CyanogenMod to trzeci największy ekosystem mobilny na świecie. Instalowany w postaci tzw. custom ROMa, czyli specjalnie przygotowanego softu na urządzenia z Androidem, pozwala na skorzystanie z funkcji, których w oficjalnym systemie od Google nie znajdziemy. Dodatków jest sporo i wciąż ich przybywa z każdą nową aktualizacją. To nie tylko wsparcie dla motywów, czy dostęp do odtwarzacza plików muzycznych w bezstratnej jakości, ale i sporo narzędzi użytecznych, takich jak Open VPN i overlocking CPU. Podobnie jak jailbreak dla iOS, CyanogenMod daje też możliwość dodawania wygodniejszych przełączników w menu powiadomień oraz specjalnych przycisków ekranowych.

Z ulepszeń takiego interfejsu korzystają zwykle osoby, które wiedzą coś na temat ingerencji w software. Większość użytkowników boi się lub nie umie dokonać instalacji ROMu, więc rezygnuje z dostępu do CyanogenModa. Szkoda, gdyż tego typu soft daje także dodatkowe aktualizacje dla wersji systemu, który nie jest już wspierany przez producenta. Twórcy systemu zapewniają, że ma on większą niezawodność, na co narzekają userzy Androida. Lepsza optymalizacja ma dać lepszą wydajność niż oficjalna platforma. Dlaczego streściłem nieco to oprogramowanie? W sklepiku Google Play pojawiła się instalka ułatwiająca wgranie CyanogenModa.

Aplikacja CyanogenMod Installer ma dać możliwość wgrania softu w łatwiejszy sposób i zachęcić niezdecydowanych lub przekonać bojących się o swój smartfon. Rootowanie systemu zniechęcało wielu, a teraz wraz ze specjalnym oprogramowaniem na Windows (aplikacja kliencka) możliwe będzie proste wgranie systemu. Flashowanie telefonu nie jest może trudne jeśli podąża się za instrukcjami, ale jeden zły ruch i możemy przemienić nasz sprzęt w cegiełkę. Właśnie dlatego powstał installer. Twórca CyanogenModa sam napisał, że ideą tego rozwiązania jest sposobność zainteresowania się ich produktem przez osoby, które nie mają zbytnich umiejętności i wiedzy potrzebnej przy instalacji softu. Wszystko co należy wykonać poza instalacją obu aplikacji (komputer i smartfon) to aktywacja przycisku „start”.

Większość obecnych flagowców na rynku jest wspierana przez installer, a kolejne modele będą dołączane przy kolejnych aktualizacjach programu. Przed startem warto zajrzeć na stronę wiki.cyanogenmod.org. CyanogenMod to głównie oprogramowanie dla Samsungów, HTC i Nexusów.

źródło: Google Play Store, CyanogenMod.org