Już od dawna można wykorzystać asystenta głosowego od Google do włączania i wyłączania światła, regulację jego jasności, zmianę sceny, czy poszczególnego koloru. Jeśli oświetlenie posiada funkcje smart (np. przez smart żarówki, czy taśmy LEDowe z inteligentnym sterownikiem) i jest kompatybilne z Asystentem Google, to kontrola światła w mieszkaniu przed komendy jest możliwa. W moim wnętrzu jest kilka rozwiązań tego typu.

Gentle Sleep & Wake „naturalnie” wybudzi

Elementy ekosystemu Philips Hue już dosyć dawno są sterowane Asystentem Google przez platformę Google Home, czyli m.in. smart głośniki. Przy pomocy poleceń można wykonać wymienione na początku działania, a teraz dołączy do nich jeszcze wybudzanie światłem. Opcja ta była już przeze mnie na blogu opisywana przy okazji wielu innych urządzeń. Zestaw Philips Hue + Google Home ma włączyć w to komendy głosowe. Budzenie odpowiednimi barwami oraz jasnością oświetlenia jest częścią imitacji natury, co pomaga poprawić jakość snu.

Asystent Głosowy zyska polecenie aktywacji tego trybu wraz z budzikiem. Alarm przez komendę ustawiany był chyba od początku istnienia asystenta, a teraz wraz ze smart żarówkami będzie bogatszy. Sztuczny wschód słońca powinien być skuteczniejszy jeśli chodzi o poziom budzenia. Przez taką symulację naturalnych warunków organizm jest rano jakby po dłuższym śnie. Gentle Sleep & Wake w Google Home ma przez 30 minut przed planowanym wybudzeniem wzmacniać jasność światła. Wystarczyć ma polecenie „Hej Google, Turn on Gentle Wake up” (polskiej wciąż nie ma, bo nasz język w Asystencie Google obecny jest głównie na smartfonach). Nie testowałem przez telefon, bo nie posiadam w mieszkaniu urządzeń Hue (rozmawiałem z Signify, ale są dosyć bierni).

Dostępna będzie też komenda “Hey Google, wake up my lights in the <nazwa pokoju> at <godzina>”. W bazie pojawi się też dimmer, który zadziała w drugą stronę. Ustawiając oświetlenie w tryb “sleep the lights” ma stopniowo wygaszać światło o konkretnej godzinie, tj. przed planowanym pójściem do łóżka. Podejrzewam, że współpraca Google i Philips to początek dla trybu wybudzania, który zacznie docierać też na żarówkach innych producentów. Oby! Alternatywą są smart żaluzje lub rolety, czyli odsłanianie dostępu światła przez synchronizację z budzikiem. Nie zawsze jest to do zbudowania w ramach smart home, chyba, że dany produkt ma kanał na IFTTT. Wtedy możliwości na stworzenie akcji jest więcej.