Wczoraj na konferencji BUILD 2014 Microsoft przedstawił nowe wiadomości na temat przyszłości swojego ekosystemu Windows. Było sporo na temat mobilnych aspektów, a jednym z nich było oficjalne potwierdzenie pojawienia się asystenta głosowego Cortana w urządzeniach z Windows Phone 8.1. Giganci z Cupertino i Mountain View posiadają swoje rozwiązania tego typu: odpowiednio Siri i Google Now, więc trzecia największa platforma mobilna, czyli mobilne okienka, nie może obejść się bez takowego wsparcia. O Cortanie słyszę już chyba od roku i w końcu jest, a właściwie będzie, gdyż na razie pojawi się w wersji beta.

Skąd nazwa? Asystent otrzymał ją po postaci z gier Halo, która była cyfrową postacią o możliwościach sztucznej inteligencji. Rozwiązanie będzie przypominało konkurentów, czyli posłuży do reagowania na nasze komendy, polecenia i zapytania. Swoje odpowiedzi oprze o wyszukiwarkę Bing, gdzie będzie poszukiwać odpowiedzi na nasze pytania. Osobisty asystent będzie też umożliwiał bezprzewodową obsługę niektórych funkcji smartfona bez potrzeby angażowania do tego rąk. Niby Microsoft jest nowym graczem w kwestiach tego typu, to trzeba zwrócić uwagę jak długo nad nim pracował – co sugeruje, że przez wiele miesięcy zebrano sporo doświadczenia.

Cortana otrzyma swój własny kafelek (life tile) i będzie dostarczać nam informacje w podobnym stylu do Google Now (karty). Przy jej użyciu będzie możliwe przeszukiwania zawartości telefonu, zarządzanie kalendarzem (czyli tworzenie notatek), wysyłanie wiadomości tekstowych, wykonywanie połączeń itp. Developer zapewnia, że będzie też możliwość wykorzystania asystentki do aplikacji typu third party. Wszystkie nasz akcje będą rejestrowane przez Cortanę i zbierane w tzw. „Notebooku”, gdzie możliwe stanie się uczenie się swojego właściciela.

Rozpoznawani będą też „przyjaciele” użytkownika, więc oni również będą mogli skorzystać z jego możliwości. Microsoft ma sporo programów zintegrowanych z wyszukiwarką Bing. Przykładowo podczas przeszukiwania pobliskich restauracji skorzysta z możliwości Yelp. Gdzie jeszcze możemy wypróbować przeszukiwanie głosowe? Również lokalnie można będzie przeszukać np. probują znaleźć konkretnego maila w skrzynce. Wybór użytkownika na Skype też będzie łatwiejsze. Wystarczy poprosić by Cortana połączyła nas z konkretnym znajomym z listy kontaktów przez VoIP. Nawet Facebook będzie posiadał funkcję dla odpowiedzi na zapytania odczytu treści nowych powiadomień znajomych.

Pozostaje kwestia wsparcia językowego… Z tego co udało mi się ustalić, użytkownicy spoza USA otrzymają możliwości asystenta dopiero pod koniec roku (i tutaj głównie użytkownicy najpopularniejszych języków).

źródło: blogs.windows.com, facebook.com/windowsphone