Asystent Google z trybem samochodowym

8 Maj 2019

Wczoraj pisałem o redesignie Androida Auto, poprawiającego swoje samochodowe właściwości dla kokpitowych ekranów. Google przygotowało też tryb samochodowy dla Asystenta Google, pozwalający przekształcić smartfon w alternatywę dla Android Auto. Wirtualny asystent w telefonie ma być bardziej pomocny.

Tryb samochodowy Asystenta Google

Asystent Google potrafi już całkiem sporo, także w trakcie jazdy samochodem. Możemy komendą poprosić o wyznaczenie trasy, podyktować SMS, wybrać połączenie, czy o coś po prostu zapytać. Niektóre rynki (mam na myśli język) są dostępne też w kokpitowym Android Auto. Developer chce jednak, by asystent zyskał możliwości trybu samochodowego bezpośrednio w smartfonie. Telefon bardzo często jest zastępstwem dla wyświetlacza w desce rozdzielczej.

Wszystko czego będziemy potrzebować to Android i jakiś uchwyt na smartfon. Zamiast Android Auto, wtyków typu Anker Roav Bolt i ogólnego Asystenta, mamy niebawem otrzymać pomocnika w specjalnym trybie samochodowym. Rozwinie to potencjał Asystenta Google, którego funkcji najwygodniej używać właśnie w samochodzie. Interakcja ma tu zostać aktywowana pokleceniem “Hey Google, let’s drive” (w języku polskim będzie to pewnie “Hej Google, jedziemy”). Komenda aktywuje samochodowy interfejs na ekranie telefonu.

Google Assistant Driving Mode ma uprościć motyw Androida, dając dostęp do najważniejszych funkcji. Wiadomości, nawigacji, odtwarzacza muzycznego itp. Bardzo podobnie do Android Auto. Część danych będzie zależna od wybranej trasy. Mogą na przykład pojawić się trasy do restauracji, która została zapisana dla wydarzenia w kalendarzu. Jeśli wsiedliśmy do auta, by pojechać na spotkanie, a mieliśmy wprowadzone wydarzenie, to Asystent Google będzie wiedział, co zasugerować. Jeśli połączymy telefon z kompatybilnym samochodem to możliwe będzie też sterowanie głosowe multimediami, czy klimatyzacją. Tryb samochodowy z asystentem ma być dostępny w aplikacjach Hyundai Blue Link i Mercedes Me Connect. Tryb samochodowy ma pojawić się w Androidach już latem w ramach apki Google. Nie trzeba będzie instalować żadnej dodatkowej.

źródło: Google

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *