Keep Out Zones – strefy “no go” dla Roomby i mopa

8 Paź 2019

Keep Out Zones to nowa funkcja w bazie możliwości inteligentnych odkurzaczy Roomba od iRobot. Mają powstrzymać robota od wjazdu w wyznaczone strefy, czyli wyłączyć je z automatyki sprzątania. Ma to zastąpić lub uzupełnić moduł Dual Mode Virtual Wall, pozwalający odcinać odkurzaczowi w czasie rzeczywistym dostęp do wybranych miejsc.

iRobot Keep Out Zones

Strefy “no go” dla robotów sprzątających

W tym tygodniu do Mojego Smart Domu wkroczą dwa modele sprzątające podłogi. Roomba i7+ oraz mop Braava jet M6. Opiszę ich współpracę bardzo dokładnie na przestrzeni kilku najbliższych tygodni. Producent rozwija swoje roboty już od 20 lat starając się usprawniać im smart opcje. Urządzenia te od dawna potrafią analizować otoczenie i mapować przestrzeń mieszkania, by dotrzeć do wszystkich możliwych zakątków. Czasem jednak nie chcemy, by sprzęt wjeżdżał wszędzie. Zamiast zastawiać mu drogę będziemy teraz mogli skorzystać z trybu Keep Out Zones.

Aktualizacja aplikacji iRobot Home pozwoli domownikom wyznaczać strefy “no go”, do których Roomby i mopy Braava jet M6 nie będą miały wstępu. W końcu będziemy w stanie odseparować miejsca problematyczne, ułatwiając nam koegzystencję z automatem poruszającym się po podłodze. Wcześniej trzeba było pilnować porządku lub blokować roboty, by nie dochodziło do zamieszania. Gdzie to się przyda? iRobot daje przykład misek dla czworonogów, ale też przestrzeni, gdzie leży dużo przewodów, ale też wartościowych przedmiotów. Chodzi głównie o ryzykowne miejsca, w których robot i tak nie sprzątnie dokładnie, a tylko dodatkowo nabałagani.

iRobot Keep Out Zones Braava jet M6

Inteligentniejsze ładowanie baterii w stacji

Kilka przykładów zastosowania Keep Out Zones pokazano na załączonych filmikach. W aplikacji zaznaczamy je na wyrysowanej mapce (tej tworzonej przez smart oprogramowanie oraz czujniki robotów podczas zapoznawania się z wnętrzem). Update apki uwzględni też poprawki dotyczące ładowania. Roboty nie będą już ładować się do końca, by wyruszyć na krótkie sprzątanie (lub dokończyć poprzednie). Popracują tyle czasu, ile im pozwoli poziom naładowania. W ten sposób nie napotkają nas sytuacje, gdy roboty wykonały podczas naszej nieobecności połowę sprzątania, bo zamiast działać ładowały się w stacji. Cieszy także fakt, że Imprint Link będzie teraz współpracować z Roombami serii 900. Połączą siły z Braava jet M6.

Aktualizacje z Keep Out Zones i ulepszeń wyżej wymienionych dotyczą obu platform, dla których iRobot posiada aplikacje – iOS oraz Androida.

źródło: iRobot.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (6)

      1. kiedy można spodziewać się testu? Mój mikołaj zapowiedział, ze pod choinką na bank będzie roomba ale jeszcze nie wie jaka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *