Aplikacje Steam Link i Steam Video na iOS i Androida

10 Maj 2018

Przymierzałem się do zakupu przystawki Steam Link, która służy do przemiany komputera w rodzaj konsoli, dzięki czemu w tytuły z PC można pograć na większym ekranie telewizora. Czasem są ciekawe wyprzedaże i spore promocje od Valve, więc okresowo można taki gadżet nabyć o wiele taniej. Wczoraj firma zapowiedziała, że pojawi się dla tego urządzenia alternatywa w postaci bezpłatnej aplikacji mobilnej na smartfony, tablety, ale i smart TV. Będzie można wygodnie “popykać” w gry z “pieca” na mobilnym sprzęcie!

Steam Link

Fizyczny Steam Link będzie miał teraz alternatywę w postaci aplikacji na iOS oraz Androida.

Schemat ten jest już chętnie stosowany przez wiele marek, m.in. Sony, które proponuje streaming do przenośnych urządzeń w usłudze Remote Play, czy NVIDIA w Shield. Steam zaoferuje coś podobnego, kontynuując promocję serwisu Steam Link, ale już nie tylko wyłącznie przez fizyczny moduł, ale i mobilny program na systemy iOS oraz Androida. Z tego co udało mi się zorientować, opcje streamingu w tej wersji są bardzo pożądane przez graczy i długo przez nich oczekiwane. Jest sporo sytuacji, w których zabawa na mniejszym ekraniku będzie wygodniejsza.

Jest jednak dla aplikacji Steam Link i Steam Video kilka warunków. Przede wszystkim konieczność przebywania ze smartfonem lub tabletem w jednej sieci Wi-Fi i to 5 GHz (ewentualnie Ethernet). Valve obiecuje też współpracę z kontrolerami MFi oraz Steam Controllerem, czyli możliwością obsługi gier wygodnymi padami. Fajnie jest czasem przenieść grę na mniejszy wyświetlacz telefonu lub tabletu, ale mnie bardziej interesuje streaming na ekran mojego TV. Tutaj też będzie aplikacja. Wspierane będą platformy Android TV (i tutaj skorzystam osobiście) oraz przystawki Apple TV. Treści z kompa będzie zatem można uruchomić na dużych ekranach. Właśnie z padem w ręku i przed TV na kanapie poczujemy konsolowy klimat (bez przenoszenia komputera i podpinania go do telewizora). Identycznie do tego co oferuje fizyczny Steam Link.

Steam Link Android

A czym jest apka Steam Video? Ta z kolei da dostęp do biblioteki filmików w serwisie Valve. Tutaj wszystko zadziała także na LTE (z opcją offline), czyli niekoniecznie tylko w obrębie własnej sieci. Pierwszy z dwóch programów ma zadebiutować już 21 maja, czyli za kilkanaście dni.

źródło: Steam

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *