Inteligentny zegarek i okulary – to dwa urządzenia, które mają zawojować rynek w przyszłym roku. Wśród smart watchy nie ma jeszcze konkretnego lidera, wiele producentów na razie prowadza swoje pierwsze generacje tych gadżetów, ale jeśli mowa o okularach z rzeczywistością rozszerzoną, to w tej chwili najwięcej mówi się o Google Glass. Konkurenci próbują swoich sił. Francuski startup Optivent wraz z Wikitude – developerem skupiającym się na rozwoju dziedziny Augmented Reality – przygotowują okulary ORA-S, mające w jakiś sposób walczyć o nowy segment rynku.

Google umieściło w swoim rozwiązaniu niewielki wyświetlacz, tak aby zminiaturyzować urządzenie do rozsądnej wielkości. Optivent uważa inaczej – w ich produkcie znajduje się trzy razy większy ekran projekcyjny. Dzięki temu obraz jest nie tylko większy, ale ma też lepsze parametry od Glass: lepszą jasność, większą rozdzielczość oraz ustawienie na drodze widoczności – bezpośrednio przed okiem. Może wydawać się to męczące, ale w razie potrzeby jednym ruchem możemy zdjąć wirtualną warstwę sprzed oczu. Jak widać na załączonych obrazkach, posiadać wynalazku będzie się rzucał w oczy, ale twórców to nie martwi.

Wersja konsumencka ORA-S  ma pojawić się w przyszłym roku i troszkę zmienić swój design (między innymi sporego modułu z prawej strony, który widać na materiałach promocyjnych). Za hardware odpowiedzialny jest Optivent, który obiecuje, że finalna wersja będzie dwa razy cieńsza i wygodniejsza, a przede wszystkim atrakcyjniejsza wizualnie. Oprogramowanie przygotowuje Wikitude. Obecna developerska edycja sprzętu kosztuje 950 dolarów (699 euro), ale generacja rynkowa ma zejść do poziomu około 300 dolarów, czyli ceny na poziomie innych okularów typu 'smart’.

Wewnątrz nie zabraknie modułów do komunikacji ze smartfonem (Wi-Fi, Bluetooth), frontowej kamerki VGA do rejestrowania obrazu, 9 kierunkowego sensora ruchu, czujnika światła, mikrofonu, głośniczków i kilku innych bajerów. Warto jeszcze na koniec zaznaczyć do czego można wykorzystać okulary z AR. Rzeczywistość rozszerzona ma wspomóc użytkownika w wyświetlaniu wirtualnych monitów oraz informacji bezpośrednio na widoku realnego otoczenia, które widzimy. Łączone są wtedy obie perspektywy, dla których znajdowane jest już bardzo wiele praktycznych zastosowań (turystyka, medycyna, nawigacja, wyszukiwarki itp.).

źródło zrzutu grafiki: Wikitude (YouTube), optinvent.com via dvice.com