Hapto – kontroler VR z wypustkami haptycznymi

1 Cze 2017

Gogle VR bez kontrolerów ruchu wiele tracą. Niebawem okaże się, że i to nie wystarczy. Od dłuższego czasu widać rozwój kolejnej warstwy dla wirtualnej rzeczywistości – haptyczności, czyli jeszcze szerszej imersyjności poprzez odczuwanie cyfrowego środowiska. Hapto to kolejny kontroler z elementami oddającymi kontakt z trójwymiarami obiektami. Widać wyraźnie, co będzie kolejnym etapem w rozwoju w segmencie gadżetów dla VR.

Hapto

Hapto to nietypowej konstrukcji “rękawice”, będące precyzyjnymi kontrolerami obsługi wirtualnej rzeczywistości, ale przy okazji modułami do odczuwania reakcji w kontakcie z nią. To w sumie naturalna kolei rzeczy w tego typu rozwiązaniach, nad czym pracuje już wiele developerów oraz inżynierów. Na platformę Indiegogo trafiła właśnie jego kolejna wersja, poszukująca środków na dopracowanie i zaoferowanie jej w finalnej formie.

W konstrukcji Hapto znajdzie się powierzchnia z wypustkami, które mają oddziaływać na dłoń. Ma to imitować kontakt z wirtualnym światem. System sprawi, że zabawa będzie bardziej realistyczna. Autorzy przygotowali uniwersalne narzędzie. Jest kompatybilne z Oculus Rift, HTC Vive, ale i mobilnymi goglami w stylu Cardboard, czyli adapterami: Daydream, Gear VR i pewnie kolejnymi ich generacjami, wchodzącymi do sprzedaży. Także HoloLens (Augmented Reality) i PlayStation VR mają niebawem skorzystać. Wszystko całkowicie bezprzewodowo poprzez łączność Bluetooth 4.2. Ten protokół wystarczy, by przekaz nie miał zbyt wielkiego opóźnienia.

Hapto

Hapto

“Rękawica” wygląda dziwnie, ale o wiele lepiej niż pierwsza jej generacja z 2013 roku. SEO producenta – Alexander Khromenkov – przekonuje, że przez te lata udało im się lepiej zrozumieć mózg i bodźce potrzebne do stymulacji. Materiały wskazują na to, że projekt dostarczy realistycznych doznań, które “pozwolą zapomnieć w jakiej rzeczywistości przebywamy”. To oczywiście lekkie podkolorowanie marketingowymi frazami, ale miejmy nadzieję, że jest choć w połowie tak dobrze. Hapto stara się o wsparcie programistów, którzy wydobędą potencjał haptycznego kontrolera poprzez aplikacje.

Na Indiegogo Hapto wyceniono na 149$, ale cena finalna ma wynieść 249$. Sporo, ale mamy do czynienia z niszowymi wyrobami.

źródło: Indiegogo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *