Na temat tzw. iWatch, czyli inteligentnego zegarka od Apple, mówi się już od chyba ponad roku. Wydaje się, że prędzej czy później powstanie taki gadżet i będzie on częścią ekosystemu iOS. Na poniedziałkowej prezentacji systemu iOS w wersji 8 pokazano kilka nowych aplikacji w tym pakiet HealthKit. Czy wraz z widgetami w centrum notyfikacji będzie on częścią dla ubieralnego urządzenia? Tego na razie nie wiadomo, ale można spekulować. Czym będzie program z sekcji zdrowotnej? Apple od dawna współpracuje z partnerami zajmującymi się monitorowaniem kondycji i poziomu zdrowia. Wystarczy zajrzeć do sklepiku z aplikacjami oraz przystawkami komunikującymi się z iPhonem lub iPadem.

W ofercie są przeróżne peryferia: od bransoletek fitness, po inteligentne wagi, czy ciśnieniomierze. One wszystkie pozwalają śledzić dane witalne. Dodajmy do tego mnóstwo gadżetów, które jako pierwsze starają się integrować z modelami giganta z Cupertino. Apple postanowiło więc wszystko to jeszcze bardziej zunifikować i zbierać w ogólnej aplikacji HealthKit. Zaraz po pomiarach odczytujemy raporty, więc firma chce nam to wszystko jeszcze bardziej ułatwić i dodać z czasem pomoc placówek medycznych (na początek w USA). Celem jest zjednoczenie wszelkich danych w jednym miejscu jeśli będziemy sobie tego życzyć. Czy to jest jakaś odpowiedź na niedawno pokazaną przez Samsunga platformę dla Simband.

HealthKit ma także zbierać dane z apki Health od Apple, stając się niejako takim hubem dla informacji na temat zdrowia i kondycji. W jakim celu? Przykładowo będziemy mogli zsynchronizować przeprowadzane pomiary i analizy z przeróżnych gadżetów i platform: bransoletek, wag, ciśnieniomierzy i wielu innych czytników. Obecnie nie można ich za bardzo łączyć i mają oddzielne systemy zbiorów. Z pewnością będzie to bardziej kompleksowa ocena. Apple Health będzie takim panelem zbiorczym, pozwalającym różnym aplikacjom porozumiewanie się w tym miejscu. Umożliwi to także wpływanie konkretnych wyników na siebie i sugerowanie kolejnych celów do osiągnięcia (od zliczania osiągnięć na podstawie spalanych kalorii, po przeliczanie dystansu na podstawie ostatnich odczytów pracy serca lub ciśnienia).

Chodzą jednak też słuchy, że HealthKit może być pierwszym elementem układanki dla iWatch, mającego być wyposażonym w bardzo wiele czujników. Osobiście jestem pewien, że taki projekt powstaje i ujrzymy go jeszcze w tym roku. Na razie wiadomo jedynie o zwiększonej integracji z bransoletkami FuelBand od Nike oraz ich kompatybilności z HealthKit. Wszystkie gadżety śledzące nasze dane witalne lub ruch, będą mogły wyświetlać dane w pakiecie Apple i tam się ewentualnie uzupełniać (o ile skorzystają ze wsparcia oprogramowania od giganta z Cupertino – znając producentów zrobią to bardzo chętnie). Jeśli w naszym domu znajduje się inteligenty ciśnieniomierz i bransoletka śledząca wypoczynek, powinno być możliwe badanie wpływu jednego na drugie poprzez łącze danych z tego samego okresu (np. czas snu na ciśnienie krwi).

HealthKit, podobnie zresztą jak SAMI od Samsunga, mają być domowym lekarzem pierwszego kontaktu. Nie zastąpią go, ale ułatwią kontrolę ciała, kondycji i zdrowia, a potem ewentualne reagowanie i przesyłanie danych do specjalisty. Sama baza odczytów może być bardzo pomocna dla lekarzy. Być może interakcja z doktorem będzie możliwa także w czasie rzeczywistym, tj. przez podgląd naszych wyników. Umożliwi to przesyłanie poleceń pierwszego kontaktu (mogących pomóc w sposób zdalny). Nie zastąpi to leczenia, ale może być bardzo pomocne i dla pacjenta i lekarza. Zanim iOS 8 pojawi się oficjalnie, dużo pracy przez developerami producentów gadżetów. Mają oni czas do jesieni jeśli chcą zadebiutować ze swoimi rozwiązaniami wraz z premierą nowego systemu Apple.

Apple przygotowuje platformę możliwie uniwersalną, więc to raczej przystawki będą musiały przeprojektować swoje aplikacje. Oby różne odczyty nie miały wpływu na ostateczne wyniki – w końcu każda platforma stosuje swoje algorytmy i przeliczniki, nawet w kwestii zliczonych kroków czy dystansu. Na koniec jeszcze nieco o dostępie do aplikacji HealthKit. Ma ona być częścią iOS 8 i tylko w niej aktywna. Trzeba będzie zainstalować nowszy system, a ten ma być kompatybilny z iPhone’ami od 4S, iPadami od drugiej generacji oraz iPodem touch 5G.

źródło grafik: apple.com