Globalny Oppo Watch z Wear OS

31 Lip 2020

Gdy kilka miesięcy temu pojawiały się pierwsze przecieki na temat smart zegarka Oppo Watch rynek spekulował, czy ten otrzyma system Wear OS od Google. Chińska marka postanowiła jednak postawić wtedy na własny soft, a że premiera odbyła się głównie w Azji to nikt z tego powodu specjalnie nie rozpaczał. Teraz producent otwiera się na rynek globalny, a tu już sytuacja wygląda inaczej. Postanowiono, że międzynarodowa odmiana Oppo Watch otrzyma Wear OS!

Oppo Watch Wear OS zegarek

Oppo Watch jak Apple Watch z Wear OS

Oppo Watch zasłynął ze swojego uderzającego wręcz podobieństwa do lidera w segmencie, czyli Apple Watcha. Nie da się ukryć, że chiński producent wzorował się na smartwatchu z Cupertino. Jest bardzo podobny, a niekiedy może nawet się ze swoim pierwowzorem pomylić. Zastosowano w nim nawet bardzo podobne motywy dla niektórych tarczek. W niektórych obszarach urządzenie wygląda nawet lepiej. Tu na myśli mam zagięte boczne krawędzie szkła pokrywającego wyświetlacz. U Apple płaski wyświetlacz ma opływowe wszystkie boki. Oczywiście personalizację ułatwią wymienne paski.

Teraz śmiało możemy Oppo Watch określać Apple Watchem z Wear OS, bo w sumie tak to właśnie mniej więcej wygląda. Zalety ekranu AMOLED wykorzysta platforma Google, co ma oczywiście swoje wady i zalety. Pośród tych pierwszych na pewno należy wskazać czas pracy na jednym ładowaniu – co jest zresztą słabością praktycznie wszystkich zegarków pracujących na OS od Google. To dość ciężki, ale i bardziej zaawansowany software, więc potrzebuje więcej energii. Dzięki Wear OS zainstalujemy aplikacje ze sklepiku Google Play, wgramy mnóstwo tarczek z bardzo bogatej biblioteki, skorzystamy z wielu różnych funkcji (od powiadomień, po sterowanie odtwarzaczem muzycznym), a że na pokładzie jest też chip NFC to pewnie uda się skorzystać również z Google Pay, czyli płatności zbliżeniowych. Jest też Asystent Google oraz tracker fitness z Google Fit.

Oppo Watch ze Snapdragon Wear 3100

Oppo Watch jest dostępny w dwóch rozmiarach koperty, czyli z szansą na dopasowanie na większy i mniejszy nadgarstek (jak wcześniej). W przypadku tego drugiego głównie na ten kobiecy. Mniejsza odmiana 41 mm ma być oferowana z Wi-Fi/Bluetooth, natomiast w tej większej znalazło się miejsce na modem LTE. eSIM ma sprawić, że smart zegarek będzie w pełni niezależny. Wrócę jeszcze do ekranów. 46 mm odmiana otrzymał 1.9 cala 326 ppi), a ta mniejsza 1.6 (301 ppi). Kolorystykę zapewni pełna gama DCI-P3, a że to AMOLED to nie zabraknie trybu Always On. Bardziej wymagający Wear OS potrzebował mocniejszego chipu. Oppo zdecydowało się na Snapdragona Wear 3100 (w marcowej edycji dla Chin był to wariant 2500).

Oppo Watch Wear OSWielka szkoda, że nie udało się zaoferować najnowszego Snapdragona Wear 4100, ale jak przekazuje Conan Zhao z Oppo, wszystko dlatego, że Qualcomm pokazał SoC niedawno, a prace nad Watchem trwały już wcześniej i zmiana byłaby ciężka w realizacji. Poza tym większość specyfikacji Oppo Watcha się pokrywa. Także jeśli chodzi o szybkie ładowanie. Technologia VOOC Flash Charging ma podładować połowę baterii w 15 minut, a to ma dać około dnia pracy (w sensie od rana do wieczora). Wykorzystywane mają być tu optymalizacje samego Wear 3100, Wear OS oraz Ambiq Micro Apollo3 Wireless SoC (czyli jest podwójny chip). Na papierze jest to nawet do 36 godzin (tryb smart) i 21 dni w Power saver mode (tu pewnie tylko czas). I tak wszystko zależy od częstotliwości użytkowania poszczególnych funkcji.

Większość parametrów w zasadzie nie została zmieniona, więc spokojnie można zerknąć w artykuł na temat chińskiej odmiany Oppo Watch. Koperta wytrzymałość do 30/50 metrów (zależnie od wersji). Są czujniki aktywności, moduł GPS itp. Kompatybilność naturalnie z Androidem lub iOS. Niestety tryb eSIM działa tylko w połączeniu z Androidem. Globalny model smartwatcha dotyczy Europy oraz Indii. Przy okazji zaprezentowano też nowe słuchawki TWS, ale im przyjrzę się może bliżej za jakiś czas w oddzielnym wpisie. A gdzie jest EKG? Przecież w chińskim wariancie był… Być może nie trudniej mu o certyfikację. Nie umiem powiedzieć, czy nie ma go w ogóle, czy jest, ale jeszcze Oppo o nim nie wspomina. Ceny podam w funtach, bo na razie znalazłem tylko takie. Oppo Watch 41 mm (czerń, róż, złoty lub srebrny) wyceniono na 229£. Oppo Watch 46 mm (czerń lub złoty) na 369£ (ten z LTE pewnie jeszcze więcej). Premiera 3 września.

źródło: oppo.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *