Widok oficjalnych wiadomości na Gear S2.
Widok oficjalnych wiadomości na Gear S2.

Mało który smart zegarek ma wbudowaną klawiaturkę. Jest prosty powód. Mały ekranik nie jest zbyt wygodny do wprowadzania tekstu. Wielu producentów sprzętu to rozumie, natomiast developerzy mają inne zdanie. Oni chętnie kombinują z projektami. Gear S2 to jeden z przedstawicieli sprzętu naręcznego, który oferuje klawiaturę na okrągłym wyświetlaczu. 1.2 cala to niewiele, ale Samsungowi udało się zaproponować sposób wprowadzania tekstu. Chwilę się tym bawiłem – z czystej ciekawości. Wtedy zadałem sobie konkretne pytanie: czy jest w ogóle sens chatować przez smartwatch?

Samsung chce przekonać, że tak. Chat Hub to jedna z niewielu aplikacji, a raczej komunikatorów na ubieralny gadżet. System działający identycznie do wielu smartfonowych rozwiązań do wymiany tekstu, tyle, że bezpośrednio z zegarka. Potrzebny będzie programik na Gear S2 oraz apka Chat Hub na Androida, by wszystko zsynchronizować. Ogromną zaletą oprogramowania jest jego uniwersalność. Nazwa zobowiązuje, a skoro jest to hub, to musi wiązać więcej programów. To nie jest kolejny komunikator, raczej konkretne wsparcie dla istniejących (zwłaszcza ubieralnych).

Dzisiaj nie korzystamy wyłącznie z jednego kanału komunikacji, więc Chat Hub jest ciekawym pomysłem. Niezależnie, czy chcemy wymienić zdanie na Messengerze od Facebooka, WhatsAppie, Hangouts, czy po prostu wysłać sms – Chat Hub sobie poradzi. Jest to projekt bezpłatny, powalający wykorzystać klawiaturkę Geara S2. Przypomnę, że system Tizen pozwala na bezpośrednie odpisywanie na wiadomości tylko przez system notyfikacji. Jeśli odrzucimy powiadomienie – koniec. Już nie mamy szansy na odpowiedź.

Agile KeyboardChat Hub ma umożliwić zainicjowanie komunikacji z kontaktów przez kilka najpopularniejszych chatów (wymieniłem główne już wcześniej). To spora zmiana. Co więcej, nie trzeba się w Chat Hubie logować. Jeśli przekonacie się do korzystania z komunikatora na nadgarstku, to warto w Gear S2 zaprogramować podwójne przyciśnięcie „home” do wywoływania apki do pisania. Teraz wrócę do pytania z początku: warto mieć na ręce programik do chatowania? Po pierwsze: sprawdźcie klawiaturkę w akcji (są qwerty – np. Agile Keyboard widoczna na załączonym obrazku, są i te uproszczone, gdzie mamy po kilka znaków na przycisk). Po drugie: oceńcie komfort działania. Wprowadzanie odbywa się jednym, góra dwoma palcami. Dlaczego dobrze mieć taką funkcję? Można szybko odpisać jedno zdanie prosto z ręki, bo chyba nie planujecie pisać esejów na smartwatchu?

źródło: sammobile.com