Możliwości rzeczywistości rozszerzonej są stale rozwijane, a spora ich część trafia już do nas w formie różnych aplikacji mobilnych na smartfony i tablety. Upowszechnienie się narzędzi, czyli naszych telefonów z kamerkami, spowodowała zwiększone zainteresowanie technologią Augmented Reality. Jest ona obecna w prostych apkach, ale i bardziej skomplikowanych pomysłach z wykorzystaniem ubieralnych aparatów. Okulary Google Glass wykorzystują je w przeróżny sposób, a wygodna forma w postaci urządzeń noszonych na sobie, wspiera ich użycie w komfortowy sposób. Grupa Droiders tworzy oprogramowanie AR oraz rozwiązania dla Glass, a ich ostatnim produktem jest MedicAR – aplikacja dla chirurgów i studentów chirurgii.

Kamera na głowie rejestrująca obraz oraz możliwości nałożenia cyfrowych warstw w postaci dodatkowych informacji, a nawet animacji rozszerzających rzeczywistość to przyszłość już bardzo bliska. Taki rodzaj dodatkowej pomocy przed samym okiem i możliwość obsługi ruchem głowy, oka lub głosu bez potrzeby używania rąk (choć też możliwa), to idealne narzędzie w wielu sytuacjach. W medycynie w bardzo wielu przypadkach, gdzie specjaliści są w stanie obserwować świat realny wraz z cyfrowym. Program MedicAR ma być pomocą dla studentów uczących się bardzo odpowiedzialnego fachu – operacji na ludzkim ciele. Aplikację przygotowano tak, by w czasie rzeczywistym pomagała w całej procedurze ze szczegółowymi wskazówkami.

Jedna z pierwszych operacji z wykorzystaniem Google Glass w celu transmisji rejestrowanego materiału przez kamerkę okularów. fot. droiders.com

Jakich użyć narzędzi, kiedy je zastosować. Praktycznie możliwe jest przygotowanie kart, grafik, animacji i materiałów video z całą instrukcją krok po kroku. Chodzi o przeprowadzanie symulacji. Obraz rozpozna specjalny chwilowy tatuaż, dzięki któremu będzie możliwe nałożenie wirtualnych danych na konkretne miejsce na ciele. Nie będzie potrzebne rozcinanie skóry i ingerowanie w ciało, ale w przyszłości możliwe będzie oczywiście pracowanie w realnych warunkach. MedicAR ma sprawić, że studenci będą uczeniu w rzeczywistym otoczeniu (blok operacyjny z pełnym wyposażeniem i anatomicznym modelem), ale przygotowani na cyfrowych symulatorach z Google Glass. Ma to sprawić, że nowi lekarze będą jeszcze lepiej przygotowywani do realnych warunków.

Poniże video demonstracyjne jest przeprowadzanie przez Dr. Homero Rivasa, który jest też dyrektorem innowacyjnego działu chirurgii na Stanford Univeristy. Warto zwrócić też uwagę, iż nagrania z Google Glass będą także streamowane online tworząc telemedycynę w sieci. Tego typu rozwiązania potwierdzają tylko, że okulary od Google są urządzeniem z ogromnym potencjałem, a nie sprzętem dla geeków, których nie wpuszczają restauracje z uwagi na możliwość naruszenia prywatności klientów. Debata na ten temat wciąż się toczy, ja widzę jednak przyszłość Glass właśnie dla takich aplikacji.

źródło: droiders.com