3Dmagnetic Smart Sensor

Obecne rozwiązania monitorujące ruch opierają się głównie na współpracy żyroskopów i akcelerometrów. Sensory potrafią ocenić przemieszczanie się obiektu i przeliczyć parametry, podając np. dystans, kroki, czy ruch nadgarstka. Oprócz tego oferują rozpoznawanie gestów, więc ubieralne gadżety zyskują coraz więcej możliwości. Niemal wszystkie sportowe zegarki i opaski stosują powyższy zestaw czujników. Czy to jedyna opcja do analizy ruchu? Nie! Twórcy 3Dmagnetic Smart Sensor proponują odczyty na podstawie pola magnetycznego naszej planety.

System 3Dmagnetic Smart Sensor działa w stosunkowo prosty do zrozumienia sposób. Moduł podczas zmiany położenia analizuje pole magnetyczne Ziemi i na podstawie lokalizacji przelicza ruch. Dosyć dokładnie! Jest w stanie zastąpić zestaw żyroskop+akcelerometr w monitoringu aktywności. Daje to nowe możliwości w projektowaniu rozwiązań do ruchu i to nie tylko tego sportowego. Firma stworzyła swój projekt również do innych celów, m.in. Internetu Rzeczy (np. jako sensor do wykrywania ruchu – otwarcia okna/drzwi).

3Dmagnetic Smart Sensor

Dodajmy do tego, że urządzonko jest niewielkie, a więc można je zintegrować z elektroniką (np. wbudować w smartwatch). Ma być dokładnym monitoringiem dla bardzo wielu dyscyplin. Kalibracja i algorytmy pozwolą na monitorowanie biegu, stylu pływania, wioślarstwa, tenisa stołowego/ziemnego, golfa i bardzo wielu innych. Czujnik potrafi rozpoznać kadencję, zmiany dystansu, prędkość poruszania się, ruchy rąk/nóg oraz ich obroty. Właściwie wszystkie zmiany ułożenia na jakich developer chciałby się skupić i przygotować im monitoring ze sportową aplikacją. Jest ciekawą alternatywą dla powszechnie stosowanych dziś technologii.

Moduł można zamieścić na ciele, ale i urządzeniach, np. rowerze, co pozwala zwiększyć jakość odczytów. 3Dmagnetic Smart Sensor współdziała z iOS oraz Androidem. Producent przygotował więc niemal gotowy zestaw. Kosztuje niecałe 30 dolarów, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to raczej model developerski. Zainteresują się nim producenci sprzętu i to głównie do nich jest kierowany. Na stronie producenta są podane parametry jakości poszczególnych odczytów, z którymi warto się zapoznać. Nie we wszystkich pomiarach projekt 3Dmagnetic jest lepszy od akcelerometru i żyroskopu. Razem te trzy elementy mogą jednak współtworzyć mocarny komplet analizy.

 źródło: 3Dmagnetic