Coraz więcej przedmiotów zaczyna łączyć się z Internetem, a wśród nich są także doniczki – wcale nie szokując świata, bo już podobne projekty starają się wchodzić na rynek. Są elementy, które mogą ułatwić nam funkcjonowanie przez swoją łączność z Internetem Rzeczy, a przeważnie producenci starają się, by były to te przy których tracimy sporo czasu lub gdzie możemy popełniać błędy prowadzące do problemów. Doniczka Planty to taki właśnie gadżet. Będzie śledził sytuację w podłożu rośliny i przesyłał odczyty do smartfona.

Każdy amator bujnej roślinności w swoim mieszkaniu zna problemy związane z pielęgnacją kwiatów. Inteligentne doniczki to propozycje służące do odciążenia nas od regularnych podlewań, ale i lepiej monitorujące potrzeby roślin. Cel główny to oczywiście utrzymanie stanu w idealnych warunkach, czego na oko możemy nie robić zbyt dobrze. Poboczna korzyść to automatyzacja podlewania lub opcja zdalnego „pojenia” roślin z poziomu smatfona z systemem iOS lub Android (ten drugi w drodze).

Planty łączy się z domową siecią Wi-Fi, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie roślin także z drugiego końca świata, np. w trakcie wakacji, gdy zwykle rośliny cierpią z powodu naszej nieobecności. Aplikacja to dostęp do monitoringu z wbudowanych czujników, które są w stanie przekazywać wieści na temat wilgotności i temperatury wewnątrz doniczki. System posiada wszystkie znane zalety łączności ze smartfonem. Sensory będą przekazywać dane w czasie rzeczywistym, a jeśli gleba będzie wymagała podlania, otrzymamy odpowiednią podpowiedź poprzez powiadomienie na telefon.

Program ma posiadać odpowiednią bazę danych oraz algorytmy ułatwiające perfekcyjna pielęgnację. Wsparcie ma dotyczyć zarówno kwiatów ozdobnych, jak i mini ogródka warzywnego. Autorzy proponują też użycie takiej doniczki z ziołami i przyprawami do gotowania. Ja akurat teraz sam wysiałem sobie Bazylię i patrzę jak rośnie. Być może wraz z sugestiami z aplikacji i monitoringiem podłoża mógłbym osiągnąć szybsze i lepsze efekty wzrostu. Model Planty bierze udział na Kickstarterze i tam zbiera środki na realizację finalnego wariantu.

źródło: Kickstarter