Już kilka razy pokazywałem wam propozycje inteligentnych żaluzji lub rolet, czyli tych sterowanych i programowanych przy pomocy smartfona. Tych rozwiązań nie jest obecnie zbyt dużo, a wciąż powstają na tyle ciekawe, by o nich napisać. Najnowszym projektem jest RISE, czyli modulik do wiszącego „łańcuszka z kulek”, które znamy z naszych rolowanych zasłon. Pociągamy je albo w jedną albo w drugą stronę i w ten sposób nawijamy materiał na rolkę. Bardzo popularne rozwiązanie. Pewnie w każdym domu takie znajdziemy. Mają zapewnić prywatność, ale częściej przysłaniać słońce. Jeśli w mieszkaniu jest ich niewiele, to nie warto sobie zaprzątać głowy dzisiejszym gadżetem. Jeśli jednak nasz dom wykorzystuje ich mnóstwo lub są one w miejscach trudno dostępnych, to warto przyjrzeć się modelowi RISE.

Największą zaletą modelu jest jego szeroka kompatybilność, ale i łatwość instalacji. Nie ma żadnych plączących się po podłodze przewodów, bo system wykorzystuje własne zasilanie z panelu słonecznego (to rozwiązanie bardzo często stosowane przez tego typu warianty). Skoro sprzęcik montujemy przy oknie, to niemal cały dzień może się ładować. Sam mechanizm możemy przymocować do ściany, a przycisk pozwala na zmotoryzowane poruszanie roletami – nie musimy tego robić ręcznie. Nie tego jednak oczekujemy. RISE posiada komunikację ze smartfonową aplikacją i to tutaj tkwi cała magia i przydatność zakupu.

Apkę przgotowano na systemy iOS lub Android i ma pozwolić nam na programowanie odsłon i zasłaniania okna według konkretnych pór dnia. Oczywiście można też telefon potraktować jak zdalny pilot. Ciekawsza jest jednak automatyka rozwiązania. Smartfon pozwala na tworzenie stref, czyli współpracy kilku rolet. Dzięki temu pogrupujemy je w pokoje lub piętra. Możemy je sparować z porannym budzikiem albo wschodami i zachodami słońca. Możemy też pobawić się w przygotowywanie scen, czyli ewentualnych ustawień pod konkretne wydarzenia, np. kino. Brakuje tylko współpracy z sieciami dla inteligentnego domu. Chodzi mi o możliwość reakcji na inne domowe gadżety. Pewnie z czasem twórcy o to zadbają, bo to już pewna konieczność.

Jeśli chodzi o zasięg, to ma ok. 40 metrów, więc nie powinno być z tym żadnego problemu (łączność z aplikacją przez Bluetooth). Zestawy mają być dostępne jeszcze w pierwszym kwartale 2015 roku. RISE wyceniono na ok. 70 euro, ale lepszą sprzedaż powinny mieć zestawy, które też będą w ofercie.

źródło: Indiegogo