Samsung kontynuuje drogę zwiększania akcesoriów dla swoich smartfonów. Taki wariant zastosowało Sony rok temu i już teraz na ich stronie internetowej znajduje się sekcja z różnymi dodatkami dla modeli telefonów i tabletów z serii Xperia. To ważne wsparcie, gdyż klienci bardzo często mają w ten sposób poszerzane możliwości i traktują to jak przewagę konkurencyjną. Koreański gigant pokazał dziś trzy przystawki. Jedną z nich jest specjalna obudowa dla Samsunga Galaxy Core Advance, wykorzystująca ultra dźwięki, kolejnym specjalna stacja do skanowania OCR, a ostatnim naklejki do tagowania przez komunikację zbliżeniową NFC.

Będą to narzędzia dla niepełnosprawnych użytkowników, pomagające im w codziennym życiu, a zwiększające użyteczność smartfona z Androidem. Osoby mają problemy ze wzrokiem będą mogły korzystać z nich w wygodny sposób, tak aby telefon był dla nich pomocny w odpowiedni sposób. Przykładowo Optical Scan Stand to specjalna składana stacja pozwalająca autoamatycznie zeskanować tekst przez aparat i wprowadzić go przez OCR (rozpoznawanie tekstu) do odczytu. Umożliwi to uruchomienie głosowego czytania treści z książek, gazet i innych źródeł z materiałami do czytania. Konstrukcje takie opisywałem już parę razy, ale służyły głównie jako akcesoria do mobilnego skanowania.

Voice Labels to z kolei naklejki z modułami NFC przypominające TechTile, czyli tagi Samsunga. Działać będą na zbliżonej zasadzie, z tą różnicą, iż tutaj pomogą w poruszaniu się po domu osobom niewidomym lub mających poważne wady wzroku. Możliwe będzie nagrania notatek głosowych z instrukcjami użytkowania domowego wyposażenia po zbliżeniu smartfona do takiego znacznika. Niedawno badał przykład konkurencyjnych tagów Sony, gdzie sprawdzałem jak je praktycznie wykorzystać. Samsung postarał się, by były one użyteczne również potrzebującym. Komunikacja zbliżeniowa NFC jest stosowana w wielu różnych przypadkach, ale najczęściej do szybkiego parowania sprzętu lub mobilnych płatności.

Ostatnim, ale chyba najciekawszym z gadżetów dla niepełnosprawnych jest specjalna obudowa zwana Ultrasonic Cover. Obudowuje smartfona Galaxy Core Advance i posiada specjalne czujniki echolokacyjne, potrafiące badać otoczenie przez ultra dźwięki, pomagając w ten sposób poruszać się w nieznanym otoczeniu. Sensory mają zasięg do dwóch metrów, co powinno starczyć jeśli chodzi o omijanie przeszkód lub ludzi w takim promieniu, który pozwoli zatrzymać się przed obiektem lub w niego nie uderzyć. Alerty są wysyłane do telefonu w formie wibracji lub asystenta głosowego podpowiadającego w poruszaniu się. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż model Galaxy Core Advance posiada dodatkowo fizyczne przyciski oraz przycisk do nagrywania dźwięku, czyli nie wymaga w konkretnych przypadkach używania dotykowego ekranu.

źródło: samsungmobilepress.com