IKEA ze smart żarówką Tradfri Filament

9 Lip 2019

IKEA – światowy gigant meblowy – nie mogła odpuścić segmentu smart, choć weszła na niego dosyć późno. W ekosystemie ma już sporo modułów, a kolejne będą przybywać. Seria Tradfri zaczęło od oświetlenia i to właśnie tu szwedzki producent dorzuci niebawem kilka nowych żarówek. Kolekcja wzbogaci się niebawem o odmianę Filament, która jest ostatnio bardzo popularna. Będzie to jedna z nielicznych jeszcze inteligentnych wersji “industrialnych” LEDów. Nie jest ich za wiele, choć da radę znaleźć je w sieci.

Tradfri Filament w wersji smart

IKEA Tradfri FilamentTradfri ma być rywalem dla Philips Hue, ale z tańszym progiem wejścia. Żeby tak się stało, IKEA musiała rozszerzyć ofert modeli żarówek. Nowa oferta ma uwzględnić kilka nowych wariacji, pośród których największym zainteresowaniem może cieszyć się wersja filamentowa. Nie tylko ze względu na ostatnią modę, ale też jej smart funkcje. Przypomnę, że filament to LEDy mające imitować modele “loftowe”, czyli w stylu retro, ale z nowoczesnym standardem. Zwykle “żarniki” mają tu proste linie i całkowicie przezroczyste szkło, by widać było zawartość.

Taka wersja żarówki Tradfri Filament (E26 i 806 lumenów) ma kosztować niecałe 16 dolarów. Oczywiście z opcjami regulacji intensywności. Będzie tu można dobrać trzy tryby temperatury, od ciepłej po zimną. Pełen potencjał wykorzystamy dopiero z mostkiem Tradfri Gateway. Nowa ma być też żarówka E12 do lamp. Zarówno w kolorze, jak i zwykłej bieli. Ma służyć do mniejszych gwintów. Otrzyma jasność 650 lumenów. W bazie otrzya dziewięć opcji kolorystycznych, a więc nie trylion bimbalionów, jak większość rywali. IKEA wolała postawić na najpopularniejsze barwy, których używamy najczęściej. Cena: niecałe 20$.

W ofercie pojawią się też nowe starter kity, czyli zestawy do rozpoczęcia budowy inteligentnego oświetlenia na platformie Tradfri.  Będzie większy wybór. Na razie wszystkie propozycje pojawiły się w sklepie internetowym w Stanach Zjednoczonych, więc ciężko określi dostępność w Polsce. U nas musiałyby pojawić się z gwintami E14 i E27. Najnowsza aktualizacja aplikacji Ikea Home Smart zdradza też, że do ekosystemu dołączą wkrótce zewnętrzne czujniki ruchu – takie wytrzymujące trudniejsze warunki.

źródło: ikea.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *