, natomiast Gear S3 niecałe 13 mm.

LG Watch Sport vs Gear S3 – personalizacja

Już wyżej nadmieniłem, że porównywane zegarki w swoich topowych odmianach nie są zbyt efektownymi gadżetami od strony personalizacji. I LG Watch Sport i Gear S3 Frontier skupiają się na aktywności, więc stylistyka pozostała na drugim miejscu. Zegarki prezentują się dobrze, ale zbyt wiele w nich nie zmienimy. Gear S3 umożliwia wymianę paska, ale tylko i wyłącznie to.

Gear S3 Studio Strap

Klienci chcący dopasować sobie wygląd smartwatcha muszą zainteresować się wariantami LG Watch Style i Gear S3 Classic. Tutaj opcji jest więcej i tym razem pojedynek wygrywa LG Watch Style. Ma trzy odmiany kolorystyczne koperty. Te dwie odmiany będą też dużo lepszą propozycją na damski nadgarstek.

LG Watch Sport vs Gear S3 – wyświetlacz

Zdecydowanie więcej różnic pomiędzy zegarkami LG i Samsunga znajdziemy w wyświetlaczach. Oba zegarki prezentują się tu bardzo dobrze, ale lepiej wypada jednak ten pierwszy. LG Watch Sport wyposażono w ekranik w technologii P-OLED (Plastic OLED) w rozdzielczości 480 x 480 pikseli. Przy prawie 1.4 cala średnicy daje to efektowne 348 pikseli na cal! To naprawdę ostry i świetnej jakości panel. Jeden z najlepszych na rynku.

LG Watch Sport ekran

LG Watch Sport ma chyba najlepszy ekranik na rynku.

Samsung Gear S3 nie jest specjalnie gorszy, ale na papierze różnice są widoczne. Ekranik AMOLED ma 1.3 cala w rozdzielczości 360 x 360 z gęstością 278 pikseli. LG ma zatem większy, ale i ostrzejszy wyświetlacz i to o 25%. Oba smartwatche zabezpieczono przed zarysowaniami innymi odmianami warstw Gorilla Glass. LG korzysta z Gorilla Glass 3, a Samsung SR+. Wątpię jednak, by te informacje cokolwiek czytelnikom mówiły. Ważne, że panele są chronione.

LG Watch Sport vs Gear S3 – sterowanie

Smartwatche kojarzymy z dotykowymi ekranami i oba tutaj zestawiane zegarki takowe posiadają. Możemy nawigować po ekranie palcem i poruszać się po systemie w znany sposób. Systemy pod tym względem różnią się motywami, ale najważniejsze polecenia są podobne. Dużo ciekawiej prezentują się alternatywne sposoby sterowania. LG Watch Sport i Samsung Gear S3 posiadają dodatkowe opcje obsługi zegarków i w obu przypadkach są to interesujące dodatki. Mogą zastąpić dotykowe gesty w wielu przypadkach, usprawniając korzystanie z naręcznego sprzętu.

Samsung Gear S3 Tizen

Zegarkowy Tizen i pierścień ponownie w użyciu.

Samsung Gear S3 posiada obrotowy pierścień wokół wyświetlacza, więc po specjalnie dostosowanym menu możemy kręcić ramką (przypomina to Click Wheel od iPodów). LG Watch Sport wykorzystał trochę inny sposób, podobny do Digital Crown z Apple Watchów. Przyciskiem na boku koperty można kręcić, co imituje rozwiązania z tradycyjnych zegarków. To pierwszy taki typ nawigacji w smartwatchach z Android Wear. Do tej pory żaden producent nie stworzył takiego elementu. Oczywiście Google dostosowało systemik Android Wear 2.0 do obsługi przycisku.

Oba zegarki dysponują też dwoma dodatkowymi przyciskami, które wykorzystamy przy obsłudze aplikacji, m.in. w terenie (i podczas aktywności), kiedy to szybkość sterowania ma wielkie znaczenie. Mam na myśli zegarki w topowych wersjach, czyli Watch Sport i Gear S3 Forntier.

LG Watch Sport vs Gear S3 – sport

Sportowe funkcje to jedna z najważniejszych w dzisiejszych smart zegarkach. Dla klientów liczą się równie mocno, jak aplikacje i powiadomienia. Sportowy charakter to domena obu koreańskich urządzeń. LG i Samsung zadbały o funkcje dla aktywnych. Sama nazwa tego pierwszego wskazuje, że mamy do czynienia ze sportowym modelem. Gear S3 Frontier także obiecuje odpowiednie opcje dla aktywnych. Oba zegarki dysponują modułem GPS i czytnikiem tętna, możliwością instalacji dodatkowych aplikacji fitness oraz zestawem czujników do monitorowania ruchu. Samsung dorzucił nawet kilka sensorów ekstra, które sprawdzą się w terenie (świetne dla podróżników). Na papierze jednak oba gadżety proponują ten sam komplet sensorów: akcelerometr, żyroskop, barometr, optyczne tętno, ambient light, A-GPS.

Samsung Gear S3 Sport

Licznik powtórzeń na Gear S3.

LG Watch Sport bazuje na systemie Android Wear, a ten posiada jeden z obszerniejszych aplikacyjnie sklepików. Znajdziemy sporo programów fitness znanych developerów (najnowszą propozycją jest całkowicie niezależna Strava), a także integrację z agregatem zdrowia Google Fit. Samsung Gear S3 nie jest gorszy, ale tytułów ma nieco mniej. Posiada za to własną platformę S-Health ze sporymi możliwościami. Oba zegarki gwarantują też dostęp do muzyki, czyli odsłuchu w trakcie treningu oraz odpowiedniej wodoszczelności (nie musimy martwić się o zachlapania na deszczu, ani zanurzenia w wodzie – oba z certyfikatem IP68). Topowe odmiany LG Watch Sport i Gear S3 Frontier są pod względem sportowym bardzo atrakcyjnymi smartwatchami.

LG Watch Sport vs Gear S3 – OS

System operacyjny jest bardzo ważny i oba urządzenia proponują jedne z lepszych, czyli odpowiednio: Android Wear 2.0 i zegarkowy Tizen. LG to już chyba czwarta generacja smartwatcha na platformie Google i jedna z pierwszych, która posiada najnowszą aktualizację Android Wear. Poprawiony system z nowymi funkcjami: samodzielnymi aplikacjami, nowym interfejsem, poprawkami i wieloma innymi ulepszeniami. LG Watch Sport posiada dostęp do mnóstwa aplikacji (można je instalować bezpośrednio na zegarku, gdzie jest dostęp do Google Play), które dodają mu możliwości.

Android Wear 2.0

Android Wear 2.0

Tizen OS

Tizen dla Gear S3 jest nieco w tyle, ale dobrze się rozwija. Samsung co prawda nie oferuje tak bogatego sklepiku, ale też znajdziemy sporo aplikacji. Niektóre pojawiają się nawet ekskluzywnie na smartwatche Gear. Interfejs dostosowano do obrotowego pierścienia, a to ma wpływ na komfort nawigacji. Systemik jest specyficzny i bardzo wygodny w użyciu. Ramką można odebrać połączenie, ale i sterować funkcjami smart domu (np. temperaturą wnętrza). Myślę, że właśnie system operacyjny to najważniejsza z różnic obu zegarków i trzeba naprawdę odpowiednio zastanowić się przy wyborze.

LG Watch Sport vs Gear S3 – kompatybilność

Na wybór zegarka ogromny wpływ będzie miał posiadany przez nas smartfon. Mimo, że LG Watch Sport i Samsung Gear S3 współpracują z dwoma najważniejszymi platformami, czyli Android oraz iOS to połączenie z konkretnymi telefonami ma swoje ograniczenia (zwłaszcza w kwestii iPhone’a). Android Wear jest bardziej uniwersalny od Tizena, ponieważ ze smartwatchem na tym systemie działać będzie praktycznie tak samo każdy Android. Gear S3 pełnię potencjału zaoferuje ze smartfonami Galaxy, ale mowa tylko o kilku funkcjach. Większość będzie na obcym Androidzie dostępna.

Dopiero połączenie z iOS wypada sporo gorzej. Oba zegarki tracą na sparowaniu z iPhonem zdecydowanie więcej niż gdyby były powiązane z telefonami na Androidzie. Dobrze jednak, że podstawowe funkcje Android Wear z iOS oraz Tizen z iOS są. Android Wear 2.0 z iPhonem wypada nawet dużo lepiej niż poprzednio. Z ciekawostek dodam, że oba tu porównywane zegarki posiadają klawiaturki do pisania tekstu, mimo, że wydaje się, iż nie jest to raczej wygodne. Udało się jednak wprowadzić w miarę komfortowe opcje komunikatora. Obie platformy dostarczają też sterowanie głosowe: Android Wear ma Google Asystenta, a Tizen S-Voice, które pewnie niebawem zostanie przekształcone na Samsung Hello.

LG Watch Sport vs Gear S3 – specyfikacje

Być może parametry zegarków mają dla klienta najmniejsze znaczenie, zwłaszcza, gdy mówimy o porównywalnych gadżetach. Oba topowe smartwatche dysponują odpowiednimi specyfikacjami. Tylko dla formalności je tutaj wymienię.

LG Watch Sport: procesor Qualcomm SnapDragon Wear 2100, 4GB na dane i 768 MB RAM. Bluetooth 4.0, chip NFC, moduł LTE (nano SIM) i Wi-Fi 802.11 b/g/n. Bateria 430 mAh. Wewnątrz mikrofonik i głośniczek.

Samsung Gear S3: procesor Exynos7270(Java-W) Dual Core 1.0 GHz, 4GB na dane i 768 MB RAM. Bluetooth 4.2, karta e-SIM (LTE) i Wi-Fi 802.11 b/g/n. Bateria 380 mAh. Wewnątrz mikrofonik i głośniczek.

LG Watch Sport vs Gear S3 – mobilne płatności

Charakterystycznymi funkcjami obu flagowych zegarków jest dostęp do mobilnych płatności z poziomu nadgarstka. Dla smartwatcha Android Wear jest to nowość, ponieważ żaden wcześniejszy zegarek z tym OS nie posiadał możliwości płacenia z wearable. Google musiało w końcu wprowadzić Android Pay na smartwatche i aktualizacja Android Wear 2.0 była do tego okazją. Nowe zegarki z Android Wear powinny uwzględniać chip NFC i LG Watch Sport to robi (LG Watch Style już jednak nie).

LG Watch Sport Android Pay

Samsung promuje swój system Samsung Pay już od poprzedniego Gear S2. Dzięki temu we wspieranych regionach można korzystać z mobilnych płatności. Przewagą Gear S3 jest bardziej uniwersalna technologia, tj. wykorzystywanie magnetycznego modułu, który pozwala na zbliżanie zegarka do praktycznie wszystkich terminali (imituje on kartę płatniczą). Z kolei Android Wear z NFC wymaga zbliżeniowych terminali. W Polsce system Android Pay już funkcjonuje, więc teoretycznie dysponuje przewagą nad Samsung Pay (które jest do naszego kraju przymierzane). Warto jednak wiedzieć, że oba urządzenia są z mobilnymi płatnościami kompatybilne, choć ich funkcjonalność zależy od wsparcia dla danego kraju.

LG Watch Sport vs Gear S3 – cennik

Dzisiejsze flagowe smartwatche starają się zmieścić w bardzo podobnym cenniku. Praktycznie wszyscy konkurenci (oczywiście z dwoma przedstawicielami z tego zestawienia) oferują swoje możliwości w cenie 350$. To cennik startowy.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (6)

 1. Po co robić tak obszerny artykuł o pobieżnych informacjach, które są dostępne i wałkowane w każdej specyfikacji. Nic nie wynika z tej “recki”, przecież Pan Michał Sitnik nie widział tych zegarków na oczy. Jeśli już kiedykolwiek miał styczność chociażby z Gear S3 to w ogóle nie potrafi podzielić się własnymi wrażeniami. Artykuł nawet nie wygląda na sponsorowany. Żal.

  1. “Po co robić tak obszerny artykuł o pobieżnych informacjach, które są dostępne i wałkowane w każdej specyfikacji.”
   – taki miałem kaprys. Może nie wszystkich przekonują suche specyfikacje w porównywarkach. Android Wear vs Tizen im nic nie mówią, gdzie nie ma wytłumaczonych różnic w technologiach wykorzystywanych w płatnościach mobilnych itp.
   “Nic nie wynika z tej “recki””
   – to nie recka (przykładowa recenzja smartwatcha tutaj: https://tabliczni.pl/android/test-polar-m600-smartwatch-android-wear/) Testy będą jak sprzęt dłużej pobędzie na moim nadgarstku (Gear S3 był do mojej dyspozycji zbyt krótko, a LG dopiero nadchodzi). To zwykłe porównanie głównych elementów.
   “Pan Michał Sitnik nie widział tych zegarków na oczy.”
   – patrz wyżej
   “Jeśli już kiedykolwiek miał styczność chociażby z Gear S3 to w ogóle nie potrafi podzielić się własnymi wrażeniami.”
   – również patrz wyżej
   “Artykuł nawet nie wygląda na sponsorowany.”
   – że niby wziąłem kasę od LG i Sama jednocześnie za promowanie ich zegarków? 😀
   “Żal”

   BTW: dzięki za komentarz 😛 EOT

 2. Odniosłem wrażenie, że artykuł powstał w jednym celu. By jako pierwszy pojawił się w wyszukiwarce jako porównanie tych sprzętów. Po moim zmarnowanym czasie stąd takie ciężkie żale. Mimo wszystko, życzę powodzenia.

  1. Nic z tych rzeczy. Smartwatchami zajmuję się na blogu od 2012 rok, gdy jeszcze cały mainstream niczego o nich w necie nie pisał. Dział o smart zegarkach to jeden z najważniejszych na moim blogu.
   BTW: przepraszam za zmarnowany czas. Mam nadzieję, że dla kogoś wpis będzie przydatniejszy, a konkrety i tak uzupełnię w pełnych recenzjach.

 3. To dla czego nic nie piszesz o braku spolszczenia w lg smart watch i jego braku dostepnosci na polskim rynku ktora sie nie zmieni???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *