Właśnie wystartowały dwa konkurencyjne projekty skupiające się na zliczaniu kalorii, czyli dbaniu o dietę. Prepd Pack na Kickstarterze i NutriRay 3D na Indiegogo to dwa w miarę mobilne rozwiązania celujące praktycznie w tego samego użytkownika – dbającego o zdrowie klienta. Sekcja ta nie jest świeża, ale nie jest też doskonała. Co pewien czas pojawiają się smart wagi, ale i różnego rodzaju skanery, potrafiące oceniać kaloryczność potraw. Kiedyś pewnie będzie to normą, ale dziś czekamy na wyrób idealny, czyli taki, który przeanalizuje nam posiłek i pozwoli na badanie spożywanego pożywienia. Oba urządzenia mają ten sam cel, ale różne podejście. Porównajmy:

Prepd Pack Lunchbox

Pierwszy z nich proponuje znajomy format – pojemnika śniadaniowego. Wielokrotnie zauważałem główny problem smart wag, pomagających w monitorowaniu i logowaniu posiłków. Ich wadą jest ich forma, czyli mini wagi, na której trzeba przeprowadzać analizy. Nie wygląda to zbyt ciekawie w otoczeniu. Nie powinniśmy się tym przejmować, ale w jakiś sposób jest to krępujące. Autorzy Prepd Pack wymyślili, że nikt nie przyczepi się do lunchboxa – przecież po to jest. Jest sporo większy niż mobilne wagi, ale spełnia niemal identyczną rolę w nieco (chyba) lepszym wydaniu.

Prepd Pack

Model wygląda jak wygląda (mi się drewniany format podoba), nie przyczepiałbym się do strony wizualnej. Bardzie interesujące są możliwości zestawu. Pojemnik zmieścił sporo smart opcji, w tym współpracę z aplikacjami mobilnymi na iOS lub Androida. Zamiast zliczać kalorie, wagę i objętość dania, mamy zastosować przepisy z aplikacji, które mają już obliczone wszelkie parametry i zawartości składników odżywczych. W prosty sposób zapiszemy całe dnie spożywanych posiłków, dzięki czemu mamy wgląd w przyjmowane kalorie. Wszystkie przepisy są oferowane modułowo, co ma ułatwiać sprawy.

Komplet ma przyspieszyć i ułatwić planowanie diety, a współpraca ze specjalistami pozwoliła na utworzenie bazy propozycji i wspomnianych przepisów. Są te kierowane do konkretnych celów, szansa na wyznaczanie celów do osiągnięcia i format pozwalający na swobodne wyjście z taką „stołówką”. Oprogramowanie na smartfon ma być też dostosowane do reszty zadań związanych z jedzeniem. Listy zakupów, nie marnowaniem pożywienia i przygotowywaniem jedzenia. Rozwiązanie można spokojnie nazwać kulinarnym systemem zarządzania konsumpcją i podkreślić, że wcześniej nikt nie proponował takiego modelu.

Co bym jeszcze podkreślił? Chyba fakt współpracy z agregatem zdrowia HealthKit (o Google Fit na razie nie wspomniano), gdzie wyniki można korelować z innymi informacjami, np. danymi ze sportowych bransoletek i smartwatchy. Apple daje szansę na ciekawe wykresy i raporty z wiązanych treści. To na duży plus! Autorzy chcą wprowadzić też integrację ze smartwatchami, wykorzystać myślenie maszynowe do poprawy algorytmów.

NutriRay 3D

Drugi projekt jest bardziej zaawansowany, choć jego główny cel jest niemal identyczny. Specjalna przystawka ma skanować nasze pożywienie, rozpoznawać je i wprowadzać dokładne dane na jego temat do naszego dzienniczka zjadanych posiłków. Na rynku są już rozwiązania mobilne do wizualnej oceny składników, bazujących na różnych algorytmach. NutriRay 3D je przewyższa, gdyż bazuje na laserowej ocenie i odczytach rzeczywistych danych, a nie kamerce smartfona. Zamiast opierać się o przeliczniki społeczności uczestniczącej w bazie, tutaj mamy badać wszystko indywidualnie i super dokładnie.

NutriRay 3D

Oczywiście analiza to głównie ocena odżywcza i kaloryczna. Daje to bardzo konkretne dane do budowy diety i jej analizy. Model NutriRay 3D jest sporym gadżetem, a konkretnie rodzajem przystawki do smartfona. Taki gadżet posłuży do monitorowania posiłków w celach sportowych, ale może też być bardzo użytecznym urządzeniem do kontroli składników przy różnych schorzeniach. Autorzy proponują bazę ok. 9000 różnych typów jedzenia, a każda analiza to nie tylko automatyka w ocenie kalorii, ale i reszty istotnych informacji – zawartości konkretnych składników odżywczych.

Trzeba zaakceptować dokładność pomiarów na poziomie 87.5-91%. Taką „sprawność” ma projekt NutriRay 3D. Skan to także szybkie przeniesienie objętości poszczególnych składników. Zastanawia mnie jednak ocena żywności mieszanej. Niby na filmiku widać, że można analizować cały talerz gotowego dania, ale laser (powiedzmy, że wiązki specjalnego światła) nie przebije się chyba do wszystkiego. Są pewne ograniczenia, ale nie wszystko można pokonać. Startup planuje przygotować adapter do smartfonów z iOS, Android i mobilnym Windowsem (dla każdego aplikacja). Jest to też dużo droższe rozwiązanie od pojemnika śniadaniowego.

Który z tych gadżetów jest lepszy? Nie wiem, czy można oceniać je w takich kategoriach. Oba na swój własny sposób próbują dostarczyć pomocy przy monitorowaniu diety i kalorii. Każdy z nich można wspierać finansowo w kampaniach crowdfundingowych, by w swoim czasie ocenić je samemu. Prepd Pack i NutriRay 3D mają pojawić się w finalnych formach za kilka miesięcy. Ceny znajdziecie w poniższych linkach. Nie chcę o nich pisać, bo są to propozycje przedsprzedażowe i zależne od momentu (etapu) kampanii. Zachęcam też do zapoznania się z wpisami powiązanymi pod artykułem.

źródło: Kicsktarter, Indiegogo