Sekcja fitness to ważny dział dla każdego producenta smartfonów. Niemal wszyscy wdrażają swoje koncepcje monitorowania aktywności. Jedni, jak Samsung, przygotowali mnóstwo zegarków z funkcjami analizującymi ruch i pracę serca, inni z kolei prezentują swoje bransoletki z sensorami ruchu. Także Nokia chce być częścią segmentu dla aktywnych i zapowiedziała rozwiązania SenseCore, a wcześniej aplikację Nokia Monitor. Dodajmy do tego, że Windows Phone 8.1 posiada certyfikat Bluetooth 4.0, a także przypomnijmy program Bing Zdrowie i kondycja – i mamy coraz mocniejsze wsparcie na platformie mobilnego Windowsa.

Zacznę od SenseCore. Jest to technologia bazująca na sensorach w smartfonach Lumia z najnowszej ich generacji. Mówimy o wariantach 1520, najnowszej 930 i jego odpowiedniku Icon oraz dwóm nowym 630 i 635. Nowa konstrukcja pozwoliła na wykorzystywanie czujników śledzących ruch bez wyraźnego zużycia akumulatorów telefonów. Aplikacje fitness będą zatem mierzyły aktywność, ale oszczędzą baterię. SenseCore będzie częścią zalet nowej aktualizacji do WP 8.1. Bardzo podobne funkcjonowanie można sprawdzić w apce Nokia Monitor beta, dostępnej dla modeli Icon i 1520, gdzie zebrane informacje na temat naszego ruchu, trafiają do Bing Zdrowie i Kondycja – kompendium wiedzy dla aktywnych.

Nie będzie to jedynie program do analizy stricte związanej ze sportem, ale podobnie jak Sony SmartBand, także do tzw. lifeloggingu, czyli zapisu wszelkich danych na temat naszego codziennego funkcjonowania. Od czasu spędzanego w danym miejscu, aż po sprawdzanie prędkości poruszania się itp. W sekcji fitness takie coś zastąpić może bransoletki monitorujące aktywność (choć raczej te podstawowe). To nie wszystko. Skoro technologia SenseCore to narzędzia SDK dające dostęp do czujników, oznacza to iż wielu developerów będzie miało szansę wykorzystać je do aplikacji związanych z obsługą Internetu Rzeczy, czyli obsługi wszelkich gadżetów łączących się w sieci.

Umożliwi to rozpoznawanie naszych ruchów, a te wraz z lokalizacją i czasem pomogą ciekawiej wykorzystać możliwości smartfona. Zautomatyzuje to niektóre akcje i sprawi, iż smartfon będzie się wydawał jeszcze bardziej smart. Zapisywane dane utworzą archiwum, dzięki czemu użytkownik będzie mógł przeanalizować wybrane dla niego momenty z życia. Informacje na temat spalonych kalorii będą mogły być prześledzone co do konkretnego okresu dnia, odpowiadając na pytania jak aktywnie dany czas spędzaliśmy (bez potrzeby aktywowania aplikacji do jogingu, fitness, czy w trakcie treningu biegowego).

źródło: windowsphone.com