O gadżetach potrafiących mierzyć dane witalne lub stan zdrowotny użytkownika pisałem zwykle w ramach urządzeń naręcznych, ubieranych lub w formie przystawek do smartfona. Tym razem akcesorium, które jest obudową do iPhone’a, ale o wielu funkcjach przydatnych do badania stanu naszego organizmu. Wyobraźcie sobie, że ochronka dla smartfona sprawdzi nasza krew, pracę serca, czy temperaturę, ale nie tylko. Wello to kolejny przyrząd w bardzo wygodnej i ergonomicznej formie, wykorzystujący możliwości mobilnych urządzeń. Został przygotowano dla iPhone’a 4S, 5 oraz 5S (pasując idealnie do telefonu), ale będzie też współpracować z systemem iOS lub Android bezprzewodowo poprzez Bluetooth 4.0.

Nie musimy zatem wcale posiadać sprzętu Apple dopasowanego do kształtu obudowy, ale będzie to wtedy dużo wygodniejsze. Monitoring zdrowia jest możliwy przez specjalne sensory wbudowane w przystawkę. Będą potrafiły zmierzyć ciśnienie krwi (skurczowe i rozkurczowe), EKG (elektrokardiogram) do badania aktywności serca, tętno, utlenienie krwi, temperaturę oraz funkcje płuc. Sporo jak na tak niewielkie gabaryty. Wszystkie czujniki zmieszczono w obudowie i wykonują badanie podczas trzymania miernika w rękach. Z takim potencjałem wynalazek może stać się przydatnym narzędziem do codziennej kontroli zdrowia.

Wello to dowód potwierdzający tezę, że dzisiejszy smartfon to już nie zwykły telefon z aplikacjami, a centralna jednostka dla wielu dodatków, przekształcająca urządzenie w ekran i oprogramowanie dla mnóstwa wynalazków. W tym przypadku jest to urządzenie medyczne do użytku domowego. Wello jest przy tym intuicyjne w użytku. Badanie wydaje się być całkiem kompleksowe z uwagi na sporo danych płynących podczas kontaktu z ciałem. Producentowi udało się zmieścić sporo funkcji w tak ergonomicznej formie jaką jest obudowa do iPhone’a. Będzie to też świetne uzupełnienie podczas treningów i współpraca z danymi płynącymi z trackerów fitness (np. FitBit Force, czy Jawbone Up24).

Celem urządzenia jest oczywiście zwiększenie dostępu do sprzętu umożliwiającego badanie. Well wyceniono na 199 dolarów, co sprawia, że wraz z aplikacją mobilną, w której zapisywane są dane w formie statystyk i grafów przedstawiających zmiany, model ten można zakwalifikować do niedrogich mierników. Chodzi głównie o to, by regularne badania mogły pokazać stan organizmu i identyfikację ewentualnych stanów chorobowych. Im wcześniej zdiagnozujemy problem tym łatwiej będzie z nim walczyć, zanim może być już za późno. Zwiększanie samoświadomości na temat zdrowia plus wsparcie oprogramowania analizującego mierzone dane, powinno poprawić nasz stan organizmu (także dając nam odpowiednie wieści, na które możemy zareagować prowadzonym stylem życia).

Także mobilny charakter sprawia, iż badanie możemy przeprowadzić dosłownie w dowolnym miejscu i czasie, zabierając sprzęt ze sobą. Wspomniana współpraca z pulsometrami i monitoringiem wypoczynku (snu) jest w stanie dostarczyć nam naprawdę konkretne informacje. W aplikacji możemy tworzyć profile, więc korzystać może cała rodzina. Jednym z rywali, które mogą rywalizować z Wello jest Scanadu Scout (ale wciąż jest jeszcze niedostępne). Badanie trwa od 10 do 15 sekund. Gdybyśmy chcieli wykonać wszystkie te pomiary osobno w placówce medycznej, zapłacilibyśmy pewnie sporo pieniędzy (a czynności przecież się powtarza co jakiś czas). Myślę, że to idealne narzędzie dla cukrzyków.

Produkt przygotowała firma Azoi. ma on być dostępny jeszcze w tym roku.

źródło: Azoi.com