Już kilka lat temu zauważono, że smartfony zaczną odbierać użytkowników przenośnych konsolek. Pamiętam czasy, w których spekulowano, iż nowa Xperia może pojawić się w wersji PlayStation, będąc jednocześnie narzędziem do grania i telefonem. Ostatecznie stworzono następce PSP, czyli PlayStation Vita, ale dodano wiele elementów znanych ze smartfonów i tabletów: dotykowy ekran, aplikacje, dalej korzystano z Wi-Fi itp. Tymczasem przez te wszystkie miesiące na rynku pojawiało się już sporo smartfonów i tabletów w specjalnym kształcie przyjaznym graczom lub z możliwością podpięcia przystawek ułatwiających kontrolę nawigacji w grach. Weźmy przykład Apple z certyfikatem MFi dla padów, sprzęt z Androidem i stacjonarne konsolki z tym samym systemem, wykorzystujące bibliotekę tytułów w Google Play.

Od paru lat w hybrydach dla graczy specjalizują się chińscy producenci. Ich gadżety może nie są jeszcze jakościowo najlepsze, ale przypominają już bardziej konsole niż telefonu. Najnowszym przykładem jest sprzęt od JXD w wersji S5800. Wizualnie przypomina kolegów z branży, czyli konsole do zabawy w terenie – kształt, rozmieszczenie przycisków i dostęp do gier, ale są również smartfonami do dzwonienia, surfowania po Internecie oraz modelami z aparatem fotograficznym do wykonywania zdjęć i kręcenia materiałów filmowych. Podejrzewam, że w przypadku Sony, zrezygnowanie z takiej koncepcji związane było z wygodą dzwonienia, ale skoro w dzisiejszych czasach wykonujemy połączenia z tabletów, to dlaczego nie z konsolki?

Model ten jest kolejną generacją tego typu urządzenia i następcą S5110 (tablet w obudowie PSP). Na jakie parametry możemy liczyć? Sprzęt skorzysta z procesora MediaTek – czterordzeniowego MTK6582 bazującego na chipsecie Cortex A7. Gracze otrzymają 5 calowy wyświetlacz w rozdzielczości 960×540 pikseli, 1 GB RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia o karty TF. Wszystko będzie chodzić na Androidzie w wersji 4.2 Jelly Bean. W środku zmieszczono akumulatorek o pojemności 3000 mAh (powinno wystarczyć na sporo godzin gry, ale funkcje GSM troszkę je zmniejszą). Na tyle wmontowano 5 megapikselową kamerkę, na froncie slabe 0.3 mpx.

Na obudowie podstawowe przyciski akcji, analogowe joye, spusty i krzyżaki – wszystko co potrzebne do gry. Oprócz zabawy na własnym wyświetlaczu, JXD może posłużyć także jako TV Box, czyli sprzęt do podpięcia pod telewizor (z opcją mirroringu i gry na większym ekranie). Co ciekawe, wewnątrz znajdziemy też miejsce na dwie karty sim. Bardziej od możliwości telefonicznych interesujące są funkcje dla fanów gier. Producent zainstalował w systemie aż 16 różnych emulatorów znanych konsol, m.in.: PSP, Nintendo DS, PS1, Nintendo 64, Arcade, aFBA/mame, GameBoy Advance, GameBoy Color, SFC, MD i FC. Chińczycy są pod tym względem mistrzami. Projekt nazwano określeniem konsoli smart.

źródło: JXD.hk