Nie przypominam sobie kamerki akcji od LG. Nie licząc modelu sferycznego, który koreańska marka pokazała niedawno, w ofercie producenta nie było gadżetu do dynamicznego nagrywania. Tego rodzaju gadżety mają teraz sporo wzięcie, więc nic dziwnego, że sporo firm wzięło się za sprzedaż własnej kamerki. Co prawda sprzedaż GoPro (lidera) spada, ale może to być efekt zwiększonej rywalizacji, a nie spadek zainteresowania tematem. LG Action Cam proponuje ciekawe parametry, więc warto zwrócić na projekt uwagę.

LG-Action-CAM-LTE-2

LG od prezentacji flagowego smartfona G5 stara się poszerzać swój nowy ekosystem Friends, czyli elementów współpracujących z telefonem. Action Cam pasuje do zestawu, gdyż aplikacja dla kamerki jest panelem sterowania, ale i przeglądarką zdjęć i filmów, które z tego poziomu można edytować i wrzucać szybko do sieci. Jest to typowa kamerka akcji i ma wzmocnioną konstrukcję i szczelną na zanurzenia. Nagrywamy w terenie, więc takie specyfikacje są koniecznością.

Producent zastosował podłużny kształt, ale niestety nie wiem czy jest to powodowane budową optyki, czy po prostu chęcią wyróżniania designem. Na co możemy liczyć? Na jakość 4K, ale i streaming video wprost na YouTube’a i to przez wbudowaną łączność 4G. Współpraca z LTE ma zależeć od partnerstwa z operatorami, więc ta funkcja jest determinowana współpracą LG z lokalnymi sieciami. 12.3-megapikselowy sensor łączy się z Wi-Fi lub Bluetooth z naszym smartfonem, więc i tą drogą pewnie aktywujemy nadawanie na żywo.

LG-Action-CAM-LTE-1

Live streaming przesyłany jest w maksymalnej jakości 1080p w 30 fps, natomiast sama kamerka nagrywa też w innych jakościach. Ultra HD w 30 fps to najwyższa rozdzielczość. Full HD jest najbardziej optymalna bo rejestrowana w 60 klatkach na sekundę. Slow motion (120 fps) zapiszemy w 720p. To wszystko raczej wystarczające możliwości. Strumieniowanie obrazu przez LTE to wyróżnik LG Action Cam i tutaj upatrywałbym największych szans (o ile LG będzie miało kontrakty z operatorami możliwie szeroko na rynku). 4 GB wewnętrznej pamięci to mało, ale jest slot na microSD (maks do 2 TB).

LG proponuje też użycie kamerki jako domowego monitoringu. To taki w sumie praktyczny dodatek jeśli nie posiadamy kamerki IP do ochrony mieszkania. W środku zauważyłem też czujniki ruchu i GPS, więc prawdopodobnie LG zaoferuje też geotagowanie. Wymiary kamerki są nieco większe od bezpośrednich konkurentów, ale nieznacznie. Wolę ciutek większe, ale ze zintegrowaną szczelnością na wodę. Jest sporo dyscyplin, gdzie ochrona przed wodą w trakcie nagrywania jest przydatna. Wszystkie kamerki akcji oferują się z dodatkowymi obudowami, a tu mamy wszystko w jednym. Oczywiście nie zabrakło też uchwytów do mocowania systemu.

Pozostaje kwestia cennika. Ciekawe ile zażyczy sobie LG za Action Cam. Razem z LG 360 Cam są fajną ofertą dla maniaków nagrywania. Kamerka ma zadebiutować już w czerwcu, ale mowa o terenie Korei Południowej. Reszta świata musi poczekać do trzeciego kwartału roku.

źródło: LG