Jest tak jak przewidywałem – producenci przygotowują coraz większe phablety, wiedząc że wkrótce mogą one zastąpić mniejsze tablety współpracujące z jakimś smart watchem lub mniejszą słuchawką do prowadzenia rozmów telefonicznych. Sony w zeszłym tygodniu pokazało kolejne nowe modele, w bardzo krótkim odstępie czasu od targów CES 2014. Najpierw zaprezentowano Xperię Z1S, potem Z1 Compact, a teraz jeszcze 4-calową Xperię E, a ostatnim będzie kolejny z oznaczeniem Ultra, czyli Xperia T2 Ultra. O 6-calowym phablecie dzisiaj trochę więcej, gdyż jest on specyficznej wielkości sprzętem, przeznaczonym na konkretne rynki. Podobno sprzedaż phabletów ma być w tym roku wyższa niż małych tabletów, nic więc dziwnego, że producenci szykują oferty zaczynając od tej wielkości „słuchawek”, a Apple rozważa w końcu wprowadzenie większego iPhone’a.

Określenie Ultra to całkiem świeża kategoria urządzeń w ofercie japońskiego producenta elektroniki. Oznacza on smartfony o przekątnej większej lub równej 6-cali. Sony przygotowało dwa bardzo podobne modele T2 Ultra. Drugim z nich jest T2 Ultra dual, czyli jak nie trudno się domyślić – wariant z podwójnym slotem na karty sim. Jest to edycja telefonu smart na rynki azjatyckie, ale nie tylko. Każdy miłośnik większego ekranu, chcący zastąpić noszenie tabletu i smartfona, będzie mógł teraz wybrać między Xperią Z Ultra, a T2 Ultra (która ma trochę przyjemniejszy kształt niż podłużna, bardzo specyficznych kształtów Z Ultra).

Xperia T2 Ultra posiadają ekran w jakości 720p z technologią TRILUMINOUS (podświetlenie RGB LED) oraz Mobile BRAVIA Engine 2. Z tyłu posiadają aż 13-megapikselową kamerkę ze wsparcie frontowego 1.1 mpx. W środku czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 1.4 GHz i 1 GB RAM. T2 Ultra wzięła główne specyfikacje z poprzedniej generacji Xperii T i powiększyła jej rozmiary (wraz z pojemnością akumulatora do 3000 mAh w standardzie Stamina. Wszystko jest większe oprócz grubości – phablet ma smukłą obudowę 7.6 mm, czyli tyle co iPhone 5S. Wewnątrz znalazł się również moduł komunikacji zbliżeniowej NFC.

W kwestii pamięci wewnętrznej zdecydowano się na umieszczenie 8 GB przestrzeni na dane, ale można je rozszerzyć o kartę microSD o kolejne 32 GB, więc wydaje mi się to idealnym rozwiązaniem, obniżającym koszty urządzenia. Całkiem spory sensor optyczny będzie wykorzystany przez wsparcie aplikacji fotograficznych od Sony. Wykorzystają one możliwości modułu aparatu. Nie będzie to ten sam zestaw co w nowej Z1S (Info Eye, AR Effects, Social Live), ale otrzymamy kolarz, panoramę, Timeshift, refocus dla tła oraz Portrait Retouch dla tzw. zdjęć typu selfies. Model ma też posiadać wsparcie LTE, ale przygotowano też wersję HSPA. Będą one sprzedawane na odpowiednich rynkach, dostosowanych do rodzaju sieci.

Jeszcze nie przedstawiono cen ani dat premier na poszczególnych rynkach. Nie wiadomo nawet kiedy odbędzie się przybliżona premiera – nie wspomniano nawet o żadnym kwartale roku. Myślę, że ciężko będzie liczyć na łatwy zakup u operatorów w Europie, gdyż model jest przeznaczony głównie dla Chin, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Azji pacyficznej. Pewna część woluminu produkcji trafi na pewno i do nas, ale będzie to mniejsza część. Choć nie znamy cen, spodziewać się można ceny na poziomie „mid-range”, czyli phabletu ze średniej półki. Warto na koniec jeszcze zaznaczyć wersję Androida – będzie to system 4.3. Tak jak obiecało Sony, wszystkie nowe urządzenia z oznaczeniem Xperia będą kompatybilne z nowymi akcesoriami.

źródło: sonymobile.com