Lenovo Watch X – zegarek z ciśnieniomierzem

6 Cze 2018

Lenovo Watch X

ASUS VivoWatch BP to nie jedyny zegarek z wbudowanym ciśnieniomierzem, który został zapowiedziany w tym tygodniu. Inna azjatycka wielka firma proponuje własnego rywala, co potwierdza tylko, że do wearable wkracza nowy standard. Podobnie jak czujnik tętna, GPS oraz monitor pułapów tlenowych, tak teraz element analizujący ciśnienie krwi może stać się normą dla ubieralnych gadżetów. W ten sposób na ręce będziemy nosić tracker zdrowia z coraz ciekawszym zakresem pomiarów. Lenovo Watch X ma zaoferować zaawansowane funkcje typu health & fitness.

Sportowy zegarek Lenovo Watch X ma posiadać aż sześć różnych sensorów do monitorowania sytuacji użytkownika: miernik tętna, ciśnieniomierz, barometr, żyroskop oraz sensory geomagnetyczne i grawitacyjne. Będą dwie odmiany modelu. Watch X otrzyma ekran OLED i 45 dni działania na jednym ładowaniu. Watch X Explorer Edition różnić się będzie pewnie zewnętrznymi detalami lub wzmocnieniami koperty. Tak przynajmniej wynika z zastosowanego nazewnictwa. Producent nie określił jeszcze różnic między nimi. Wiadomo jednak, że na razie sprzęt jest szykowany na rodzimy rynek, czyli Chiny. Spowodowane jest to pewnie łatwiejszym wprowadzeniem elektroniki do sprzedaży. W innych regionach potrzebny jest certyfikat.

Lenovo Watch XLenovo Watch X (nie do końca wiem, czy oba) będzie miał wodoszczelną kopertę do 80 metrów zanurzenia. Wewnątrz udało się wbudować Bluetooth 5.0, czyli najnowszy możliwy z wieloma ulepszeniami, m.in. zasięgu, szybkości działania i energooszczędności. Ciśnieniomierz w zegarku to wyróżnik gadżetu. Niestety nie zdecydowano się jeszcze na przedstawienie szczegółów pracy i funkcjonowania tego trybu, ani jego precyzji. ASUS podał bardzo wiele konkretów. Lenovo jeszcze się wstrzymuje. Po obrazkach widać, że nie jest to smartwatch z ekranem na całej powierzchni cyferblatu. Zegarek ma być hybrydą mechanicznej odmiany z małym wyświetlaczem do wskazywania odczytów aktywności oraz mierzonego ciśnienia.

Podano już ceny, ale nie podejmuję się ich przeliczania na inną walutę. Poczekajmy może do globalnej premiery. Sądzę, że takowa nastąpi. Pojawianie się urządzeń z ciśnieniomierzem u azjatyckich producentów może potwierdzać rychły debiut z takim elementem pośród któregoś z najgroźniejszych rywali. Może Samsunga? Może Apple?

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *