Aplikacje dla dzieciaków to już potężna sekcja każdego sklepiku z mobilnymi programami na smartfony i tablety. Część z nich to propozycje typowo rozrywkowe, a część edukacyjne. Ciężko stwierdzić jakie są proporcje, ale te drugie starają się utrzymać tempo tych pierwszych, gdyż rodzice mają coraz większą świadomość w kwestiach wychowywania malucha z tabletem w ręku. Ja staram się prezentować na blogu pomysły bardziej rozwojowe lub starające się łączyć zabawę na dotykowym ekranie z rzeczywistą. Chromville to próba ich powiązania  w postaci interaktywnej kolorowanki i możliwości Augmented Reality.

Rzeczywistość rozszerzona jest już często stosowana, bo jej potencjał jest ogromny. Wykorzystują ją sklepy do tworzenia katalogów 3D, jest wykorzystywana przez serwisantów pojazdów, podczas zwiedzania, ale także i do zabawy. Jeśli nie lubicie widzieć swojej pociechy patrzącej non stop w ekran tabletu, przez co dziecko może popaść w niemałe uzależnienie, to starajcie się instalować na przenośnych urządzeniach odpowiednie propozycje od developerów zorientowanych na przyjazne młodym ludziom apki. Chromville można z całą pewnością do nich zaliczyć. Tablety stają się codziennością w naszych domach, więc nie starajmy się na siłę ich odbierać, a angażujmy je do współpracy – jako pomost między światem cyfrowym, a tym prawdziwym.

Autorzy Chromville wpadli na pomysł wykorzystania kolorowanek. Specjalnie zaprojektowane, czarno-białe szkice, można wydrukować na stronie developera, a potem dać dzieciom kredki, by je najzwyczajniej w świecie wypełniły barwami. Grupą docelową są dzieciaki w wieku 5-12 lat. Instalując potem aplikację na iPadzie lub Androidzie, pokolorowane postacie ożywają dzięki możliwością rzeczywistości rozszerzonej, która stosuje aparat sprzętu. Skierowana na kartkę kamerka ożywia bohatera malunków, który wstaje i wygląda dokładnie tak, jak został pokolorowany. Niezależnie od tego czy kręcimy kartką, czy obracamy ekranem, wirtualna postać jest w 3D i można podpatrywać jak się zachowuje z dowolnej strony.

Każda strona kolorowanki to element historyjki, dzięki czemu młode umysły można zaciekawić i niejako przyciągnąć do rysowania. Przy okazji bohaterowie tracą swoją moc jeśli nie są poprawnie pokolorowani. Oczywiście można do zabawy wykorzystać też smartfony, ale to ekrany tabletów są większe i więcej na nich widać. Narracja i mini-gierki są częścią opowiadań i pozwalają przenieść część zabawy na tablet. W ten sposób dzieci otrzymują więcej interakcji i są zaciekawiane. To nie pierwszy tego typu projekt, gdzie łączy się świat rzeczywisty z wirtualnym. Producenci i developerzy szukają konsensusu we współczesnym świecie zabawek i tabletowych aplikacji. Co ważne, apka jest darmowa, to samo tyczy się kolorowanek. Autorzy są jednak przygotować też nieco płatnych propozycji.

źródło: Chromville.com, AppStore, Google Play