Kardia Mobile EKG Monitor był chyba pierwszym mobilnym gadżetem dla zdrowia, o którym pisałem na swoim blogu już w 2013 roku. Od tamtej pory moduł do pomiarów pracy serca potrafił sporo, ale certyfikację miał tylko dla wykrywania migotania przedsionków, czyli jednego z schorzeń arytmii. Dzisiejszy model wygląda bardziej kompaktowo, ale wciąż ma format doczepianej do smartfona przystawki lub breloczka. Razem z aplikacją mobilną analizuje rytm serca i w razie zagrożenia ostrzega. Urządzenie otrzymało właśnie potwierdzenie jakości w obrębie dwóch innych zaburzeń: bradykardii i tachykardii.

AliveCor Kardia Mobile EKG Monitor

Kardia Mobile wykrywa arytmię

Urządzonko ma bardzo prostą konstrukcję i łatwe pomiary. Wystarczy przyłożyć palce obu rąk do dwóch elektrod, by zamknąć układ. W tym czasie oprogramowanie zbierze informacje, prześle na telefon i przetworzy. Zbudujemy profil, w którym zachowamy wszystkie badania. Algorytmy zajmą się analizami rytmu, sprawdzając przyśpieszenia, zwolnienia i nieregularności w pracy mięśnia sercowego. U jednych pacjentów różne zaburzenia mogą przebiegać bezobjawowo, u drugim mogą zagrażać życiu, więc Kardia Mobile (99$) jest przydatnym i praktycznym modułem do sprawdzania stanu zdrowia oraz szybkiej reakcji.

Z migotaniem przedsionków (AFib) Kardia Mobile z EKG radziła sobie już jakiś czas. Inne pomiary wymagały dłuższych badań przez FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków). AliveCor pochwaliło się wczoraj, że uzyskało certyfikaty na dwie kolejne arytmie: bradykardię i tachykardię. Wyrób jest dzięki temu jeszcze skuteczniejszy. Oba zaburzenia są jednymi z powszechniejszych, więc są ważnym ulepszeniem trackera. Bradykardia to stan spowolnionej częstotliwości akcji serca (poniżej 60 razy na minutę). Tachykardia (częstoskurcz) to z kolei przyśpieszenie powyżej 100 uderzeń na minutę. W przypadku obu jest groźnie dla zdrowia, gdyż pierwsza może prowadzić do omdleń i utraty przytomności, a druga nawet do udarów.

AliveCor Kardia Mobile EKG Monitor

Arytmie wykrywa się przez badanie EKG, ale te nie zawsze jest pod ręką. Dlatego wszystkie mobilne gadżety z elektrokardiogramami (których ostatni przybywa) są ciekawą alternatywą, by samodzielnie badać serca i to w sposób regularniejszy. Nie zawsze schorzenia dają symptomy, więc nie chodzimy do lekarzy. KardiaMobile i inne gadżety dla zdrowia, mogą poprawić wykrywalność na wczesnym etapie i ograniczać poważniejsze choroby. Producent podkreśla jednak, że jego analizator ma tylko pomagać w wykrywaniu, ale nie zastępować dokładnych badań u specjalisty.

Należy spodziewać się, że najbliższe lata to jeszcze więcej aktualizacji dla mobilnych, a często ubieralnych sensorów, więc ich dostępność będzie szersza i prawdopodobnie tańsza. Właśnie dlatego postanowiłem poświęcić najnowszemu update’owi od AliveCor oddzielny wpis. Firma posiada też specjalny pasek Kardia Band do starszych generacji zegarków Apple Watch (tych bez wbudowanego EKG), ale nie wiem, czy certyfikacja dotyczy też tych odmian.

źródło: alivecor.com