Smart Displaye są ciekawymi produktami, ale dublują nieco funkcje tabletu, który można przecież ułożyć w stacji, by otrzymać bardzo podobne funkcje. Logicznym było zatem, że producenci tego typu rozwiązań wdrożyli specjalne tryby pracy dla tabletów. Amazon stworzył „Show Mode” dla Alexy, z czego skorzystał Lenovo w wariancie Smart Tab – tabletu do stacji z głośnikiem. Google odpowiada trybem „Ambient Mode”. Pierwszy raz pokazał go w stacji Pixel Stand do ładowania Pixeli 3. Teraz funkcja trafi na więcej urządzeń.

Google Ambient Mode

Ambient Mode to (jeszcze) nie Home View

Ambient Mode to nic innego jak przełączenie tabletu (lub smartfona) w rodzaj smart ekranu. Można to uruchomić w trakcie ładowania, ale też normalnie, by ekran mobilnego urządzenia przekształcić w centralny panel dla mieszkania. Nową opcję przedstawiono na targach IFA 2019, gdzie swoje premiery miało kilka modeli sprzętu z Androidem. Motyw ma pojawić się na tabletach Lenovo Smart Tab M8 i Lenovo Yoga Smart Tab oraz w nowych Nokiach 7.2 i 6.2. Ułatwi to posługiwanie się Asystentem Google oraz smart funkcjami.

Jestem pewien, że otwarcie tego systemu wymusi u producentów dostarczanie sprzętu przypominającego Lenovo Smart Tab. Stacje w postaci smart głośniczka, w których będzie można obsadzić ekran tabletu są praktyczniejsze. Mają też wszystko co niezbędne, by wykorzystać potencjał. Ambient Mode uatrakcyjni przekaz powiadomień, da wygodniejsze UI dla smart home (także na ekranie blokady), ale posłuży też jako ramka do obrazków z Google Zdjęcia. W przypadku nowych tabletów Lenovo, tryb ten aktywuje się, gdy zadokujemy tablet w ładowarce od Smart Tab M8 lub otworzymy nóżkę Yoga Smart Tab.

Lenovo Smart Tab M8

Wygląd interfejsu Ambient Mode nie jest dokładnie taki sam jak w Google Nest Hub lub Lenovo Smart Displayach, ale różnice będą się z czasem zacierać. Nie uzyskamy widoku Home View, więc smart wyposażeniem będziemy sterować przez Asystenta Google. Wszystko wygląda jeszcze dosyć ubogo, ale widać, że to wczesna faza rozwoju. Spodziewam się, że konkurencyjnych stacji będzie przybywać, a to wymusi też poprawki systemu.

źródło: Google.com