Bardzo lubię twórczość grupy Radiohead, a chyba jeszcze bardziej ich podejście do muzyki. Nie wiem czy pamiętacie album z 2007 roku – „In Rainbows” został wydany najpierw w formie cyfrowej, a pobrać go można było nawet za darmo. Jedyne o co prosili muzycy z zespołu to wpłata „co łaska” – tyle ile uważamy za stosowne. Nie tylko z dźwiękami Radiohead lubią eksperymentować. Najnowszą propozycją i oczywiście bezpłatną, jest aplikacja mobilna na iOS oraz Androida, oparta o muzykę z utworu Bloom z 2011 roku. PolyFauna to miks dźwięków, wirtualnej rzeczywistości oraz wykorzystanie ekranu i żyroskopu smartfona lub tabletu.

Nie omieszkałem zbadać co przyszykowała dla fanów grupa z Anglii. Na początek zwrócę uwagę na fakt, iż bardzo ważne według mnie, aby podczas „zabawy” założyć na uszy słuchawki i rozkoszować się muzyką w lepszy sposób niż z wbudowanych głośniczków przenośnego sprzętu. Apka zamieni nasz tablet bądź smartfon w pewnego rodzaju okno na nowy świat – wirtualnie rysowany w trakcie przemieszczania się. Sceneria będzie się zmieniać wraz z naszym ruchem. Tworzenie muzyki ruchem nie jest nowinką, pisałem już o gadżetach AUUG Motion Synth i bardziej zbliżonym do projektu Radiohead – Sadly by Your Side, gdzie również sensory smartfona miały wpływ na grane dźwięki.

Eksploracja środowiska jest przypadkowa i wolna dla użytkownika. Możemy jednak podążać za czerwonym punktem i przemierzać trasę zgodnie ze ścieżką. Pomysł na realizację pojawił się już w trakcie sesji nagraniowej do ostatniego albumu. Wykorzstano tutaj eksperymenty komputerowe. Efekt jest wynikiem współpracy Radiohead oraz Universal Everything. Myślę, że warto sprawdzić jak wyszedł pomysł i wykorzystać swój mobilny sprzęt. Można nawet powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju gra z ciekawym systemem sterowania. Muzyka ma jednak to do siebie, że w różnych sytuacjach, w połączeniu z obrazem, może rozbudzić w słuchaczu różne emocje i wyobrażenia. To jest chyba cel Radiohead – dostarczyć nowe narzędzie do jej nowej interpretacji.

Generalnie przestrzeń w aplikacji nie jest ograniczona, abstrakcyjne otoczenie jest zamieszkałe przez pewne formy życia, które można stworzyć samemu przez wyrysowanie ich na ekranie. Gracze mogą wykonywać także zrzuty ekranu w trakcie zabawy i wrzucać je na stronę grupy muzycznej. Każdy zapisany moment można skomentować i dzielić się nimi. Ciekawe jak projekt wyjdzie i jak odbiorą ją miłośnicy muzyki.

źródło: radiohead.com