Epad X – dwuekranowy tablet

9 Maj 2019

Smartfony z dwoma ekranami (po jednym na stronę) już się pojawiały. Były też modele, w których ten tylny był wykonany w technologii e-ink. Częściej jednak taki dodatek oferowały przystawki do plecków. W zeszłym tygodniu zbankrutowała nawet jedna z pierwszych marek (rosyjskie Yota), która wprowadzała dodatkowy, e-papierowy wyświetlacz w telefonie z Androidem. Eksperymentowanie z tą koncepcją jest zatem ryzykowne. Epad X to tablet chcący zaimplemenotować taką formę w większym urządzeniu.

Epad X

 

Epad X – kolor na przodzie, e-ink na tyle

Za koncepcje odpowiedzialny jest Eewrite, czyli producent lubiący tego typu konstrukcje. W marcu rozpoczął na Kickstarterze zbiórkę pieniędzy na tablet Epad, w którym Androida odpalało się na e-tuszowym panelu. Do tego był także rysik Wacom. Epad X idzie jeszcze dalej. Ma mieć dwa wyświetlacze. Jeden w kolorze, drugi mono. Ten też ma pojawić się w crowdfundingu. Pewnie jeszcze w maju. Nie trzeba jednak czekać na start akcji, by zapoznać się z możliwościami urządzenia. Podano wszystkie najważniejsze cechy na stronie producenta.

Tablet ma posiadać ekran główny w technologii LCD w rozdzielczości 2408 x 1536 pikseli. Z drugiej strony E Ink z 1200 x 825. Prototyp jest jeszcze niedopracowany, a autorzy chcą z funduszy zebranych od fundatorów odchudzić jego profil i poprawić kwestie software’owe. Chodzi o to, by dało się płynnie przeskakiwać między ekranami. Jeden ma służyć do innych celów, a drugi do innych. Ten kolorowy znajdzie zastosowanie dla multimedów i większości aplikacji z Google Play Store. Ten e-papierowy to z kolei lepsza opcja dla notatnika oraz czytania książek. Możliwe też, że tryb tabletowy w słonecznych warunkach będzie wygodniejszy w monochromatycznej wersji z lepszym kontrastem.

Czy taki gadżet to dobry pomysł? Teoretycznie nie jest to głupi pomysł. Sam znalazłbym zastosowanie dla Epada X dla własnych potrzeb. Sprzęt może mieć jednak wady etapu dziecięcego, wynikające z niszowego charakteru. Przykład? Tablet ma posiadać przycisk do przełączania między ekranami, czyli nie będzie można używać ich obu jednocześnie. To oznacza, że w środku nie będzie jakiegoś topowego procesora, bo taki spokojnie dałby radę z ogarnięciem multitaskingu na dwa panele. Android ma pracować na sześciordzeniowym chipie MediaTek MT8176 i 2GB RAM.  Dobrą informacją jest obecność rysika Wacom z 4096 poziomami nacisku. Nie sprecyzowano jeszcze ceny. Trzeba poczekać na start kampanii.

źródło

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *