Moi czytelnicy dobrze wiedzą, że cały mój blog to przede wszystkim o tematyka Internetu Rzeczy. Praktycznie codziennie dodaję wpisy związane z IoT i tak już od kilku lat. Jakiś czas temu zauważyłem wrost zainteresowania rynku urządzeniami Internet of Things (IoT) i za jeden z celów postawiłem sobie, aby smartniej.pl promowały go w naszym kraju. Kilka tygodni temu otrzymałem potwierdzenie, że realizowanie tych wytycznych się udają. Blog smartniej.pl znalazł się na czele najaktywniejszych mediów w Polskim Internecie, które o Internecie Rzeczy piszą!

Internet Rzeczy

Raport „Od rozmowy z lodówką do inteligentnych miast, czyli o internecie rzeczy” przedstawił 17 maja Instytut Monitorowania Mediów (IMM). Analiza dotyczy okresu lipiec 2016 – kwiecień 2017 i objęła polskie media. Jest bardzo ciekawym źródłem, gdyż pokazuje poziom zaangażowania polskiej sieci w segmencie promowania IoT. W ciągu ostatniego roku w naszej prasie i Internecie pojawiło się ponad 6 tysięcy artykułów. Według IMM ostatnie miesiące to ponad trzykrotnie więcej publikacji o IoT w porównaniu do lipca 2016. Tendencja wyraźnie wzrostowa, idąca za światowymi trendami.

Raport IMM wskazał też najpopularniejsze „miejsca dyskusji na temat IoT oraz liderów opinii, ekspertów z tej tematyki”. Mój blog smartniej.pl znalazł się na pierwszym miejscu i mam nadzieję, że tak pozostanie. Jestem najaktywniejszym źródłem dostarczającym informacje, ciekawostki i zapowiedzi na temat Internetu Rzeczy. W tym miejscu należy podziękować samym czytelnikom, bo to właśnie oni napędzają ruch.

IMM IoT

Instytut Monitorowania Mediów przyjrzał się też bliżej konkretnym elementom rozwoju IoT. Internet Rzeczy to nie tylko inteligentny dom, ale też czwarta rewolucja przemysłowa, korzystająca z dobrodziejstw komunikacji i wymiany danych między rzeczami oraz obiektami. Automatyzacja wkracza do fabryk, ale i miast. Z roku na rok smart części przybywa i to w pewien sposób też zagraża swoją rozpiętością. Mowa o bezpieczeństwie systemów. Mogą być infekowane podobnie jak Internet, więc należy skupić się jego ochronie. Ransommare może wpływać na funkcjonowanie naszych sieci, a ma do nich być podpięte niemal wszystko.

Wnioski są proste. Internet Rzeczy ułatwi nam funkcjonowanie, przyspieszy działanie wielu systemów, ale może też zaszkodzić. Nasza cywilizacja będzie jednak dążyć do sensownego wykorzystania danych i usprawnienia życia, zarówno lokalnie w naszych mieszkaniach, jak i na ulicach, gdzie infrastruktura zacznie używać uczenia maszynowego na podstawie zbieranych informacji. Do rozwijania Internetu Rzeczy potrzebni są też ludzie i to właśnie edukacja społeczna ma uświadamiać ich w korzyściach i zagrożeniach IoT. Blog Tabliczni.pl stara się wykonywać tę misję.

Internet Rzeczy

źródło: IMM

Metodologia:
Monitoring IMM prasy i portali internetowych w okresie 01.07.2016-30.04.2017 pod kątem fraz „internet rzeczy” oraz „IoT”. Analiza ilościowa i jakościowa publikacji, z uwzględnieniem najpopularniejszych kontekstów oraz najaktywniejszych autorów.