IOFIT – sportowe smart buty od Samsunga

15 Lut 2016

Mobile World Congress tuż-tuż, a to oznacza, że na około tydzień przed imprezą możemy spodziewać się wielu nowych informacji i pierwszych zapowiedzi gadżetów, które na imprezie zobaczymy. Wśród marek chętnie prezentujących swoje produkty jest Samsung. Nie chodzi mi o przecieki na temat flagowego Galaxy S7, a o prace, które są oficjalnie demonstrowane. Pierwszą z propozycji będzie ta z Creative Lab, czyli sekcji koreańskiego giganta odpowiedzialnej za mniej typowe wyroby. Kolejnym z nich mają być smart buty.

IOFITT

IOFIT

Inteligentne obuwie dołączyło do smart rzeczy już wiele lat temu, ale wciąż nie widzimy na sklepowych półkach takich modeli obok tych normalnych. IOFIT ma być propozycją dla bardzo konkretnych użytkowników i może to jest powód, dla którego wiele podobnych projektów nie jest produkowana na masową skalę. Sportowe buty od Samsunga mają przekazywać odczyty na tej samej zasadzie, co naręczne trackery, ale koncentrować się na sprecyzowanych pomiarach.

Modele zbierają dane na temat nacisku i rozłożenia masy ciała, a pierwsze dyscypliny, które mają z tego skorzystać to golf i ćwiczenia na siłowni. Zamiast wskazywać kroki i dystans, IOFIT będzie pokazywać balans ciała i nasze ruchy w odniesieniu do prawidłowości wyznaczonego treningu. Wyrób zbiera trochę inne dane niż przeciętny model fitness, ale właśnie dzięki konkretom wyróżnia się na tle pozostałych. Nie jest to jeszcze ostateczny sprzęt, bo sekcja C-Lab to głównie prototypy, ale dla Samsunga przeniesienie gadżetów do realizacji nie sprawi wielkiego problemu.

IOFIT app

IOFIT buty

Oczywiście obok ponadprzeciętnych metryk mają być i te standardowe. Inaczej buty miałyby naprawdę zbyt niszowe przeznaczenie. Samsung proponuje video-coaching, czyli wsparcie wirtualnego trenera na ekranie smartfona lub tabletu. Ma to pomóc w poprawności wykonywanych ćwiczeń. Nie tylko w celu zwiększenie wydajności, ale i unikania kontuzji. System czujników nacisku przyda się też w trakcie biegu. Tutaj sensory zadbają o te same elementy: uchronią przed przeciążeniami, pomogą sprawdzić poprawność kontaktu stopy z podłożem, tempa i sił nacisku.

Sportowcy wiedzą, że rozkład siły i balansu ma ogromne znaczenie niemal w każdym rodzaju aktywności. Dyscypliną, która opiera się na tych elementach niemal całkowicie, jest golf. Nie wiem jak bardzo rozwinięto oprogramowanie i algorytmy w butach, ale spodziewam się, że mogłyby spokojnie współpracować z wieloma innych gadżetami, które zbierają ruchy ciała w trakcie uderzenia kijem. W zależności od wersji buta mają kosztować od 149$ do 199$ (przedsprzedaż), a w okolicach wakacji pojawić się w kampanii crowdfundingowej.

źródło: Samsung via venturebeat.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *