Zrobotyzowane barki z funkcją komunikacji ze smartfona lub tabletu to też nie nowość. Na Kickstatterze pojawił się kolejny projekt tego typu, ale tym razem rodzimej produkcji. Barobot ma nas wspomóc ekranem dotykowym tabletu i być automatem do drinków i alkoholowych koktajli. Sprzęt jest dodatkowo urządzeniem typu open-source, więc może być stale ulepszane i będzie się rozwijało dzięki swojemu otwartemu charakterowi. Na ten moment pomysł jest prezentowany w kampanii na Kickstarterze, gdzie poszukuje wsparcia finansowego do dalszego rozwoju i większej produkcji.

Barobot ma konstrukcję bardzo zbliżoną do profesjonalnych barków. Model może zmieścić 12 butelek, także miksów może być całkiem sporo. Do obsługi, a raczej doboru drinków przyda się 7-calowy tablecik ze specjalna aplikacją mobilną. W bazie otrzymamy wybór ponad tysiąca różnych wariacji alkoholowych. Mikstury automatycznie znajdą się w szklankach – brakuje tylko shakera. Nie wszystkie napoje tego wymagają, ale u części bez tego się nie obejdzie. Będziemy musieli liczyć na wsparcie barmana lub po prostu zrobić to umiejętnie samemu. Według twórców – dla większości nie będzie to specjalnie potrzebne.

Model ma być gotowym robotem do przygotowywania nam przeróżnych drinków. Nie będziemy musieli uczyć się ich przygotowywania lub kierować specjalnie do pubu. Rozwiązanie nie należy jednak do tanich i może czasem lepiej przeliczyć sobie parę wizyt w miesiący, ale jeśli chcecie zaimponować nietypowymi napojami na imprezie (i często imprezujecie), to wydatek około 1300 dolarów może być całkiem znośny. To będzie wariant z cyklu DIY – czyli „zrób to sam”. Zestaw do samodzielnego złożenia. Edycja złożono to już prawie drugie tyle.

Tablet to wariant z Androidem. Jest przymocowany do robota. Na szczęście jest jeszcze apka do smartfona, dzięki której „zamówimy” sobie drinka na przykład z kanapy. I tak trzeba jeszcze po niego podejść, no ale zawsze komendę wyślemy zdalnie. Stacja na szklankę posiada sensory mierzące wagę mikstur. System wyczuje także końcówki zawartości butelek. Sprzęt wyposażono w elektronikę Arduion, w tym 14 microporecosorów i motorków. Efektownie wygląda LEDowe podświetlenie. Pomysłodawcy sugerują rozwój w kierunku wsparcia chipów RFID. Model miałby rozpoznawać gości i zawsze oferować im ulubione propozycje.

Jeśli uda się projektowi zebrać środki, to Barobot powinien być rozsyłany do klientów po wakacjach.

źródło: Kickstarter, barobot.com