Projektory wewnątrz smartfonów to nie pierwszyzna. Pisałem już o takowych wynalazkach, a najbardziej znanym (choć niszowym) jest model Galaxy Beam od Samsunga, który niebawem doczeka się następcy. Tymczasem powstają też konkurencyjne warianty z przenośnymi rzutniczkami. Ich problemem jest jednak popyt na takowe gadżety. Od kilku lat powstają modele, które mają nas przekonać, że połączenie przenośnego projektora i smartfona może być praktycznym i przydatnym rozwiązaniem dla biznesu. Raz jeszcze spróbuje tego dokonać firma z Honk Kongu. Conplex International przygotował smartfon MagicOn Ayane, mający wyświetlać obraz także na ścianie.

Zamiast korzystać z bezprzewodowego łączenia i streamowania materiału na większe ekrany TV tą drogą, po prostu rzucimy obraz maksymalnie w aż 42 calach. Wszystko w mobilnej formie, nie odbiegającej specjalnie od wielkości przeciętnego telefonu z 4-calowym wyświetlaczem (poza jego grubością). Urządzenie to wyposażono w dwukartowy system kart sim. Ekran otrzymał panel IPS w dosyć słabej rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Jest to gadżet raczej o budżetowych możliwościach. Dwurdzeniowy procesor MTK 6589 1.2 GHz, 1 GB RAM, 4 GB pamięci wewnętrznej z opcją rozszerzania o karty pamięci microSD. Oczywiście jest to produkt na platformie Androida (Jelly Bean 4.2).

Z powodu wielkości, także i parametry pico projektora nie są imponujące. Co prawda jest on w technologii DLP, ale ma bardzo małą jasność i rozdzielczość. Tylko 35 lumenów sprawia, że będzie potrzebne zaciemnienie pomieszczenia. 480 x 640 pikseli przy maksymalnej ostrości dla 42 cali to maleńko. Rzutnik ma kontrast 1000:1. MagicOn Ayane jest przede wszystkim smartfonem, a projektor tylko dodatkiem. Nie zabrakło w nim reszty podstawowych podzespołów: 802.11b/g/n Wi-Fi, 5-megapikselową kamerkę z tyłu i 0.3 mpx na froncie. Ciekawe na ile wystarczy akumulator o pojemności 2000 mAh (mam tutaj na myśli czas pracy w trybie projekcyjnym).

Model wyceniono na niecałe 500 dolarów i otrzymało także możliwość dokupienia akcesoriów w postaci niewielkiego statywiku oraz pada na Bluetooth do grania w gry. Jest też 6 osiowa myszka i mini klawiaturka qwerty. Na pewno nie zastąpi TV, ale w przypadku braku przeniesienia materiału na inny monitor, może być przydatnym gadżetem. Tylko jak często potrzebujemy użyć takiej funkcji? W przyszłości technologia może udoskonalić parametry obrazu, wtedy sam zainteresuje się takim gadżetem. Na razie wystarcza mi rzutnik pod sufitem i to wyłącznie do wyświetlania filmów. MagicOn Ayane można zakupić na Amazonie.

źródło: Ayane.mobi, Amazon.co.uk