Lenovo Smart Home

31 Sie 2018

Nie przypominam sobie, by Lenovo miało w ofercie jakieś moduły do smart domu, a to dziwne, bo każdy gigant stara się posiadać wyroby z tej sekcji. Na targach IFA w Berlinie tajwański producent zademonstrował swój chyba pierwszy komplet IoT – Smart Home Essentials. Propozycja nie jest odkrywcza, ale jako jedna z pierwszych integruje się z nowymi opcjami dla inteligentnych stacji Smart Display od Google. Mam na myśli wykorzystanie ich ekranów do wyświetlania odczytów. Funkcje te w modułach z asystentami w ekranach są świeże i to ma być szansą na wypromowanie gadżetów dla Internetu Rzeczy od Lenovo.

Lenovo Smart Home

Lenovo ma własny Smart Display, więc całość może zaoferować w komplecie w podstawowym starter packu. Essentials, jak sama nazwa wskazuje, ma dostarczyć standardowy zakres nowoczesnego wyposażenia z elementami monitoringu, czyli ten, od którego najczęściej zaczynamy budowanie nowoczesnego wnętrza z dostępem przez aplikację. Wszystko oczywiście z pomocą Asystenta Google, czyli obsługą przez komendy głosowe. Co znajdziemy pośród akcesoriów? Smart Bulb, czyli żarówkę LED, Smart Plug (inteligentne gniazdko – niestety nie wiem czy tylko w standardzie USA) i kamerkę Smart Camera. Mówiłem, że najpopularniejsze propozycje z segmentu smart home.

To zapewne pierwszy rzut modułów, a z czasem firma będzie dorzucała kolejne i rozwijała ekosystem. Tak samo robiło wielu konkurentów. Teraz mają pokaźne bazy rozwiązań i ofertę do ciekawszej rozbudowy scen, akcji oraz automatyki. Stacja Smart Display z Google Asystentem będzie pewnego rodzaju hubem dla wszystkich trzech elementów IoT. Przez nią skonfigurujemy system, utworzymy korelacje między modułami oraz zobaczymy część przekazu, np. obraz z obiektywu. Będzie też aplikacja Link na platformy iOS oraz Androida, by mieć kontrolę i dostęp w sposób zdalny ze swojego smartfona. Ona też pozwoli na stosowanie tych samych funkcji, czyli m.in. grupowanie żarówek w strefy itd. Wszystkie urządzenia połączą się z Wi-Fi (nie ZigBee i nie Bluetooth). Mogą też skorzystać z Alexy w smart głośniku Lenovo Smart Assistant.

Lenovo Smart Camera

Jeszcze nie wiadomo jakie produkty i kiedy dołączą do trzech pierwszych, ale należy przewidywać, że na kamerce, gniazdku i żarówce się nie skończy. Najdroższa będzie Smart Camera, bo wyceniana na 99$, dwa pozostałe elementy kosztują po 30$. Mają pojawić się jeszcze w listopadzie, natomiast rejestrator dopiero w pierwszym kwartale 2019. To powoduje, że do tej pory nie będzie zestawów całego trio w niższej cenie. Czy Lenovo uda się nadgonić zaległości w dziale smart domów? Zdecydowanie musi w tym temacie przyspieszyć.

źródło: Lenovo.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *