Google Glass może nie mieć łatwo na rynku. Pojawia się coraz więcej modeli inteligentnych okularów, mogących zagrozić jego sprzedaży lub odebrać klientów. Choć sam segment wciąż jest niepewny i trzeba go oceniać z dystansem, to wielu producentów wprowadza już bardzo konkurencyjne gadżety. Część z nich to nawet bardziej zaawansowana technologia i niestety droższa, ale przeznaczona w bardziej konkretnych sytuacjach. Niedawno przedstawiłem urządzenie od Vuzix w modelu M100, tymczasem producent prezentuje urządzenie M2000AR.

Jest to sprzęt korzystający z nowej technologii optycznej Waveguide, przygotowywanej przez Nokię. Projekt skupia się na dostarczeniu narzędzi wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną w segmencie przemysłowym, ale planowana jest też wersja konsumencka. M2000AR posiada monookular z wyświetlaczem w jakości 720p oraz kamerką potrafiącą rejestrować obraz w trybie 1080p. Model posiada zintegrowany system śledzenia ruchu głowy umożliwiający na synchronizację wyświetlania obrazu hologramowego na widzianej powierzchni (czujniki magnetyczne, akcelerometr i żyroskop).

Vuzix zapewnia, że ich produkt posiada lżejsze narzędzie, bardziej poręczną konstrukcję oraz lepszą grafikę niż Glass od Google. System hologramowy jest na licencji fińskiego giganta już od 2011 roku. Dzięki partnerstwu powstał ubieralny wynalazek okienkiem o grubości 1.4 mm z warstwą, która umożliwia projekcję przez hologram, dzięki czemu użytkownik widzi rozszerzoną rzeczywistość. Ma się to przydać w trakcie pracy. Inżynierowie, projektanci i inni pracownicy będą mogli podglądać materiały w czasie rzeczywistym w trakcie konkretnych zadań bez potrzeby użycia rąk lub dodatkowych urządzeń z wyświetlaczami (np. tabletów). Konstrukcja jest wzmocniona i możliwa do montażu obok kasku ochronnego.

Vuzix proponuje dwie wersje wyświetlania obrazu. Monochromatyczna zieleń lub trochę słabsza w pełnym kolorze. Obie mają nadawać się do pracy w dziennych, jasnych warunkach. Sprzęt posiada także wyjście HDMI, więc umożliwi korzystanie z dowolnego urządzenia przez ten port. Nie wiem za bardzo w jaki sposób będziemy tego używać (chodzi o połączenie i komfort użytku, ale port znalazł się nieprzypadkowo). Wyświetlany obraz będzie ekwiwalentem 13 calowego ekranu widzianego z kilkudziesięciu centymetrów. Aby praca w trudnym terenie była wygodniejsza, system posiada wyciszanie szumu w mikrofonie i możliwość podpięcia słuchawek. Kamerka przyda się do rejestrowania pracy – 5 megapiskeli nagra materiał VGA w nawet 83 klatkach na sekundę.

To ciekawa propozycja dla pracowników wyższego szczebla, dająca nową jakość i komfort pracy (zakładając, że dostarczy odpowiedni podgląd w materiały). Trochę słabo wypada akumulator pozwalający na żywotność w granicach 2-3 godzin. Jest jednak możliwość dołączenia dodatkowego banku energii. To nie jedyny sprzęt jaki Vuzix planuje wprowadzić w 2014 roku. Edycję M2000AR z technologią Waveguide zobaczymy na targach CES 2014 w styczniu. Wersja do użytku przemysłowego została wyceniona na 6000 dolarów! Wersja komercyjna musi zostać przeprojektowana i zaoferować dłuższą pracę na baterii oraz dużo niższą cenę, gdyż konkurencyjne okulary to ceny w granicach 1000-1500$. Nie wspomniano nic o współpracy z mobilnymi urządzeniami w modelu M2000AR.

źródło: vuzix.com