Przybywa smart zamków do drzwi dla inteligentnych domów i to nie tylko samych konkurentów, ale też różnych podejść do tego samego tematu. Keymitt Smart Lock zakwalifikujemy do grupy urządzeń o prostszej konstrukcji, które szybko zainstalujemy i włączymy do współpracy z siecią smart wnętrza. Oto kolejny produkt z crowdfundingu, chcący zainteresować posiadaczy nowoczesnych platform z asystentami głosowymi.

Keymitt Smart Lock

Keymitt – uniwersalny i łatwy w montażu

Producent z Luksemburga zachęca do modernizacji zabezpieczeń o smart zamek, który nakłada się na normalne drzwi w sposób nieinwazyjny. Szybka i prosta instalacja to zawsze fajna sprawa. Nie trzeba dłubać w drzwiach i męczyć się z wymianą. Wadą takiego formatu są oczywiście kwestie estetyczne. Od środka wszystko wygląda niezbyt atrakcyjnie, bo pod klamką wisi sporej wielkości puszka. Zewnętrzny mechanizm musi się jednak gdzieś podziać. Mamy zatem zalety podczas montażu, ale wady stylistyczne.

Keymitt Smart Lock dzięki takiej edycji jest jednak bardziej uniwersalny i pasuje do różnych standardów. Łatwiej dostarczyć kilka adapterów, niż pełne moduły. System działa w prosty sposób. Nakładamy gadżet na obrotowy element do kręcenia zamkiem od wewnątrz lub kluczyk umieszczony w dziurce, parujemy ze smartfonem, ustawiamy automatykę i uzyskujemy smart dostęp. Producent gwarantuje szyfrowanie 256-bit oraz otwieranie/zamykanie przez zbliżenie się z telefonem do wejścia (jak zresztą działa każdy tego typu wyrób). Oczywiście każde otwarcie/zamknięcie jest rejestrowane, więc w telefonie otrzymujemy pełen tego zapis. Wirtualnym kluczem może być zarówno Android, jak i iPhone, którym należy machnąć przed zamkiem. Gest ruchu można sobie dopasować, co utrudni złamanie szyfru. Rozpoznawanie gestu jest rozpoznawane przez algorytmy AI, ale nie wiem ile w tym prawdy. Tutaj ustalimy też dostęp domownikom, by też mogli dostać się do środka przy pomocy swojego smartfona.

Keymitt – zamek współpracujący z asystentami.

Żeby całość działała też zdalnie, w zestawie jest specjalny hub do sieci WiFi. Jakieś szczególne wyróżniki? Zastosowanie tradycyjnych baterii ma wydłużyć czas pracy nawet dwa razy względem rywali, natomiast sam mechanizm ma być jednym z cięższych do sforsowania (ponoć najmocniejszy w sekcji smart zamków). Tradycyjny kluczyk nadal funkcjonuje, więc telefon jest tylko opcją. Urządzenie wykorzystuje najnowszy protokół Bluetooth 5.

Cieszy szeroka kompatybilność urządzenia Keymitt z platformami smart home. Firma ma zapewnić integrację z trzema najpopularniejszymi systemami, tj. Alexą oraz Asystentem Google i Siri przez HomeKit w Apple Dom. To umożliwi włączanie zamka do scen, np. związanych z wyjściem z mieszkania, kiedy to możemy jednocześnie i automatycznie uzbroić smart alarm, monitoring, no i zablokować drzwi. Polecenia głosowe otrzymamy tylko przez wspomniany już wyżej hub. Keymitt proponuje swoje usługi za 200 euro, czyli taniej od sporej liczby podobnych zamków. W dodatku trwa teraz zbiórka na Kickstarterze, gdzie w crowdfundingu koszty spadają nawet do 99 euro.